Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Janské Lázně přidaly sněžná děla i kabinky na lanovku

  8:08aktualizováno  8:08
Chloubou zimního střediska v Janských Lázních je moderní lanovka Černohorský expres. Té na zimní sezonu přibylo třináct nových kabin, čímž se jejich počet zvýšil na 59. Mezi další novinky patří zasněžování sjezdovky právě pod lanovkou nebo nový most přes silnici na Černý Důl.

Krkonoše, Černohorský express | foto: web skiareálu Černá hora

popisek STROJ ČASU
Před 80 lety začala jezdit nejstarší lanovka v Česku

Skiareál Janské Lázně letos otevíral sezonu jako první a tradičně patří mezi střediska s nejdelší zimní sezonou. Ta se zde pohybuje od 130 do 150 dní. Obvykle začíná už na konci listopadu a poslední lyžaři brázdí zdejší sjezdovky ještě v dubnu.

V letošním roce navíc přibylo 40 tyčových děl a nově je tak zasněžována i sjezdovka pod lanovou dráhou. "Jsme schopni uměle zasněžovat 76 procent sjezdovek, to znamená 9,5 z více než dvanácti kilometrů," řekl šéf areálu Petr Hynek.

Nově přestavěná je i spodní stanice lanovky. Lyžaři a snowboardisté tak už nemusí jezdit pod ni a stoupat k turniketům po schodech nahoru, ale mohou využít nový vstup shora od sjezdovky. Nové jsou i pokladny, půjčovna se servisem a úschovna. "Lidé získali možnost nechat si u nás vybavení a přijít a poté znovu odejít do hotelu takříkajíc v teniskách," vysvětlil Hynek.

Ke zvýšení bezpečnosti zase přispělo nové přemostění silnice Janské Lázně - Černý Důl na dojezdu. To nahradilo původní tunel, do kterého lyžař neviděl a pak se jen těžko vyhýbal snowboardistovi, který se málo rozjel a zůstal stát uvnitř. "Důvodem byla jednoznačně bezpečnost, ale pomůže nám to i kvůli rolbám. Ty dosud musely přejíždět silnici, když jely upravit dojezd k lanovce," uvedl šéf areálu.

Krkonoše, pohled shora na skiarénu Černá hora - Janské Lázně

Sjezdovka Suzuki (v horní třetině vpravo, potom přechází do prostřední části)

Rizika

I nové přemostění má ale svá úskalí a při jeho překonávání je třeba opatrnosti. Někteří snowboardisté nemají potřebnou rychlost, aby překonali jeho převýšení, a potom šplhají po zábradlí vzhůru. Když se pak málo rozjede i lyžař a pomalu stoupá mezi nimi, vytvoří se na krátký okamžik neprůjezdná překážka.

Dalším místem, kde je třeba zvýšené opatrnosti, je sjezdovka podél vleku Anděl. Ta je úzká a v případě pádu hrozí střet mezi lyžařem a lidmi na vleku. "My bychom ji rádi rozšířili, ale jsme na území národního parku. Nicméně  řešením do budoucna bude nahrazení vleku sedačkovou lanovkou. Tím pádem jedna třetina sjezdovky, kterou zabírá vlek, bude volná pro lyžování. Lidé budou navíc ve vzduchu, tak nedojde ke střetu, když někdo upadne," nastínil budoucí řešení Petr Hynek.

Černá hora, Krkonoše

Výjimečné sjezdovky

Černá hora nabízí na české poměry dlouhé sjezdovky. Ta nejdelší - Suzuki - měří tři kilometry, prudší trať Pod Kabinou 2 600 metrů.

Specifikem areálu je, že sjezdovky pro méně zdatné nejsou při úpatí kopce, jak je obvyklé jinde, ale na vrchu ve výšce 1 260 metrů. Začátečníkům to zajišťuje dobré sněhové podmínky i v případě teplejšího počasí v údolích. Tratě na vrcholu Černé Hory jsou opravdu mírné a vhodné po výuku. Pokud umění lyžaře nebo snowboardisty ještě nestačí na červené sjezdovky areálu, dá se sjet dolů k parkovišti kabinkovou lanovkou.

Parkoviště přímo pod lanovkou pojme 550 vozů. Je rozděleno do tří částí. První dvě plochy blíže k areálu jsou zpoplatněné šedesáti korunami za auto a den, třetí plocha je zdarma. "Pokud jsou plná, máme ještě záchytná parkoviště, odkud jezdí k lanovce skibusy," uvedl šéf střediska.

Krkonoše, Skiaréna Černá hora - Janské Lázně

Ráj sáňkařů 
 
K Černé hoře tradičně patří přes tři a půl kilometru dlouhá sáňkařská dráha. Pokud je v provozu, sveze se na ní až 500 lidí za den. "Někteří lidé sem jezdí výhradně sáňkovat, zejména pro Němce je to oblíbená zábava," řekl šéf střediska.

Kromě sáňkařů u kabinkové lanovky narazí zejména ranní návštěvníci na běžkaře. Skiareál upravuje speciální rolbou 50 kilometrů běžeckých tratí podle počasí každý den nebo obden. "Ve východní části Krkonoš jsme nejnavštěvovanější běžeckou oblastí," tvrdí Petr Hynek.
 
Pokud návštěvníka přepadne hlad a nebude chtít opustit středisko, pak může využít restaurace v dolní stanici lanovky, kde jídlo dne stojí 75 korun. Menší hlad a především žízeň zaženou lyžaři v kulatém stanu u horní stanice lanovky. Za bagetu nebo tortilu zaplatí 79 korun, grog nebo svařák vyjde na čtyřicet a panák něčeho ostřejšího na padesát korun.

Černá hora - skimapa
Klikněte na mapku pro originální velikost

Janské Lázně

Nadmořská výška: 500 až 1 260 metrů
Počet vleků/lanovek: 15/2
Celková délka sjezdovek: 12,35 kilometru
Přepravní kapacita: 13 245 lidí za hodinu
Celodenní permanentka dospělý/dítě: 590/360
Šestidenní permanentka dospělý/díte: 2 900/1 480

Ve spolupráci s RWE – energie českého lyžováníNejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

Zaniklé obce a tajuplná příroda. Parádní běžky v opuštěných horách

Zaniklá obec Chaloupky

Pro milovníky běžeckého lyžování představuje Krušnohorská lyžařská magistrála jednu z nejkrásnějších dálkových tras u...

Investice, která se vyplatila. Do Andorry jezdí lyžaři z celé Evropy

Andorra úspěšně zainvestovala do lyžování a přitahuje lyžaře z celého světa. V...

Andorra, vzdálená od velkých alpských zimních středisek, s úspěchem investovala do zimních sportů, které se staly...

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Najdete na iDNES.cz