Alpy lyžaře nezklamou

  • 2
Lyžaři mířící v těchto dnech do Alp nebudou zklamáni. V Rakousku se sice začátkem týdne oteplilo a většina horských středisek hlásí spíše přilnavý sníh, ve vyšších polohách ale mrzne a sněhu je dost. Výborné sněhové podmínky nabízejí francouzské Alpy. Podmínky se zlepšily ve Švýcarsku a Německu.

Rakousko
Jihočeši to mají přes hranice doslova skok na sjezdovky v Horních Rakousích.

Středisko Hochficht hlásí 45 centimetrů sněhu a provoz šesti vleků a dvou sedačkových lanovek.

Ve Sternsteinu vzdáleném jen několik kilometrů od Vyššího Brodu je půlmetrová sněhová pokrývka a stejně jako před týdnem funguje jeden vlek a jedna sedačková lanovka.

Přibližně stejné podmínky jako minulý týden jsou na svazích severních Alp. Všech deset vleků a lanovek je v provozu ve středisku Hochkar, kde se má v sobotu navíc otevírat speciální zábavná sjezdovka pro snowboardisty.

V dolnorakouském Annabergu leží 40 centimetrů sněhu a v provozu je šest vleků a dvě sedačkové lanovky. Na noční lyžování láká tradiční cíl vídeňských milovníků zimních radovánek Semmering / Hirschenkogel.

O lyžování v Rakousku jsme napsali

Na lyže do Rakouska? Hned za hranice

Bad Gastein: Karlovy Vary po rakousku

Klidná dovolená v rakouském Pitztalu

Spital am Pyhrn: rodinné lyžování v divočině

Okolí Salcburku je lákadlem pro Čechy

Kitzbühel nabízí legendární sjezd

Na své si mohou přijít také náročnější lyžaři, kteří mají raději širší nabídku větších, ale vzdálenějších lyžařských center. Například tyrolský Kitzbühel se 150 kilometry sjezdovek hlásí 79 centimetrů přilnavého sněhu, v Alpbachu leží 55 centimetrů sněhu.

Korutanské středisko Heiligenblut pod Grossglocknerem udává jeden metr sněhu, poloviční výšku hlásí salcburské Flachau.

Meteorologové předpokládají, že do soboty bude v Alpách místy sněžit. Na víkend ale očekávají převážně slunečné a suché počasí s nejvyššími teplotami kolem nuly nebo mírně nad nulou. Motoristé by si měli dát pozor na husté mlhy.

Francie
Ve většině středisek přesahuje v horních partiích sněhová pokrývka dva metry, a v provozu je tudíž většina lanovek i sjezdovek. Minimálně do neděle by přitom mělo ve francouzských Alpách převažovat jasné či polojasné počasí.

Více než dva metry sněhu u horních stanic vleků hlásí například střediska Alpe d'Huez, Avoriaz, Chamonix, La Plagne, Les Deux Alpes, Tignes či Val Thorens.

Kolem 160 centimetrů naměřili meteorologové v Courchevelu, Meribelu či Val d'Isere. Dostatečná vrstva sněhu se většinou nachází i u dolních stanic vleků, takže s výjimkou Chamonix je zpravidla možné dojet na lyžích až k chatám.

ČESKÝ LYŽAŘ VE FRANCII

Netradiční zimní sporty v la Plagne

Přežil jsem lavinu na Roche Fendue

La Plagne: lyžování hlavně pro rodiny

Zvyšte si adrenalin na Haute Route

Chamonix: lyžařské středisko number one

S lyžemi na Mont Blanc

Tip na lyže: Tignes na přelomu ledna a února

Mrazy nejsou v severní části francouzských Alp momentálně nijak kruté, teploty se většinou přes den pohybují jen několik stupňů pod nulou. Řada středisek však varuje před nebezpečím pádu lavin mimo upravené tratě. Laviny hrozí například v Courchevelu, Meribelu, Val d'Isere či Val Thorens.

Velmi kvalitní podmínky k lyžování nabízejí i levnější střediska na jihu francouzských Alp, která si oblíbilo i množství českých lyžařů, především pak rodiny s dětmi. Puy St. Vincent hlásí až 280 a Orcieres Merlette až 270 centimetrů sněhu, v obou střediscích však hrozí mimo sjezdovky laviny.

V Superdevoluy dosahuje sněhová pokrývka až 210 centimetrů, v Risoulu a Vars pak 165 centimetrů. Teploty se zde většinou pohybují kolem nuly či lehce nad nulou a převažuje slunečné počasí.

Silnice do všechny francouzských alpských středisek jsou bez problémů průjezdné, cestáři však řidiče upozorňují, aby si doma nezapomněli speciální zimní výbavu. 

Švýcarsko a Německo
Po sněhových srážkách se podmínky pro lyžování zlepšily, i když sjezdy až do údolí jsou někde ještě obtížné. Do konce ledna trvá mezisezona, ve které se dá sehnat i levnější ubytování. Ceny mohou být ve srovnání s vrcholnou sezonou až o třetinu nižší.

V hlavním německém alpském centru Garmisch-Partenkirchenu je na ledovci nejvyššího německého vrcholu Zugspitze (2964 metrů nad mořem) až 200 centimetrů sněhu. Denní permanentka pro dospělé stojí 34 eur (přes 1000 Kč), šestidenní 147 eur (asi 4600 Kč).

V dalším známém bavorském letovisku Oberstdorfu se sjezdovky táhnou do výše 2200 metrů a na vrcholu je až 180 centimetrů sněhu.

Lyžování ve Švýcarsku

Panorama, trumf Crans Montany

Lyžování ve stínu Eigeru

Leukerbad: koupání pod zasněženými štíty

Čtyři údolí: výzva pro nejnáročnější lyžaře

Mont Fort: ranvej do pekla

Ve vzdálenějším Švýcarsku je ve Svatém Mořici až 220 cm sněhu a lyžaři se tam dostanou až do výše 3303 metrů nad mořem. V nedalekém Davosu se jezdí do výše 2800 metrů a sněhu je až 190 centimetrů.

Ve středním Švýcarsku v oblasti Bernských Alp hlásí například  vysokohorský Grindelwald sněhovou pokrývku 100 centimetrů. Pod impozantním hřebenem štítu Jungfrau se lyžaři dostanou až do výše 3454 metrů nad mořem.

Nejvýše položené sjezdovky ve Švýcarsku i v celé Evropě jsou v Zermattu na jihu země, kam je z Prahy asi 1200 kilometrů a sněhu až 230 centimetrů. Lyžuje se až ve výšce 3899 metrů nad mořem. Na ledovci se jezdí i ve známém jihošvýcarském letovisku Crans- Montana, kde je na vrcholu až 320 centimetrů sněhu.

O sněhových podmínkách v českých a moravských horách čtěte ZDE.

 

 

 

,