Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zvyšují si adrenalin v lavinovém poli

  9:49aktualizováno  9:49
Říkají si Extreme Kotel team a baví se tím, že na lyžích a na snowboardech skáčou do lavinových svahů v Kotelních jámách. Porušují řadu zákazů a pravděpodobně ohrožují životy turistů. Zvyšují si hladinu adrenalinu. "Členy teamu jsou ti, kteří navštěvují pravidelně Kotelní jámy a snaží se o co největší šílenosti," píší o sobě na svých internetových stránkách. "Dále se rozdělujeme na dvě části: 1) Rudý team: ti, kteří už v Kotli utrpěli nějaká zranění, a 2) Žlutý team: ti, co se jim v Kotli ještě nic nestalo." Výčet dosavadních zranění členů Rudého teamu? Ztráta půlky obličeje, přetrhané vazy v rameni a podobně. Přestože fungují už přes rok a na internetu svoje skoky dokumentují i fotografiemi, unikly jejich akce prozatím pozornosti strážců Krkonošského národního parku i Horské služby.

 "Samozřejmě víme o tom, že se po parku občas pohybují party šílenců, které jezdí na lyžích nebo snowboardech mimo vymezené tratě nebo si vyšlápnou na hřebeny na sněžnicích. Víme i o tom, že zejména na jaře se někteří lidé snaží lyžovat na Kotli, kde sníh vydrží dlouho. Ale nemáme dost sil, abychom všechno uhlídali. A tuhle konkrétní partu zatím neznáme," uvedl šéf krkonošské Horské služby Jiří Dunka. Dodal, že někteří odvážlivci už za podobné výpravy zaplatili životem - před několika lety zahynuli v Obřím dole dva horolezci. "Při skákání do Kotelních jam riskují lyžaři nejenom vážné zranění, ale zejména na jaře je za určitých podmínek vysoká pravděpodobnost, že mohou strhnout i lavinu. K žádnému zranění nás ovšem dosud nikdo z téhle party nevolal, bojí se problémů. Samozřejmě, že lyžovat se tam nesmí," řekl Dunka.

Kotelní jámy patří do první, tedy nejpřísněji chráněné zóny Krkonošského národního parku, lidé se tu mohou pohybovat pouze po značených cestách. "Strážci parku mohou lidem, kteří poruší návštěvní řád uložit na místě pokutu do tisíce korun, ve správním řízení se pokuta může ovšem vyšplhat až na desítky tisíc," poznamenal Petr Štěpánek ze Správy národního parku. "Divím se, že jsou ti lidé tak hloupí a všechno na sebe na internetu prozradí." Šéf Terénní služby Krkonošského národního parku Jaromír Gebas zdůraznil, že vyznavači vzrušující jízdy v Kotelních jámách mohou ohrozit životy turistů. "Nejhorší na tom všem je, že projedou stopu, do které může za snížené viditelnosti vjet nic netušící turista, který místní terén příliš dobře nezná. A může spadnout přímo do Kotelních jam. Je to až neuvěřitelně nezodpovědné," prohlásil Gebas.

Členové Extreme teamu na internetu například detailně popisují, jak si skoky do Kotelních jam zpříjemňovali celé velikonoční svátky v minulém roce. "Neděle nám potom přinesla dosti silný nárazový vítr, který nám v Kotli dělal značné potíže, jelikož hned jak jste přejeli hranu, fouknul vám zespodu, zvedl špičky... a tak bylo k vidění několik nádherných dršek. Nejhezčí hodil Lachtan, který se vůbec nerozjel, zapíchl špičku a jel hlavou dolů Kotlem přímo na skály."

Členové týmu nejenom vyzývají další vyznavače adrenalinových sportů, aby se k nim p řipojili. Někteří z nich jsou instruktory lyžování a učí jezdit i začátečníky. V jakém stavu učí, ukazuje podrobný popis jejich cesty z horské chaty Dvoračky po oslavě Silvestra. "Jelikož dolů vedou dvě cesty, tak se naše grupa rozdělila - jedna část se vydala po té kratší, rychlejší a nebezpečnější cestě, cca dva metry široké, lemované stromy. Druhá skupina přebruslila na sjezdovku. Dodnes nechápu, jak jsme to mohli přežít bez úrazu... Původně jsme měli v plánu ještě pokračovat ve slibně načaté akci, ale zmohla nás únava. (Někteří borci byli stejně nuceni druhý den učit, což bylo opravdu kruté a nikdo jim to nepřál.)"

Podle internetových stránek patří členové Extreme Kotel teamu do okruhu lyžařské školy TJ Spartak Rokytnice. Šéf oddílu Slavomil Braun o existenci této skupiny dosud také nevěděl. "Jestli se prokáže, že opravdu lidé od nás dělají takové věci, okamžitě se s nimi rozloučíme," zdůraznil. "Takhle si propagaci lyžování na území národního parku rozhodně nepředstavujeme. Je to katastrofa." Na dotazy zaslané na e-mailovou adresu, která je uvedena na internetových stránkách Extreme teamu, nikdo neodpověděl.
 

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Sezona v Českém Švýcarsku začala otevřením nové přeshraniční stezky

Pravčická brána těsně po dešti

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala ve čtvrtek otevřením nově značné přeshraniční stezky. Přecházet volně...

Turisté se letos do podzemí Sněžky nepodívají, unikátní důl čeká oprava

Turisté v dole Kovárna v Krkonoších.

Speleologové na jaře výjimečně neotevřou pro veřejnost Důl Kovárna v Obřím dole ve východních Krkonoších. Důvodem jsou...

Najdete na iDNES.cz