Liška obecná (Vulpes vulpes). Liška pije z malého rybníčku ukrytého uprostřed...

Liška obecná (Vulpes vulpes). Liška pije z malého rybníčku ukrytého uprostřed lesa. Foceno během letních měsíců na Vysočině. | foto: Milan Zygmunt

Hodiny ležet a nedutat. Za fotky lišky a sýce posbíral vavříny v cizině

  • 87
Fotit zvířata je jednou z nejtěžších disciplín. Zvíře nepočká, nenastaví se do kompozice, nevítá fotografa s úsměvem. Jeden z nejlepších českých fotografů Milan Zygmunt cestuje za nejhezčími fotkami do zahraničí, přesto vavříny v cizině posbíral za dva snímky z Vysočiny.

„Zvířata u nás jsou velmi plachá,“ vysvětluje. To tvrzení se týká hlavně ptáků, na které se specializuje. Opeřenci mu učarovali teprve před pár lety. „Jsou ze všech zvířat nejzajímavější. Jsou těžko zachytitelní, hlavně tedy některé druhy. A pokud se povede záběr, jsou superakční,“ popsal Zygmunt v rozhovoru pro iDNES.cz.

V Česku jsou podle něj ptáci velmi plaší kvůli množství divokých koček a dalších predátorů. Za nejlepšími úlovky vyráží do zahraničí, navštívil kvůli tomu Španělsko, Francii, Island, Polsko, Maďarsko, Rakousko, Německo, Itálii, Šrí Lanku a mnoho dalších.

Nejvíce si cení snímku krasky, exotického ptáka, který žije jen na Šrí Lance. „Dostat se k němu do deštného pralesa nebylo jednoduché. Šli jsme asi hodinu a dvacet minut a čím dál od civilizace to bylo, tím byla cesta dobrodružnější a nepříjemná,“ vzpomíná na jeden ze svých výletů.

Pro focení zvířat platí dvě zásadní podmínky. Předně musí fotograf vědět, kde vyhlédnutý objekt najde. V zoo je to jednoduché, ale v přírodě k hnízdům žádná směrovka nevede. V národních parcích pomohou zkušení průvodci, kteří vědí, kde kdo hnízdí a kam se chodí napít. Ve volné přírodě bývají nápomocní ornitologové, kteří znají ptačí obyvatele svého rajonu.

Druhou podmínkou je fotografovaný objekt si nevyplašit. „Používáme kryty, maskovaný stan, nebo někdo dokonce mívá vykopané místo, kde leží a čeká, co kolem poletí,“ popisuje Zygmunt. Opeřenci bývají nejvíce aktivní po ránu a k večeru, kdy krmí svá mláďata. „Nejlepší je být v krytu už od prvního světla,“ dodává fotograf, který má svém kontě i fotoúlovky lišek, vzácných orlů či ohrožených sýčků. Podívat se na ně můžete na jeho facebookovém účtu nebo na stránkách www.milanzygmunt.com.

Svět ocenil snímky z Vysočiny

Sýc rousný (Aegolius funereus). Velikostí a vzhledem připomíná sýčka obecného. V České republice hnízdí převážně v horských oblastech, proniká však i níže. Foceno během zimy na Vysočině.

V Česku má svůj fotorajon na Vysočině, kde žije. Snímek lišky, která se přišla napít k jezeru, vznikl právě ve Žďárských vrších. Pro svou jedinečnou vyváženou kompozici se stal fotkou dne na webu světoznámého časopisu National Geographic.

O tom, že se jeho fotky líbí, svědčí řada čísel. Na prestižním odborném serveru 500px se zařadil mezi nejpopulárnější fotografy díky tomu, že jeho fotografie viděly přes 3 miliony lidí. A snímek sýce rousnatého se umístil na třetím místě nejlepších fotografií zvířat za rok 2014.

Jeho snímky zvířat se probojovaly na stránky několika prestižních zahraničních časopisů, např. Photography Masterclass Magazine (USA), Digital Camera Magazine (Čína), Natur Gucker (Německo), Digital Photographer (UK), Digital SRS Photography Magazine (UK). Některé jeho fotografie byly vybrány editory National Geographic a publikovány na jejich serveru v sekci Daily Dozen.