Při Noci kostelů bývají interiéry kostelů a kaplí osvětlené svíčkami.

Při Noci kostelů bývají interiéry kostelů a kaplí osvětlené svíčkami. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zveme vás na Noc kostelů: noc hledání a objevování skrytých tajemství

Zatímco před pár lety o Noci kostelů věděli jen lidé z velkých měst, dnes je to akce, která zasáhla většinu českých měst i venkov. Portál Kudy z nudy pro vás má řadu tipů, kam se vypravit v pátek 23. května.

První Noc kostelů se konala roku 2001 v Německu a přes Rakousko doputovala v roce 2009 až k nám. Do kostelů, kaplí a dalších prostor láká všechny návštěvníky bez ohledu na víru i vyznání. Kromě samotných interiérů se často otvírají místa jindy nepřístupná - věže, zvonice a krypty, klášterní zahrady či utajená schodiště.

K tomu hrají varhany, pořádají se mše, divadelní představení, přednášky, koncerty a komentované prohlídky, nachystáno bývá i občerstvení nebo degustace mešních vín. Zkrátka letošní Noc kostelů vám nabízí vynikající příležitost navštívit město či místo, na které jste zvědaví, a propátrat je do nejmenších detailů.

Ve stínu katedrál

Tradičně bohatou nabídku přinášejí velká města, kde se do programu Noci kostelů zapojují každý rok další a další místa. Rozhodně nebudete zklamáni, pokud zamíříte do katedrál; Noc kostelů vám představí v jiném světle třeba katedrálu sv. Víta na Pražském hradě, sv. Petra a Pavla v Brně, sv. Václava v Olomouci, katedrálu Božského Spasitele v Ostravě nebo sv. Bartoloměje v Plzni.

Jenže půvab téhle akce spočívá v tom, že otvírá také dveře menších a venkovských kostelů, kaplí a dalších drobných staveb, o kterých leckdy nevíme vůbec nic.

K takovým patří třeba napůl zděný a napůl dřevěný kostel sv. Kateřiny ve Štramberku-Tamovicích, který pochází ze 14. století. Od roku 1935 byl zavřený a pomalu chátral, po pečlivé obnově jej ovšem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska vyhlásilo Památkou roku 2013.

Podobnými místy s jedinečným geniem loci jsou Husův sbor v Lužné, kde vás přivítá svíčkami osvětlený interiér, farní areál, kostely a bývalá židovská synagoga v Třešti anebo kostel Církve československé husitské v Duchcově - tady můžete během Noci kostelů vystoupat na vyhlídku ve věži.

Noc kostelů, hradů a zámků

Noc kostelů zasáhla i do života hradů a zámků. Zapomeňte ale na kostýmované nebo strašidelné prohlídky, v centru pozornosti jsou protentokrát hradní a zámecké kaple coby místa rozjímání a meditací. Například na hradě Švihově bude v rámci Noci kostelů od 20 hodin do půlnoci volně přístupná hradní kaple osvětlená svíčkami; zároveň se chystá výstava vzácných církevních předmětů, běžně uložených v depozitáři. 

Návštěvníky přivítá během Noci kostelů hradní kaple na Švihově, ozářená svíčkami.

Od 18 do 23 hodin můžete nahlédnout do svícemi ozářené zámecké kaple sv. Václava na zámku v Náměšti nad Oslavou, speciální program spojený s krátkou pobožností je připraven i v románské hradní kapli na hradě Landštejně. Noc kostelů můžete prožít také v barokním zámeckém kostele Nejsvětější Trojice ve Valči anebo v zámecké kapli sv. Šebestiána na Arcibiskupském zámku v Kroměříži.

Putování po venkově

V nezvyklém čase spatříte také baziliku Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře u Příbrami; výjimečně je přístupný například letní kůr, barokní jídelna, refektář s vystavenými šaty Panny Marie Svatohorské a menší kaple v celém poutním areálu.

Vypravit se můžete i do benediktinského kláštera v Kladrubech.

Na letošní ročník se pečlivě nachystal také poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích společně s nedalekým kostelem sv. Linharta v Údrči anebo kostel Nanebevzetí Panny Marie v klášteře Kladruby. Program pro děti i zvídavé dospělé připravili rovněž v kostele sv. Prokopa v Sázavském klášteře. Zblízka můžete vidět také vzácnou Loretánskou kapli Panny Marie společně s klášterním kostelem sv. Vavřince v Rumburku, a to včetně míst, kam běžní návštěvníci nechodí.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz