Muzeum berounské keramiky dokumentuje historii berounských hrnčířů v časech jejich největší slávy, tedy v období renesance. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zveme vás na hrnčířské trhy do Berouna, na Kampu a do skanzenu

Jedním z měst, které ctí dávné řemeslné tradice, je Beroun. Místní bohatě zdobená keramika se dokonce letos dočkala vlastního muzea a dvakrát ročně se můžete vypravit na velké hrnčířské trhy. Na ty jarní, které se konají začátkem května, vás zve portál Kudy z nudy.

Čím je pro Plzeň pivo a pro Kutnou Horu stříbro, tím je pro Beroun keramika. Zboží s hnědými a červenými odstíny, zdobené bílými přírodními motivy si před mnoha staletími oblíbili například císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka. Vy je můžete vidět například na jarních a podzimních hrnčířských trzích, kde své výrobky každý rok představuje několik desítek keramických a hrnčířských dílen z Česka i ze zahraničí.

Hrnčířské trhy na jaře i na podzim

Jarní hrnčířské a řemeslné trhy, které se konají v sobotu a v neděli 2. a 3. května, nevzdávají poctu jen hrnčířům, ale i dalším řemeslníkům, třeba dráteníkům, sklářům, kamenosochařům nebo řezbářům. Letošním jednotícím tématem je ruční výroba hudebních nástrojů.

V Berouně se dvakrát ročně pořádají velké hrnčířské trhy.

Na trzích proto představí umění svých absolventů Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku z Hradce Králové, nebudou chybět koncerty, ochutnávky piva a vína či přehlídka staročeských gastronomických specialit.

Na jarní trhy se můžete vypravit v sobotu od 8.00 do 18.00 hodin a v neděli od 9.00 do 17.00 hodin. A pokud by se vám náhodou květnový termín nehodil, zapište si do kalendáře data Podzimních hrnčířských a řemeslných trhů; ty proběhnou o víkendu 12. a 13. září.

Muzeum berounské keramiky: novinka letošní zimy

Zatímco na trzích na Husově náměstí a v okolních ulicích uvidíte hlavně moderní kousky nebo repliky, Muzeum berounské keramiky se věnuje především historii berounských hrnčířů v časech jejich největší slávy, tedy v období renesance na přelomu 16. a 17. století. Muzeum, otevřené letos v únoru, také slouží k pořádání přednášek, koncertů a dalších akcí.

Berounskou keramiku zdobenou přírodními motivy si před mnoha staletími oblíbil dokonce císař Rudolf II.

Přízemní keramická dílna ožije na jaře a v létě prvními workshopy, od nového školního roku muzeum nabídne také tvůrčí kroužky pro děti i dospělé. Do keramické historie Berouna se podíváte v archeologické expozici, praktické používání keramiky, kameniny a porcelánu si prohlédnete v části zvané Kuchyně.

Typická retro kuchyně našich prababiček obsahuje všechno, co musela mít po ruce správná hospodyně: hrnky, talíře, mísy, džbány, hrnce, pečicí formy a další potřebné náčiní.

Rok berounského medvěda

Dalším místem, kde můžete obdivovat repliky berounské keramiky, je Městské informační centrum na Husově náměstí. Tady si je můžete koupit jako suvenýr z výletu a zároveň zjistíte, že Beroun si letos připomíná výročí 750 let od první písemné zprávy o městě.

Slavit můžete třeba na akci zvané Koláčfest, která začíná v sobotu 2. května ve 12.00 hodin na Letní scéně na Náměstí Joachima Barranda. Ochutnáte tu koláče z mnoha koutů Čech a můžete se také zapojit do soutěžních klání v pojídání koláčů na čas či soutěž o nejlepší koláč od místních hospodyněk.

Pokud si výlet do Berouna naplánujete na červen, můžete si užít třeba zábavnou městskou slavnost v historickém stylu Berounské hradby; ta se koná o víkendu 19. a 20. června. S opravdovými medvědy se seznámíte z očí do očí v medvědáriu na Městské hoře, kde bydlí Méďové ze stejnojmenného Večerníčku. Z výšky se na město můžete podívat z blízké rozhledny a výlet pak zakončíte třeba návštěvou místního aquaparku.

Okouzlily vás hrnce a hrnečky?

Výrobky desítek keramických a hrnčířských dílen jsou každoročně k vidění také na Hrnčířském jarmarku v Kunštátu.

Pokud ano, zveme vás na další hrnčířské a keramické trhy, například do skanzenu Veselý Kopec, kam se v sobotu 16. května můžete vypravit na Hrnčířskou sobotu. O čtrnáct dní později zamiřte do Kostelce nad Černými lesy, kde se v sobotu 30. května koná už 27. ročník Keramických trhů.

Tak jako do Berouna se i sem sjíždějí keramici z celého Česka i ze zahraničí, akci provází pestrý kulturní program a dokonce si můžete vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu. V sobotu 27. června chystá Keramické trhy zámek Ploskovice, v září se pak můžete vydat na slavné hrnčířské trhy na pražskou Kampu anebo do Kunštátu na Hrnčířský jarmark.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz