Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zvědavá ulička - jilemnická vzácnost

  13:45aktualizováno  13:45
Ojedinělým souborem roubených chalup z osmnáctého století se pyšní Jilemnice. Typické podkrkonošské roubenky vytvářejí Zvědavou uličku a jsou unikátní nejenom svoji historickou hodnotou, ale i tím, že jsou obydlené. Zvědavá ulička není skanzenem pro turisty, nýbrž živou součástí města. Ulička vznikla v polovině osmnáctého století, a byla do původní podoby obnovena i po požáru z roku 1788.
Zvědavá ulička

Zvědavá ulička | foto: www.jilemnicko.cz/

Svůj ráz si zpočátku uchovala především díky souhře šťastných náhod - vyhnuly se jí další požáry, v roce 1811 založilo město v její blízkosti hřbitov a tím v těchto místech zastavilo další stavební ruch. V uličce žili navíc většinou chudí lidé, kteří ani na modernizaci svých obydlí neměli peníze. "Ve druhé polovině dvacátého století a především v posledních deseti letech se ovšem situace mění - Zvědavá ulička je chráněnou památkou a Jilemničané ji navíc začínají chápat jako něco mimořádného. Důležitého. Na uchování jejího historického koloritu soustředěně pracují," poznamenal ředitel jilemnického muzea a znalec místní historie Jan Luštinec.

Podle něj lidé dnes potřebují hledat oporu v dějinách víc, než kdy dříve. "V překotných změnách moderní doby potřebují nějaké jistoty, zakotvenost, něco, co se nemění, zůstává uchováno. Památky nám pomáhají přežít naši současnost," poznamenal Luštinec. Význam památek pro naši současnost ovšem podle Luštince neznamená, že máme minulost chápat jako éru "starých zlatých časů".

"U Zvědavé uličky k tomu ta malebnost přímo svádí - v létě obklopují roubenky rozkvetlé zahrady, v zimě vypadají chalupy jako betlémy. Člověk si ještě představí příjemně vyhřátou roubenou světnici, uklidňující pohled na dřevěné trámy, dřevěný strop...To vše sice k roubenkám patří, ale patří k nim i to, že v nich často žili lidé ve velmi chudých podmínkách, nemocní, strádající. Že bychom určitě nechtěli s nimi měnit," popsal Luštinec.

Ve zvědavé uličce žili většinou řemeslníci - v 19. století tu byl například tkadlec, švec, sedlář, cvočkař, zámečník, truhlář, pekař, zahradník, a další. "Ale vedle nich tu žili i nepředstavitelní ubožáci. Především staří lidé, kteří byli pro svoji bídu zbaveni osobní daně, v roce 1825 jich tu žilo 39. Nebo lidé nemocní - záznamy hovoří například o Marii Duškové, která žila šestnáct let upoutaná na lůžku," doplnil Luštinec. "V jednotlivých domcích bydlívalo v té době i dvacet lidí, v každé místnosti jedna rodina."

Ulička vstoupila i do úsloví

Sám název uličky je zpola legendární. Zvědavá se jí říká proto, že každý dům je oproti sousednímu posunut vždy o kus směrem do středu ulice - prý proto, aby obyvatelé chalup měli lepší rozhled. "Ale důvodů mohlo být víc - třeba se museli stavitelé přizpůsobit terénu, na němž domky vyrůstaly," podotknul Luštinec. "S uličkou bylo po léta spojeno úsloví "odvézt za Frantáčkovy." Znamenalo to, že někoho pohřbí. Frantáčkovi byli majiteli posledního domku v uličce a za ní byl hřbitov."

Klasika se vrací zpět

Zatím posledním velkým příspěvkem ke zkrášlení uličky je rekonstrukce hned prvního statku ve směru z městského centra. "Majitelé dům posunuli o několik metrů směrem k ulici, uchovali všechny použitelné původní trámy, ze zbořeniště postavili věrnou kopii původního statku," popsal Luštinec. "Podobně na protějším domě nechali majitelé pokrýt střechu klasickým štípaným šindelem. Na rozdíl od třeba sedmdesátých, osmdesátých let je dnes mnohem více možností sehnat na údržbu domků odpovídající materiál i státní dotaci."

Domky v uličce dnes patří starousedlíkům i chalupářům. "Všichni se o ně ale starají výborně. Je to naprostá změna oproti původnímu životu v uličce - kdysi byl život v takové roubence považován za nuzný a ponižující. Dnes jsou majitelé na svoje domy pyšní," doplnil Jan Luštinec. "A sklízejí obdiv místních lidí i turistů. Zvědavou uličkou ročně projdou tisíce turistů. I díky ní je Jilemnice v programech desítek evropských cestovních kanceláří."

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

Najdete na iDNES.cz