Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zrušené lety: vrátí aerolinky zákazníkům peníze?

  14:11aktualizováno  14:11
Nad Českem byl v pondělí po 72 hodinách obnoven letový provoz. Mnoho lidí však dál neví, kdy budou moci odcestovat nebo zda jim aerolinky vrátí peníze za letenky. Přinášíme odpovědi na jejich nejčastější otázky.

Cestující na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem (20. dubna 2010) | foto: AP

1. Mohu po otevření letiště v Praze odletět kamkoli?

Nikoli. Mnoho dalších evropských letišť bude zřejmě uzavřeno přinejmenším část dnešního dne. Není jisté, jak rychle se na nich podaří obnovit standardní provoz. Německý a britský vzdušný prostor by měl být podle posledních informací uzavřen do dnešní druhé hodiny ranní, francouzský do devíti hodin. Záleží na aktuální meteorologické situaci.

Létat se dá do Španělska, Turecka, na Balkán i do dalších destinací, kam Češi míří na dovolenou, např. do Egypta či Tunisu. "Samozřejmě se snažíme obnovit co nejrychleji provoz na všech linkách. Kdy ale třeba budeme moci znovu létat do Paříže, není vůbec jasné," řekla v pondělí odpoledne mluvčí letecké společnosti Travel Service Vladimíra Dufková.

2. Měl jsem letenku na sobotu, jak dlouho budu čekat na odlet?

Pokud byl váš let během víkendu nebo včerejšího dopoledne zrušen, máte v podstatě jen dvě možnosti - požádat o vrácení peněz, nebo si svůj let přebookovat na jiný termín. Letecké společnosti mají podle nařízení EU povinnost to svým pasažérům zajistit.

Žádné pořadí, kdo kdy odletí, se automaticky nevytváří. "Pokud měl někdo cestovat zrušeným letem a chce letět v jiném termínu, pak jeho letenka dál platí. Existuje určité pravidlo, že tito lidé budou přepraveni přednostně. Je to ale věc individuální domluvy," sdělila mluvčí Českých aerolinií Hana Hejsková.

3. Mám naději dostat zpět peníze od nízkonákladové společnosti?

nechtějí vám vrátit peníze?

Pokud vám nechtějí aerolinky vrátit peníze, napište nám na e-mailovou adresu: cestovani@idnes.cz.

Nízkonákladové letecké společnosti nabízejí laciné letenky i proto, že nenesou odpovědnost za případná rizika. Mnoho těchto dopravců má už ve všeobecných obchodních podmínkách klauzuli, že v případě zásahu vyšší moci nemají vůči klientům další závazky.

"Pokud zákazník na takové podmínky přistoupil, pak pro něj bude velmi obtížné vymáhat na dopravci vrácení peněz nebo žádat náhradní let," říká šéf Asociace cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Určité možnosti však existují. Například firma EasyJet náhrady za letenky nabízí. Zákazník musí vyplnit formulář na jejích webových stránkách. K dispozici je však jen v angličtině.

Vrácení peněz slibuje také společnost Wizzair. Když však tuto společnost žádal o vrácení peněz redaktor MF DNES, který v pátek marně čekal na letadlo v Římě, pracovnice zákaznického centra jeho žádost odmítla.

"Cenu letenky refundujeme všem zákazníkům, kteří s námi nemohli letět. O vrácení peněz mohou požádat on-line na wizzair.com. Prosíme, aby nekontaktovali naši infolinku ani nechodili na letiště. Žádosti vyřídíme do 15 dnů," vyjádřil se k případu Martin Frýdl, který Wizzair zastupuje.

4. Uvázl jsem v cizině, co mám teď dělat?

Je to ta nejsložitější situace. Pokud se nemůžete dostat zpět do Česka jiným způsobem, nezbývá než čekat. Po světě takto zůstaly tisíce Čechů, například i sám šéf ČSA Miroslav Dvořák, který v pondělí nemohl odletět ze Šanghaje.

"Pro lidi, kteří uvázli na letišti třeba při cestě z dovolené, se snažíme vypravit náhradní let, jak nejrychleji je to možné. Nemůžeme je tam pochopitelně nechat," slibuje Vladimíra Dufková, mluvčí Travel Service. Společnost už v pondělí dopravila do Prahy české turisty, kteří tři dny čekali na odlet v Teneriffe.

5. Jak mám zjistit, zda je můj let z Česka odložen?

Letiště v Česku byla sice včera v poledne otevřena, neznamená to však, že zde byl obnoven běžný provoz. "Letový řád se zatím tvoří provizorně podle požadavků leteckých společností," uvedla mluvčí ruzyňského letiště Michaela Lagronová. Nejaktuálnější informace o odletech z Prahy naleznete na webu letiště www.csl.cz.

nebe nad evropou

Většina letišť v pondělí začala odbavovat lety a v úterý by se nad Evropou měla uskutečnit polovina plánovaných letů, t.j. zhruba 28 000. Británie ale aktuálně hlásí, že se k ní blíží další sopečný mrak a některá letiště se už zase zavírají. Více ZDE.

Užitečné informace

Aktuální informace o leteckém provozu: www.idnes.cz/sopka

Interaktivní mapa evropských letišť: www.flightradar24.comNejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Najdete na iDNES.cz