Zříceninu hradu Zbořený Kostelec ovládnou v sobotu rytíři

Zříceninou hradu Zbořený Kostelec u Týnce nad Sázavou na Benešovsku bude v sobotu znít řinčení zbraní a rytířské zbroje. Občanské sdružení Řád rytířů bílého kříže tam pořádá další z akcí k záchraně této přes 600 let staré památky. Členové skupiny historického šermu Igniferi tentokrát vzdají hold někdejšímu majiteli hradu Janu Sádlovi ze Smilkova. Tohoto nejvyššího lovčího a rádce krále Václava IV. popravili v roce 1421 Pražané.
Na hradě si letos vedle šermířů, zbrojnošů a dvorních dam už  dali dostaveníčko také příznivci poezie, hudby, divadla i pohádek. V kulturním programu na Zbořeném Kostelci nechyběla například bitva o brod pod hradem a festival amatérské středověké
hudby.
Zbořený Kostelec byl patrně založen jako královský hrad, ale jeho počátky nejsou doloženy. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1341, kdy ho král Jan Lucemburský dal do zástavy Oldřichu z Valdeka. Později hrad vykoupil a opět několikrát zastavil Karel IV. Jedním z majitelů hradu byl Zdeněk ze Šternberka. Ten se postavil v čele Jednoty zelenohorské proti králi Jiřímu z Poděbrad. Královská vojska ale v roce 1467 Šternberkovy hrady oblehla. Kostelec byl dobyt a zbořen.
Zbytky hradu se snaží zachránit sdružení Řád rytířů bílého kříže. Vzniklo v roce 1996 s cílem pomoci při ochraně kulturních památek Posázaví.

Na zřícenině hradu Zbořený Kostelec budou o víkendu řinčet zbraně zbrojnošů