Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zraněné lyžařce hrozí pokuta

aktualizováno 
Osmi skialpinistům včetně zraněné ženy, kterou v neděli po nárazu do stromu v Obřím dole zachraňoval vrtulník, hrozí vysoká pokuta. Skupina lyžařů pohybem po úbočí Sněžky podle správců Krkonošského národního parku zřejmě hrubým způsobem porušila návštěvní řád i zákon o ochraně přírody.

Pro zraněnou skialpinistku vyráželi záchranáři z Pece pod Sněžkou. - Pětadvacetiletá lyžařka se zranila, když jela mimo vyznačené trasy Obřího dolu. (26.2.2006) | foto: iDNES.cz

"Shromažďujeme informace o tom, kde přesně se skialpinisté pohybovali. Pokud zjistíme, že vstupovali mimo značené cesty, okamžitě s nimi zahájíme přestupkové řízení, ve kterém jim můžeme uložit pokuty v řádu desítek tisíc korun," uvedl mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Místo, kde pětadvacetiletá lyžařka sjela z cesty a po nárazu do stromu si způsobila zlomeninu klíční kosti a další zranění, leží v nejpřísněji chráněné části parku, kde je zakázáno vstupovat mimo značené cesty.

Horský chodník v závěru Obřího dolu podobně jako další oblíbené turistické trasy na úbočí Kozích hřbetů, na úbočí Stohu, v závěrečné části Labského dolu a na konci údolí Bílého Labe navíc patří mezi takzvané letní cesty, které by se v zimě vůbec neměly používat. Bývají často zledovatělé a turisty na nich ohrožují i laviny.

Z lavinových lokalit jsou v zimě přístupné pouze Kotelní jámy, Dlouhý a Modrý důl. Ovšem jen tehdy, pokud nehrozí laviny. Při akutním lavinovém nebezpečí může jít o život i v těchto místech.

Zvýšené riziko je však velkým lákadlem pro vyznavače adrenalinových zážitků, kteří před běžnými sjezdovkami dávají přednost nebezpečným lavinovým svahům. Mezi nejoblíbenější lokality extrémních lyžařů, skialpinistů a lezců na ledu v Krkonoších patří právě chráněné svahy mimo značené cesty na Studniční hoře, v Modrém a Labském dole, v Kotelních jámách a v Obřím dole.

"Při pěkném počasí bývají od vyznavačů extrémních sportů rozježděné všechny lavinové lokality. Přerůstá to do velkých rozměrů a současná legislativa nám neumožňuje dostatečně zasáhnout," přiznal mluvčí parku.

Přečtěte si:
Skialpinistku zachraňoval z Obřího dolu vrtulník

Letos se nevrátilo z českých sjezdovek 8 lyžařů

Na jaře ochranáři nacházejí ve volném terénu rýhy v zemi, které tam zanechaly lyže a snowboardy. Ještě větší škody vznikají, pokud lyžaři strhnou lavinu. Ta s sebou totiž vezme i půdu, rostliny, přezimující hmyz a živočichy.

"Bezohledné chování těchto lidí, kteří nedodržují zákony a návštěvní řád, je trestuhodné. Ohrožují sebe, celý ekosystém Krkonoš i záchranáře, kteří jim v případě úrazu vyrazí na pomoc," zdůraznil mluvčí národního parku.

Autoři: ,Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

Lyžování se sluncem. Přehled středisek, kde si ještě o víkendu zalyžujete

(ilustrační snímek)

Lyžaři mohou o víkendu stále vyrazit do několika horských středisek v Česku. Některé skiareály dokonce zvažují, že...

Lyžařů ve střediscích ubývá, ale sněhu je na horách stále dost

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Lyžařské areály v českých horách navzdory oteplení stále hlásí velmi dobré podmínky. Na sjezdovkách leží kvalitní...

Lyžařské areály lákají na prázdné sjezdovky a snížené ceny

(ilustrační snímek)

Na horách ve velkých skiareálech jsou stále výborné podmínky pro lyžování. Většina středisek bude otevřena do...

Najdete na iDNES.cz