Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zpřísnění chorvatských podmínek pro turisty kritizuje celá Evropa

  17:23aktualizováno  17:23
Cestu do Chorvatska nebudou mít v létě zkomplikovanou jen Češi, ale všichni turisté z EU. Nařízení, že děti, které na Jadran jedou bez rodičů, musí mít úředně ověřený a přeložený souhlas rodičů, platí ve všech zemích Schengenu. Stížnosti na toto opatření přicházejí na chorvatské úřady z celé Evropy.

Češi v Chorvatsku, léto 2007 | foto: Dan MaternaMF DNES

Podle nového nařízení totiž musí všichni nezletilí do 18 let, kteří letos pojedou do Chorvatska s plnoletou osobou (babička, strýc, cizí dospělý člověk, kamarád), jež není zákonným zástupcem (rodičem), mít úředně ověřený souhlas zákonného zástupce (rodiče). Doklad musí být zároveň soudně přeložený do angličtiny nebo chorvatštiny.

"Vyjádřili jsme k tomuto nařízení velké výhrady. Zatím ještě nemáme konkrétní reakce, nicméně chorvatské orgány zvažují eventuální změny," uvedla pro iDNES.cz česká konzulka v Chorvatsku Veronika Honsová.

Chorvatské úřady pod tlakem stížností pracují na zmírnění dopadu opatření. "V současné době je v chorvatském parlamentu ve druhém čtení úprava nařízení, která sníží věkovou hranici dětí na šestnáct let," informovala iDNES.cz Karin Golubičová z Chorvatského turistického sdružení.

"Rovněž se celý proces zjednoduší. Překlady nebudou nutné, k dispozici bude předtištěný formulář, který bude ke stažení i na webu Chorvatského turistického sdružení v Praze. Tiskopis bude připraven pravděpodobně ve dvoujazyčných verzích čeština-angličtina nebo čeština-chorvatština. Po vyplnění se bude muset notářsky ověřit," vysvětlila Golubičová.

Zároveň ale upozornila, že se celé nařízení a možné úpravy mění z hodiny na hodinu a že více konkrétních informací bude k dispozici až v pátek nebo příští týden.

Ochrana před pedofily?

Co je důvodem přísných opatření Chorvatska, nikdo neví. Teorií a domněnek je celá řada. Nejčastěji se proslýchá, že v pozadí nového nařízení je snaha zabránit pedofilním sítím v pašování dětí do Chorvatska.  "Ano, tato vysvětlení jsem také zaslechla," potvrdila Veronika Honsová.

"Jde o opatření v souladu s předpisy EU, o zákon na ochranu dětí," sdělila Karin Golubičová. Na dotaz iDNES.cz, zda jde o tlak z Bruselu, odmítla odpovědět. 

Odborníci v cestovním ruchu se shodují, že nařízení výrazně zkomplikuje cestovní ruch směrem do Chorvatska. "Takové omezení může mnoho českých turistů před cestou do Chorvatska zbytečně odradit," řekl Tomio Okamura.

Podle Ministerstva zahraničních věcí ČR se nejedná o nestandardní krok. "Každá země má právo si svou legislativu a své směrnice upravit tak, jak chce," sdělila iDNES.cz v úterý mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová. Problém ale spatřuje v tom, že chorvatská strana o chystané změně neinformovala s dostatečným předstihem. "Běžně nás informují předem, tentokrát asi pozapomněli a informaci jsme se dozvěděli se zpožděním."

Doklad o souhlasu, který musí být v současné době ověřen u veřejného notáře nebo jiného orgánu a soudně přeložen do angličtiny nebo chorvatštiny, musí obsahovat celou řadu osobních údajů:
  • osobní údaje o zákonných zástupcích nezletilého
  • osobní údaje o plnoleté osobě, v jejímž doprovodu nezletilý přijíždí nebo odjíždí
  • prohlášení o souhlasu
  • důvod pobytu
  • doba pobytu
  • doba platnosti souhlasu
  • podpis zákonných zástupcůNejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Osamělé Chorvatsko. Výlet po stopách pirátů v nádherném parku Kornati

Vyhlídka na Kornati z vrcholu ostrova Smokvica patří k nejhezčím na Jadranu.

Chorvatské souostroví Kornati patří právem mezi klenoty Jadranu. Jeden z osmi národních parků Chorvatska tvoří 89...

Okradli vás u moře, ztratila se vám manželka? Volejte české policisty

Ilustrační foto

I letos mohou čeští turisté od počátku července až do poloviny září potkat v Chorvatsku a v Bulharsku české policisty,...

A zase to Chorvatsko. I letos bude pro Čechy nejoblíbenější destinací

Čeští turisté se koupou na Makarské. K moři do Chorvatska jich ročně míří skoro...

Chorvatsko bude letos podle Asociace cestovních kanceláří opět nejoblíbenější destinací českých turistů - stejně jako...

Najdete na iDNES.cz