Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zpřísnění chorvatských podmínek pro turisty kritizuje celá Evropa

  17:23aktualizováno  17:23
Cestu do Chorvatska nebudou mít v létě zkomplikovanou jen Češi, ale všichni turisté z EU. Nařízení, že děti, které na Jadran jedou bez rodičů, musí mít úředně ověřený a přeložený souhlas rodičů, platí ve všech zemích Schengenu. Stížnosti na toto opatření přicházejí na chorvatské úřady z celé Evropy.

Češi v Chorvatsku, léto 2007 | foto: Dan MaternaMF DNES

Podle nového nařízení totiž musí všichni nezletilí do 18 let, kteří letos pojedou do Chorvatska s plnoletou osobou (babička, strýc, cizí dospělý člověk, kamarád), jež není zákonným zástupcem (rodičem), mít úředně ověřený souhlas zákonného zástupce (rodiče). Doklad musí být zároveň soudně přeložený do angličtiny nebo chorvatštiny.

"Vyjádřili jsme k tomuto nařízení velké výhrady. Zatím ještě nemáme konkrétní reakce, nicméně chorvatské orgány zvažují eventuální změny," uvedla pro iDNES.cz česká konzulka v Chorvatsku Veronika Honsová.

Chorvatské úřady pod tlakem stížností pracují na zmírnění dopadu opatření. "V současné době je v chorvatském parlamentu ve druhém čtení úprava nařízení, která sníží věkovou hranici dětí na šestnáct let," informovala iDNES.cz Karin Golubičová z Chorvatského turistického sdružení.

"Rovněž se celý proces zjednoduší. Překlady nebudou nutné, k dispozici bude předtištěný formulář, který bude ke stažení i na webu Chorvatského turistického sdružení v Praze. Tiskopis bude připraven pravděpodobně ve dvoujazyčných verzích čeština-angličtina nebo čeština-chorvatština. Po vyplnění se bude muset notářsky ověřit," vysvětlila Golubičová.

Zároveň ale upozornila, že se celé nařízení a možné úpravy mění z hodiny na hodinu a že více konkrétních informací bude k dispozici až v pátek nebo příští týden.

Ochrana před pedofily?

Co je důvodem přísných opatření Chorvatska, nikdo neví. Teorií a domněnek je celá řada. Nejčastěji se proslýchá, že v pozadí nového nařízení je snaha zabránit pedofilním sítím v pašování dětí do Chorvatska.  "Ano, tato vysvětlení jsem také zaslechla," potvrdila Veronika Honsová.

"Jde o opatření v souladu s předpisy EU, o zákon na ochranu dětí," sdělila Karin Golubičová. Na dotaz iDNES.cz, zda jde o tlak z Bruselu, odmítla odpovědět. 

Odborníci v cestovním ruchu se shodují, že nařízení výrazně zkomplikuje cestovní ruch směrem do Chorvatska. "Takové omezení může mnoho českých turistů před cestou do Chorvatska zbytečně odradit," řekl Tomio Okamura.

Podle Ministerstva zahraničních věcí ČR se nejedná o nestandardní krok. "Každá země má právo si svou legislativu a své směrnice upravit tak, jak chce," sdělila iDNES.cz v úterý mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová. Problém ale spatřuje v tom, že chorvatská strana o chystané změně neinformovala s dostatečným předstihem. "Běžně nás informují předem, tentokrát asi pozapomněli a informaci jsme se dozvěděli se zpožděním."

Doklad o souhlasu, který musí být v současné době ověřen u veřejného notáře nebo jiného orgánu a soudně přeložen do angličtiny nebo chorvatštiny, musí obsahovat celou řadu osobních údajů:
  • osobní údaje o zákonných zástupcích nezletilého
  • osobní údaje o plnoleté osobě, v jejímž doprovodu nezletilý přijíždí nebo odjíždí
  • prohlášení o souhlasu
  • důvod pobytu
  • doba pobytu
  • doba platnosti souhlasu
  • podpis zákonných zástupců
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Seriál Hra o trůny přilákal do Dubrovníku rekordní počet turistů

Pohled na historickou část Dubrovníku.

Kultovní fantasy seriál kabelové televize HBO Hra o trůny přivedl do chorvatského Dubrovníku rekordní množství turistů....

Chorvatské království pohody. Krásné pláže a parádní kuchyně ostrova Vis

V zálivu písečné pláže Stončica

Vis se dá bez nadsázky prohlásit za jednu z perel jižního Jadranu. Krásný ostrov prošel velkými a dramatickými změnami...

Sedm parádních pokladů chorvatské domácí kuchyně, které musíte ochutnat

Lahodná kremšnita. Kdo jednou ochutná, nikdy nezapomene.

Už žádné zásoby s sebou! Přestože jsme měli dlouhá léta pověst paštikářů, kteří si na Jadran vozí hory vlastního jídla,...

Najdete na iDNES.cz