Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zoolog: Šelmy do Beskyd zkrátka patří

  16:03aktualizováno  16:03
Beskydy, Javorníky - Ludvík Kunc, jeden z nejuznávanějších českých zoologů, sleduje zprávy o pohybu šelem v horách s nadhledem. Výstražná varování, aby si lidé dávali v lesích pozor a raději tam ani nechodili, považuje za absolutně zbytečná. "Medvědi i vlci nejsou zabijáci, naopak. Před člověkem zásadně utíkají," tvrdí.

Kdo je Ludvík Kunc


Zoolog a výtvarník, napsal také dvě knihy, ve kterých podrobně vylíčil své zážitky s odchovem rysa Sixiho. Garant projektu na záchranu velkých šelem u nás v republice a sám často přebíral péči o mláďata velkých šelem, o které se jejich matky přestaly starat.
Výtvarně se podílel na zhotovení desítek naučných stezek na Ostravsku, CHKO Beskydy a CHKO Poodří. Mnoho času věnuje přednáškové činnosti.


* Zabíjí velké šelmy pytláci nebo je to výmysl?

Každým rokem je v Beskydech nezákonným lovem zlikvidováno několik rysů, vlků a není důvod, aby pytláci ušetřili i medvěda. Jsou na to důkazy.

* Takže historka, že v okolí Valašské Senice letos pytláci zastřelili mladého medvěda, nemusí být výmysl?

Pokud šelma náhle v určitém prostoru beze stopy zmizí, je velmi pravděpodobné, že byla nezákonně ulovena.

* Jedním z důvodů, proč lidé zvýšení počtu šelem na Valašsku spíš odmítají, jsou obavy o bezpečnost...

Žádná z velkých šelem nás v lese neohrožuje a jsou to právě šelmy, které před člověkem prchají. Daleko větší nebezpečí představuje pes, který není ovládán člověkem.

* Kolik u nás nyní žije velkých šelem?

Celkově můžeme uvést, že v celé republice žijí nejméně dva, ale možná až pět medvědů, zhruba sto rysů a pět až deset vlků.

* Dříve byly počty asi mnohem vyšší.

K jejich vyhubení u nás, ale i v téměř celé střední Evropě došlo přímým pronásledováním člověkem, změnou skladby lesů a odlesňováním.

* Kdy byla situace vůbec nejhorší?

Koncem patnáctého století začalo intenzivní pronásledování velkých šelem, které dosáhlo vrcholu v dobách tereziánských a josefínských, kdy začalo platit nařízení o hubení velkých šelem myslivci i poddanými..

* Situace se asi začala měnit k lepšímu až po válce.

Ano. Nejprve rys, pak medvěd a nakonec i vlk začali migrovat z populací žijících na Slovensku do Beskyd.

* Myslivci uvádějí, že počet rysů je už za hranicí. Je to pravda?

V Beskydech lze skutečně mluvit o tom, že je krajina rysem „nasycená“ a že vyšší počet rysů o desítky kusů by byl neúnosný.

* Na Slovensku nyní žije kolem sedmi stovek medvědů. Lze očekávat, že jich bude z druhé strany hranice přecházet v budoucnu více?

Je prokázáno, že v Beskydech může medvěd zimovat, brlohy byly například na Slavíči nebo Smrku. Dnes už nemůžeme považovat všechny zde přítomné medvědy za migranty, kteří jen beskydskou oblastí projdou.

* A vlci?

Vlk začal do Beskyd pronikat nejpozději. Od roku 1995 se tu vytvořila menší smečka vlků, a i když došlo k její likvidaci nezákonným odstřelem, po čase ze Slovenska na území přišla další smečka. Ta se ve zdejších horách pohybuje stále.

* Někteří lidé říkají, že medvěd nemůže v pohraniční oblasti Javorníků zimovat, protože tu nemá dost potravy.

Je to jen naše neinformovanost o jeho způsobu života. V okolí Makyty i Javorníku je medvěd dlouhodobě. Podmínky, které na Makytě jsou, se valně neliší od podmínek na Slovensku.

* Před měsícem se rozhořel spor myslivců a ekologů týkající se masité újedi u Pulčína. Podle ochránců to byla past na šelmy, podle myslivců pouze na lišky. K jakému názoru se přikláníte?

Čtyřicetikilová újeď je coby past na lišky nepřípustná - tak veliké množství masa zapáchá a po čase přivábí nejen vlka, ale i medvěda, kteří mají vynikající čich. K přivábení lišky stačí malé množství ryb.

* Takže podle vás by klidně šelem mohlo být v regionu víc?

Jednoznačně. Beskydy by uživily k prospěchu lesa několik vlčích smeček, spárkaté zvěře je nadbytek. Šelmy sem prostě patří.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

Bájné a tajemné stezky komonecké. Kouzelné výlety v okolí Luhačovic

Vrchol Komonce

Místa opředená dávnými pověstmi, tajemné skály a studánky, pohodlné vycházkové okruhy a v neposlední řadě ideální a...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

Najdete na iDNES.cz