Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zoo dá zvířatům více volnosti

  10:55aktualizováno  10:55
Pětapadesáté výročí založení si minulý týden připomněla proslulá zoologická zahrada ve Dvoře Králové. Jejím základem byl malý zookoutek, který 9. května 1946 otevřela radnice v parku u muzea. Novou atrakci se dařilo postupně rozšiřovat. Zoo v současné době chová více než dva a půl tisíce zvířat a ročně ji navštíví přes půl milionu lidí. Lidé si kromě největší kolekce afrických zvířat v Evropě mohou prohlédnout i originálně řešenou expozici Ptačí svět s volně poletujícími ptáky, nově opravený pavilon Vodní světy či prosklené výběhy velkých šelem napodobující život ve volné přírodě.

Nedávno byla v zoo otevřena restaurace U lemura, zooshop Serengeti a zcela nový hotel Safari, jediné obdobné zařízení ve městě. Kam se chce královédvorská zoo ubírat v budoucnosti? "Chceme zcela opustit chovy v malých klecích a zvířatům dát více prostoru, aby žila v ideálních podmínkách. Prostornější expozice budou také větším lákadlem pro návštěvníky," míní ředitelka Dana Holečková. Jako první by měla nastolený trend už zakrátko naplnit nová průchozí voliéra s vodním ptactvem.
 
Kolekce afrických zvířat v královédvorské zoologické zahradě je přitom největší v Evropě. Proto se ve Dvoře Králové každý rok narodí desítky vzácných mláďat, která zahrada nechová pouze pro vlastní potřebu, ale část z nich vrací zpět do volné přírody. "Dnes jsou chovy v zoologických zahradách na tak vysoké úrovni, že si všechna narozená mláďata není možné ponechat a musí se pro ně hledat vhodný odbyt. Proto se vedle spolupráce s ostatními zahradami snažíme pomoci i africké přírodě, z níž jsme si před lety zvířata pro založení našich chovů vypůjčili," vysvětlila ředitelka zahrady Dana Holečková.

Královédvorská zoo se podle ní účastní celkem pětatřiceti evropských záchranných chovatelských programů a do africké přírody vrací například ohrožené přímorožce šavlorohé nebo buvoly kaferské. "Účast v některých reintrodukčních programech pro nás ani nebývá zisková, protože zvířata se někdy do volné přírody vracejí úplně zadarmo," uvedla Holečková. Dodala, že od sedmdesátých let minulého století patří zahrada k největším světovým chovatelům žiraf, kterých je nyní ve Dvoře Králové celkem sedmadvacet, a letos se očekává narození dalších pěti mláďat.

K absolutní světové špičce patří zoo i v chovu nosorožců. "Jsme jedinou zoologickou zahradou na světě, které se podařilo odchovat severní formu bílého nosorožce. Celkem se u nás narodila čtyři mláďata tohoto poddruhu, přičemž na celém světě přežívá už jen posledních pětatřicet kusů těchto vzácných zvířat," sdělila ředitelka. Zahrada rovněž úspěšně rozmnožuje orangutany, antilopy, zebry, gepardy, fosy, pelikány, papoušky a další druhy ohrožených zvířat.

Královédvorskou zoologickou zahradu si za dobu její existence prohlédlo více než dvacet milionů lidí. Návštěvnický rekord drží rok 1974, kdy do zoo přijelo za sezonu přes osm set tisíc turistů. "Tento čtvrt století starý návštěvnický rekord lze překonat. Podle mého názoru dokáže naše zahrada za rok pojmout i milion turistů," domnívá se ředitelka zoo Dana Holečková. Největší propad v počtu návštěvníků postihl zoo po listopadu 1989. "Po otevření hranic se lidem naskytly neslýchané možnosti, což se projevilo v poklesu návštěvnosti ve všech zoologických zahradách. Pro nás byl nejslabší rok 1991, kdy k nám přijelo jen něco málo přes tři sta tisíc lidí.

Od té doby však počet turistů stoupá. V posledních letech zahradu pravidelně navštěvuje více než půl milionu turistů ročně," říká Holečková. Růst návštěvnosti se snaží vedení zahrady podpořit nejrůznějšími propagačními akcemi, včetně křtů narozených mláďat známými osobnostmi nebo pravidelnými soutěžemi pro děti.

"Nejvíc návštěvníků lákají zajímavé novinky, kvůli kterým se lidé do zahrady stále vracejí," vysvětluje Holečková. Proto zoo jen v posledních třech letech otevřela unikátní pavilon Ptačí svět, dokončila novou expozici Vodní světy, začala pořádat populární představení s kontaktními zvířaty, zavedla noční projížďky po safari a turisty láká i v zimě vánočním osvětlením. "Další nárůst návštěvnosti však souvisí s celkovým ekonomickým vývojem v zemi. Aby si lidé mohli udělat rodinný výlet do zoologické zahrady, musí mít na benzin, na vstupné a na další výdaje. To si zatím každý dovolit nemůže," podotýká ředitelka.
 

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Horská střediska chystají investice do letních atrakcí za 30 milionů

10. července byla na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou uvedena do provozu

Česká horská střediska chystají investice do letních atrakcí za více než 30 milionů korun. Jednou z nejatraktivnějších...

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Najdete na iDNES.cz