Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zločinecké gangy se nebezpečně rozrůstají i v Kanadě

  10:31aktualizováno  10:31
Problematika zločineckých gangů byla až donedávna politiky a širokou veřejností považována za americkou záležitost a málokdo si existenci a nebezpečí rozrůstání gangů v Kanadě vůbec připouštěl. Ovšemže, celá desetiletí zde existují motocyklové gangy, z nichž nejznámější je Satan's Choice, o italských, čínských a v posledních letech zejména ruských mafiích ani nemluvě. Ovšem gangy mladistvých 'los angeleského typu', tak, jak je před lety velmi realisticky a přesně vyobrazil režisér Dennis Hopper ve výborném filmu The Colors, jsou pro Kanadu relativní novinkou.

Torontský policejní šéf Julian Fantino je nejen mezinárodně uznávaným odborníkem, podle všech informací mužem ryzího charakteru, ale v boji se zločinem je i mužem činu. Několikrát neváhal sáhnout k velmi nepopulárním prostředkům, což mu pochopitelně vyneslo silné lání liberálních torontských médií, z nichž se naprostá většina (s veřejno-právní televizí CBC v čele) řadí k levici.

Situace došla tak daleko, že na internetových stránkách a v některých denících byla uvedena dokonce i adresa Fantinova bydliště s fotografií domu a popisem, jak lze jeho rezidenci najít. Vše bylo pochopitelně v mezích zákona, avšak se zjevnou zastrašovací taktikou. Šéf se ovšem nezalekl a prohlásil, že podobné podlé manýry nemohou v žádném případě zbrzdit jeho rázný postup v boji s kriminalitou.

Na nedávné setkání vedoucích kádrů bezpečnostních sborů byl šéfem Fantinem pozván americký expert, jeden z nejzkušenějších odborníků na zločinecké gangy. Ed Spina je bývalý georgianský policista, nyní přednášející techniku boje proti gangům na policejních akademiích v USA a v dalších zemích - nejvíce v Brazílii. Spina odhalil velmi nepříjemné a varující skutečnosti. Prohlásil, že podle nápisů na zdech (graffity) velmi snadno rozpoznal kódy, které používají gangy při svých nezákonných aktivitách.

Podle Spiny je sedmdesát procent narkotik ve velkých amerických městech poskytováno gangy. A jak sám znalec usoudil, situace tam se velmi podobá stavu největších kanadských měst Toronta a Montrealu. Na otázku, zda existuje propojení mezi kalifornskými a ontárijskými gangy, odpověděl kladně. Dodal, že zatímco v mnohých amerických státech  jsou zavedena legislativní pravidla umožňující například přístup k bankovním kontům členů gangu, odposlechy telefonních hovorů apod., v Kanadě nic podobného neexistuje.

Některým státům Unie se podařilo pronásledovat gangy z místa na místo tak dlouho, až neměly jinou možnost, než utéci do sousední Kanady, která je pro mladé gangstery v porovnání s USA pohádkovou oázou. Celou věc přirovnal k rakovině: "Gangs are like a cancer. If you don't deal with it, it grows." (Gangy jsou jako rakovina, když se jí nezabýváte, tak se rozrůstá.) Závěrem uvedl, že podle materiálů, které zde získal, se dá přepokládat, že pokud se neučiní radikální kroky, počet členů gangů se do jednoho roku ztrojnásobí.

Torontský policejní šéf Fantino upozornil, že sice disponuje velmi akceschopným policejním sborem, ale na efektivní boj nemá policie finanční prostředky. Podotkl, že ani sebelepší policejní jednotky v tomto směru nic nezmohou, pokud se jim nedostane patřičné legislativní podpory. Upozornil také, že prvořadou nutností je po vzoru většiny amerických měst vytvořit speciální akceschopné antigangové jednotky dříve, než se situace vymkne z rukou.

Z ontarijského Bramptonu své čtenáře zdraví a každý den úsměv přejí Věra a Petr Kohoutovi. Chcete-li nám psát: petrvera@home.com     

Zločinecké gangy mladistvých se nebezpečně rozrůstají i v Kanadě
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Galapágy, Grónsko, Antarktida. Obří výletní lodě míří do nových oblastí

Výletní loď Costa Luminosa kotví ve fjordu před grónským přístavem Ilulissat.

Už to není jen Středomoří, norské fjordy, Karibské moře či Perský záliv. Byznysu obřích výletních lodí se daří a...

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Najdete na iDNES.cz