Zlatý důl je jako podzemní město

aktualizováno 
V severní Americe sice ještě najdete místa, kde si někteří lidé vydělávají na obživu hledáním a prodejem zlata "postaru". Ohnuti nad zlatonosným potokem rýžují zlato, anebo ve speciálních kolíbkách prosívají písek a pátrají po zlatinkách. Moderní způsob dolování zlata nemá s romantikou vůbec nic společného. Zlatý důl New Britannia Mine na západě Kanady připomíná podzemní průmyslové město. A aby se získalo pár gramů zlata, musí se vytěžit tuny horniny.

Do dolu New Britannia Mine se sjíždí výtahem. Abyste se dostali dolů, musíte projít mini-školením, během něhož vás instruktor upozorní na všechna možná nebezpečí a sdělí, co v případě nouze dělat. Součástí výbavy, s níž jdete do dolu, je i speciální ochranná maska, která vás ochrání v případě, že se v chodbách objeví jedovatý plyn.

Když sfáráte až dolů, dostanete se na podzemní silnici, po které se prohánějí obrovské důlní stroje a nákladní auta. Silnice má na výšku i na šířku možná deset metrů. Nemusíte se sice bát, že se praštíte do hlavy, větší nebezpečí hrozí od vozidel.

Je to jako v začarovaném světě. Nejprve - z velké dálky - je slyšet jakýsi zvuk. Pak se rachot čím dál více přibližuje, najednou se objeví kužel světla a pak se kolem prožene "strašidelný" stroj. Veze horninu, kterou kousek dál vyrubal jiný obrovitánský stroj. Nakutaný materiál odváží k dalšímu stroji, který horninu rozdrtí na menší kousky a dopravník ji vyveze na povrch.

Tady přichází další fáze získávání zlata. Jelikož v tuně horniny bývá jen několik gramů cenného kovu, musí se vytěžená hornina rozemlít na jemný prášek, z něhož se pak za pomocí kyanidu odděluje zlato, které se pak odlévá do cihel. Hornina, už bez zlata, se odváží na speciální skládku.

 New Britannia Mine leží vlastně uprostřed městečka, ale místním obyvatelům příliš nevadí, že se jim dělníci za humny manipulují s prudce jedovatým kyanidem, který nedávno způsobil v Evropě ekologickou katastrofu. V únoru uniklo z rumunského zlatého dolu na sto tun kyanidu a otrávilo řeku Tisu.

"Důl nám dává práci. Kdyby tady nebyl, musel bych být na podpoře, jiná práce tu není," říká jeden z kanadských dělníků. Dodává, že těžební společnost dbá na všechny bezpečnostní zásoby a že se havárie nebojí. "Zlatý důl je životní perspektiva mě i mé rodiny," dodává.

Obří stroje jsou pány v tomto dolu.

Turistická atrakce - horníci při práci.

Obří pás dopravuje vytěženou horninu na povrch.

Dobývání zlata je dnes především v moci strojů.

Zdá se, že vedení dolu myslí i na bezpečnost horníků. Cedule u vjezdu do areálu oznamuje, že v New Britannia Mine byl naposledy zraněn dělník před 123 dny.

Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

OBRAZEM: Infračervená Evropa. Svět, který vidíme, ale nevnímáme

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v...

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v roce 2010 při studiích na vysoké škole....

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Ohně, středověk a úžasné masky. Slavnost trubačů v Alsasku vás uhrane

Nádherný svátek trubačů v Alsasku - Pfifferdaj

Mezi Porýnskou nížinou a pohořím Vogézy leží jeden z nejmenších, ale zato nejhezčích regionů Francie. Podzim je v...Najdete na iDNES.cz