Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zkuste změnu, konec roku v Lisabonu

aktualizováno 
Když se dříve řeklo Portugalsko, vybavili se mi slavní mořeplavci, dobří fotbalisté a olejovky. Dnes už vím, že Portugalsko je poklidnou zemí, kde se až tolik nespěchá, kde se vás nesnaží okrást a nebudou na vás šetřit.

Lisabon - Svátečně ozdobený kostelík ve středověkém městečku Obidos. | foto: archiviDNES.cz

A to není všechno. Když Portugalci něco slíbí, tak to dodrží a smysl pro čas mají téměř německý. Na lidech ve službách je pak vidět, že je práce těší. A máte-li děti, jste dvakrát vítáni, máte všude přednost a doprovázejí vás úsměvy. Jakákoliv pomoc je samozřejmostí.

Proč tam jet právě nyní

A proč ne, zrovna teď, kdy je v Česku taková podivná zima nezima. V Portugalsku je téměř jistota, že i na konci prosince tu bude slunečno a jasno, teploty okolo 15- 16 stupňů a na slunci i 25. Portugalci sice běhají v kožíšcích, ale vy nepohrdnete krátkými rukávy.

Za městem kvetou květiny, zrají pomeranče a citrony, všude zeleno. V případě, že se opijete na Silvestra, nezmrznete, ale ráno vstanete, očistíte se a důstojně odkráčíte do hotelu. Budete – li nocovat na ulici, nikdo vás nebude obtěžovat.

Když si navíc sbalíte surf, kolo, nebo běžecké boty, určitě si je užijete. Surfuje se téměř za městem a to i děti. Vlny jsou dostatečné, půjčovny k dispozici.

Město je o svátcích nádherně nasvíceno a také tam stojí údajně nejvyšší vánoční strom Evropy – má 74 metrů. Zaplatila ho Banco de Spirito Santo – uznejte, nádherné jméno pro banku. Městem vane vůně pečených kaštanů a klid a klid. Na ulicích potkáte různé sbory a orchestry.

V Lisabonu se ovšem také velmi dobře nakupuje. Obzvlášť skvělé boty za téměř směšné ceny. Zaručeně portugalské Portské koupíte všude a i když koupíte to nejlevnější – kolem tří eur, chybu neuděláte.

Tak vzhůru do Lisabonu

Centrum města se jmenuje Baixa,  jsou to vlastně cca tři náměstí a asi 5 paralelních ulic v údolí, vlevo a vpravo se zvedají svahy. Hledíte-li k řece – tedy na jih, na levé straně spatříte hrad. Na pravé Bairro Alto - dá se říci Staré Město. Ve městě jezdí téměř muzeální tramvaje, normální autobusy a metro.

Jací jsou Portugalci na první pohled? Muži menší, než jsme zvyklí u nás, tmavší, velmi seriózní. Svetry a bundy sytých barev, světlé košile a mokasíny. Manšestrové kalhoty všech barev jsou téměř uniformou. Perfektní oholení a střih, často knír.

Ženy? Snad se dá hovořit o typickém portugalském lýtku a kotníku. O portugalských ženách se dá říct vše, včetně toho, že jsou hezké, ale málokdy sexy. Hledáte li matku svých dětí, tak jste na tom pravém místě.

Co dělají o vánocích?

Zajímavosti a tipy

Seznamování s děvčaty

Velmi, velmi pomalu. Místní odborník radí: úplně nejlepší je přijít se svojí dívkou. Pokud ji ale chcete ulovit, zkuste vedle svého objevu nejprve tančit, zeptejte se, jestli se smíte přidat, a teprve pak konverzujte.

Jako cizinci jste vítání a anglicky se domluvíte všude. Máte-li základy nějakého románského jazyka, budete rozumět i portugalsky.

Fado
Co je fado? Jsou to tesklivé písně lidí z konce světa, kteří hledí do moře a jejichž pradědové vyráželi na dlouhé výpravy na oceán. U Fada se dá jíst a nejlepší hospůdky s dobrým jídlem a fádem se najdou ve čtvrti Bairro Alto.

Kolem Lisabonu
Už několik kilometrů od Lisabonu najdete nádherné pláže, hory, maríny, hrady, zříceniny, eukalyptové lesy – ty obzvlášť stojí za návštěvu, protože váš z Čech ucpaný nos vyčistí silice eukalyptů.


Stromeček zdobí již 14 dní před Štědrým dnem a drží si ho do Tří králů. Rádi si na něj sypou umělý sníh. Mnoho Portugalců ho už vidělo, v televizi. Někdy foukají jakousi pěnu ze strojů na veřejných prostranstvích, aby si ho užili.

Je častým zvykem, že si lidé vyjedou do lesa, natrhají mech a  na něm si postaví malý domácí Betlém, říkají mu presepiu.

Peče se také cukroví, hlavně musí být hodně sladké. Jeden druh se jmenuje SNY – SONHOS, jsou to vlastně smažené koule obalené v cukru. Jakási kobliha bez náplně v cukru. Další pro nás nezvyklý druh jsou FATIAS DOURADAS. To je vlastně chléb s cukrem, rozpuštěný a smažený, posypaný skořicí.

Štědrý den slaví podobně jako my, snad s ještě větším důrazem na rodinu. Tradičními pokrmy jsou pečený krocan s bramborami a brokolicí nebo "portugalský kapr“ – BACALHAU, sušená, solená treska, pak namočená a pak pečená nebo jiným způsobem dále upravená. Pije se především víno.

Dárky se rozdávají o půlnoci a dárek dostane jen ten, jehož bota visí na stromečku. Pod ní najde i svoje dárky. Ráno po snídani se jde na mši do kostela, poté následuje opulentní oběd a rodina zůstane pohromadě až do večera, a 26. marš do práce.

Silvestr

Oslava Silvestra se jmenuje REVEILLON a již od začátku prosince různé hospody, hospůdky, kluby oznamují jeho konání. Na REVEILLON opravdu musíte ven s přáteli. Nebo vy k nim domů, nebo naopak.

Na Silvestra se ovšem pracuje. Ale ženy mohou odejít dříve, aby se udělaly krásnými a žádoucími v salonech krásy. Také si musí nakoupit zcela nové oblečení.

Večeře musí být opravdu skvělá a neměli by chybět humři, langusty, krevety a vepřové. Kuře – POZOR!  - je podřadné jídlo. Vepřového celé kýty. A ovoce a sladkosti. Po večeři se tančí a to až do 5 – 6 rána. Ale všude musí být ohňostroj a musí trvat desítky minut.

Na Nový rok se pak Portugalci často léčí z opice. Mnozí se vypraví na pláž, kde si užijí první plavání v novém roce. Jsou spolky, které se scházejí stále na té samé pláži.

Jak se v Portugalsku jí a pije

Přes den Portugalci alkohol nepijí. Možná si dají k obědu sklenku vína. Co si ale dopřávají, je káva – malé espreso zvané bica stojí od 0,45 Euro a je opravdu dobré. Restaurací je v Lisabonu nepřeberně a ceny směrem nahoru zřejmě nebudou mít hranic.

Doporučit lze místní malé cantiny, bary, café bary, kde dostanete PRATO DO DIA, tedy menu za cca 8,- Euro. Na venkově i za 6 včetně nápojů.

Může to být polévka, zeleninový salát, výběr ze 3 hlavních jídel – obvykle ryba, kuře, vepřové, hovězí a pak zákusek - zmrzlina, dort, čokoládová pěna, ovoce. Prakticky nikdy neodejdete zklamáni. Portugalci nešetří ani máslem, ani olivovým olejem. Porce jsou veliké.

Jinak máte-li chuť, na hlavní ulici v Lisabonu si ukážete na humra či langustu, rybu Douradu a oni vám ji vyloví a připraví. V grilování ryb jsou mistři. A mezi rybami je mistrem Linguada. Nebo zkuste grilované sardinky za 7,5 Euro. 

Noční život v Lisabonu

Z Praca do Comercio dojdete pěšky na ulici 24 Julho – tady se nachází velké množství barů. V baru se přátelé scházejí, pijí a hovoří před odchodem na diskotéku – to je mezi 21 – 22 hodinou.

Okolo půlnoci se odchází na diskotéku. Buď zůstanete na 24 Julho a navštívíte Kremelin, zvlášť vhodný pro mladé, nebo Kapital. Nebo se přesunete do Docas do Budy, kde se scházejí všechny možné typy lidí a kde se také konají různé speciální akce. Nejvíce svobody si užijete ve velmi liberálním klubu Kings and Queens. Velmi dobrý je také Docks Club.

Velmi důležitou osobou v Portugalsku je dveřník neboli vyhazovač, portugalsky porteiro. On rozhoduje, zda vás vpustí, či ne, a není síly nad jeho rozhodnutí. Je vždy lepší jít ve skupině s hezkými dívkami a být draze oblečen. Pak se očekává, že budete konzumovat. Je také dobré svého Porteira znát.

V Kapitalu pracuje nejznámnější a nejvybíravější Porteiro Lisabonu Paul Drummond a návštěvníci zde jako poddaní čekají, zda je král pustí dovnitř nebo ne. Berte to jako test. Cizinci vás neznají a zjistíte, zda máte charisma bohatého člověka anebo pokud jste dívka, jste-li dostatečně hezká.  Jdete-li s hezkými děvčaty, neplatíte nic. Průměrné vstupné se pohybuje mezi 5 – 10 Eury a zahrnuje jeden nápoj.

Na diskotéce tančí všichni jako šílení. Pije se všechno. Muži především whisky, ženy sladké a Cuba Libre. Mladí pivo.

Tak vzhůru do Lisabonu!


Autor:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Nekomentujte politiku, vzkazuje Británie svým občanům v Rusku

Moskva. V popředí věže Kremlu, v pozadí monumentální budova Lomonosovovy...

Británie dnes vyzvala své občany, kteří cestují do Ruska, aby se tam kvůli zvýšenému napětí mezi oběma zeměmi vyhýbali...

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Z Machu Picchu vykázali evropské turisty, fotili se s odhaleným pozadím

Machu Picchu v Peru

Správa archeologické památky Machu Picchu vyloučila z areálu tři evropské turisty, kteří se na místě fotografovali s...

Najdete na iDNES.cz