Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zkuste změnu, konec roku v Lisabonu

aktualizováno 
Když se dříve řeklo Portugalsko, vybavili se mi slavní mořeplavci, dobří fotbalisté a olejovky. Dnes už vím, že Portugalsko je poklidnou zemí, kde se až tolik nespěchá, kde se vás nesnaží okrást a nebudou na vás šetřit.

Lisabon - Svátečně ozdobený kostelík ve středověkém městečku Obidos. | foto: archiviDNES.cz

A to není všechno. Když Portugalci něco slíbí, tak to dodrží a smysl pro čas mají téměř německý. Na lidech ve službách je pak vidět, že je práce těší. A máte-li děti, jste dvakrát vítáni, máte všude přednost a doprovázejí vás úsměvy. Jakákoliv pomoc je samozřejmostí.

Proč tam jet právě nyní

A proč ne, zrovna teď, kdy je v Česku taková podivná zima nezima. V Portugalsku je téměř jistota, že i na konci prosince tu bude slunečno a jasno, teploty okolo 15- 16 stupňů a na slunci i 25. Portugalci sice běhají v kožíšcích, ale vy nepohrdnete krátkými rukávy.

Za městem kvetou květiny, zrají pomeranče a citrony, všude zeleno. V případě, že se opijete na Silvestra, nezmrznete, ale ráno vstanete, očistíte se a důstojně odkráčíte do hotelu. Budete – li nocovat na ulici, nikdo vás nebude obtěžovat.

Když si navíc sbalíte surf, kolo, nebo běžecké boty, určitě si je užijete. Surfuje se téměř za městem a to i děti. Vlny jsou dostatečné, půjčovny k dispozici.

Město je o svátcích nádherně nasvíceno a také tam stojí údajně nejvyšší vánoční strom Evropy – má 74 metrů. Zaplatila ho Banco de Spirito Santo – uznejte, nádherné jméno pro banku. Městem vane vůně pečených kaštanů a klid a klid. Na ulicích potkáte různé sbory a orchestry.

V Lisabonu se ovšem také velmi dobře nakupuje. Obzvlášť skvělé boty za téměř směšné ceny. Zaručeně portugalské Portské koupíte všude a i když koupíte to nejlevnější – kolem tří eur, chybu neuděláte.

Tak vzhůru do Lisabonu

Centrum města se jmenuje Baixa,  jsou to vlastně cca tři náměstí a asi 5 paralelních ulic v údolí, vlevo a vpravo se zvedají svahy. Hledíte-li k řece – tedy na jih, na levé straně spatříte hrad. Na pravé Bairro Alto - dá se říci Staré Město. Ve městě jezdí téměř muzeální tramvaje, normální autobusy a metro.

Jací jsou Portugalci na první pohled? Muži menší, než jsme zvyklí u nás, tmavší, velmi seriózní. Svetry a bundy sytých barev, světlé košile a mokasíny. Manšestrové kalhoty všech barev jsou téměř uniformou. Perfektní oholení a střih, často knír.

Ženy? Snad se dá hovořit o typickém portugalském lýtku a kotníku. O portugalských ženách se dá říct vše, včetně toho, že jsou hezké, ale málokdy sexy. Hledáte li matku svých dětí, tak jste na tom pravém místě.

Co dělají o vánocích?

Zajímavosti a tipy

Seznamování s děvčaty

Velmi, velmi pomalu. Místní odborník radí: úplně nejlepší je přijít se svojí dívkou. Pokud ji ale chcete ulovit, zkuste vedle svého objevu nejprve tančit, zeptejte se, jestli se smíte přidat, a teprve pak konverzujte.

Jako cizinci jste vítání a anglicky se domluvíte všude. Máte-li základy nějakého románského jazyka, budete rozumět i portugalsky.

Fado
Co je fado? Jsou to tesklivé písně lidí z konce světa, kteří hledí do moře a jejichž pradědové vyráželi na dlouhé výpravy na oceán. U Fada se dá jíst a nejlepší hospůdky s dobrým jídlem a fádem se najdou ve čtvrti Bairro Alto.

Kolem Lisabonu
Už několik kilometrů od Lisabonu najdete nádherné pláže, hory, maríny, hrady, zříceniny, eukalyptové lesy – ty obzvlášť stojí za návštěvu, protože váš z Čech ucpaný nos vyčistí silice eukalyptů.


Stromeček zdobí již 14 dní před Štědrým dnem a drží si ho do Tří králů. Rádi si na něj sypou umělý sníh. Mnoho Portugalců ho už vidělo, v televizi. Někdy foukají jakousi pěnu ze strojů na veřejných prostranstvích, aby si ho užili.

Je častým zvykem, že si lidé vyjedou do lesa, natrhají mech a  na něm si postaví malý domácí Betlém, říkají mu presepiu.

Peče se také cukroví, hlavně musí být hodně sladké. Jeden druh se jmenuje SNY – SONHOS, jsou to vlastně smažené koule obalené v cukru. Jakási kobliha bez náplně v cukru. Další pro nás nezvyklý druh jsou FATIAS DOURADAS. To je vlastně chléb s cukrem, rozpuštěný a smažený, posypaný skořicí.

Štědrý den slaví podobně jako my, snad s ještě větším důrazem na rodinu. Tradičními pokrmy jsou pečený krocan s bramborami a brokolicí nebo "portugalský kapr“ – BACALHAU, sušená, solená treska, pak namočená a pak pečená nebo jiným způsobem dále upravená. Pije se především víno.

Dárky se rozdávají o půlnoci a dárek dostane jen ten, jehož bota visí na stromečku. Pod ní najde i svoje dárky. Ráno po snídani se jde na mši do kostela, poté následuje opulentní oběd a rodina zůstane pohromadě až do večera, a 26. marš do práce.

Silvestr

Oslava Silvestra se jmenuje REVEILLON a již od začátku prosince různé hospody, hospůdky, kluby oznamují jeho konání. Na REVEILLON opravdu musíte ven s přáteli. Nebo vy k nim domů, nebo naopak.

Na Silvestra se ovšem pracuje. Ale ženy mohou odejít dříve, aby se udělaly krásnými a žádoucími v salonech krásy. Také si musí nakoupit zcela nové oblečení.

Večeře musí být opravdu skvělá a neměli by chybět humři, langusty, krevety a vepřové. Kuře – POZOR!  - je podřadné jídlo. Vepřového celé kýty. A ovoce a sladkosti. Po večeři se tančí a to až do 5 – 6 rána. Ale všude musí být ohňostroj a musí trvat desítky minut.

Na Nový rok se pak Portugalci často léčí z opice. Mnozí se vypraví na pláž, kde si užijí první plavání v novém roce. Jsou spolky, které se scházejí stále na té samé pláži.

Jak se v Portugalsku jí a pije

Přes den Portugalci alkohol nepijí. Možná si dají k obědu sklenku vína. Co si ale dopřávají, je káva – malé espreso zvané bica stojí od 0,45 Euro a je opravdu dobré. Restaurací je v Lisabonu nepřeberně a ceny směrem nahoru zřejmě nebudou mít hranic.

Doporučit lze místní malé cantiny, bary, café bary, kde dostanete PRATO DO DIA, tedy menu za cca 8,- Euro. Na venkově i za 6 včetně nápojů.

Může to být polévka, zeleninový salát, výběr ze 3 hlavních jídel – obvykle ryba, kuře, vepřové, hovězí a pak zákusek - zmrzlina, dort, čokoládová pěna, ovoce. Prakticky nikdy neodejdete zklamáni. Portugalci nešetří ani máslem, ani olivovým olejem. Porce jsou veliké.

Jinak máte-li chuť, na hlavní ulici v Lisabonu si ukážete na humra či langustu, rybu Douradu a oni vám ji vyloví a připraví. V grilování ryb jsou mistři. A mezi rybami je mistrem Linguada. Nebo zkuste grilované sardinky za 7,5 Euro. 

Noční život v Lisabonu

Z Praca do Comercio dojdete pěšky na ulici 24 Julho – tady se nachází velké množství barů. V baru se přátelé scházejí, pijí a hovoří před odchodem na diskotéku – to je mezi 21 – 22 hodinou.

Okolo půlnoci se odchází na diskotéku. Buď zůstanete na 24 Julho a navštívíte Kremelin, zvlášť vhodný pro mladé, nebo Kapital. Nebo se přesunete do Docas do Budy, kde se scházejí všechny možné typy lidí a kde se také konají různé speciální akce. Nejvíce svobody si užijete ve velmi liberálním klubu Kings and Queens. Velmi dobrý je také Docks Club.

Velmi důležitou osobou v Portugalsku je dveřník neboli vyhazovač, portugalsky porteiro. On rozhoduje, zda vás vpustí, či ne, a není síly nad jeho rozhodnutí. Je vždy lepší jít ve skupině s hezkými dívkami a být draze oblečen. Pak se očekává, že budete konzumovat. Je také dobré svého Porteira znát.

V Kapitalu pracuje nejznámnější a nejvybíravější Porteiro Lisabonu Paul Drummond a návštěvníci zde jako poddaní čekají, zda je král pustí dovnitř nebo ne. Berte to jako test. Cizinci vás neznají a zjistíte, zda máte charisma bohatého člověka anebo pokud jste dívka, jste-li dostatečně hezká.  Jdete-li s hezkými děvčaty, neplatíte nic. Průměrné vstupné se pohybuje mezi 5 – 10 Eury a zahrnuje jeden nápoj.

Na diskotéce tančí všichni jako šílení. Pije se všechno. Muži především whisky, ženy sladké a Cuba Libre. Mladí pivo.

Tak vzhůru do Lisabonu!


Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Najdete na iDNES.cz