Životní úroveň Pražanů převyšuje průměr EU

Životní úroveň v Praze převyšuje průměr Evropské unie o celých patnáct procent, zatímco všechny ostatní regiony České republiky, ale také všechny oblasti všech ostatních kandidátských zemí žijí pod průměrem EU. Vyplývá to ze statistiky, kterou včera zveřejnil statistický úřad EU Eurostat. Úřad spočítal, že v roce 1998 dosahoval hrubý domácí produkt regionu na hlavu v Praze 115 procent a v Bratislavě 99 procent průměru EU. Následuje maďarský region, kde leží Budapešť, se 72 procenty, dále pak celé Slovinsko s 69 procenty. Nejnižší HDP na hlavu zjistil Eurostat naopak v Bulharsku, Rumunsku a v Polsku.

Mezi sedm nejchudších oblastí ze všech kandidátských zemí patří všech šest bulharských regionů a jeden rumunský. Eurostat sdělil, že k tomuto výpočtu použil upravenou a přesnější metodologii. HDP na hlavu je vyjádřen nikoli v konkrétní měně, ale ve standardech koupěschopnosti, které berou přesně v úvahu rozdíly v cenových hladinách mezi jednotlivými zeměmi.

Česká republika byla pro potřeby budoucí distribuce regionální pomoci rozdělena na osm oblastí. Nejchudší z nich jsou střední Čechy, nejbohatší jihozápad a Ostravsko. Podle pravidel EU mají nárok na podstatnou pomoc z rozpočtu unie pouze ty regiony, jejichž HDP na hlavu nepřekračuje 75 procent průměru. Praha by tedy mohla uplatňovat požadavky jen na základě jiných hledisek.

Primátor Jan Kasl proto namítá, že číslo EU je umělé. Při nedávné návštěvě Bruselu připomínal nedostatek investic, značné zadlužení města i vnitřní dluh, který je třeba rychle vyrovnat. Při započítání všech těchto skutečností by se Praha měla podle něj dostat na úroveň Lisabonu nebo některých dalších měst v EU, které spadají do regionů s nárokem na strukturální pomoc. "Budu se snažit bojovat, abychom se dostali k financování ze strany unie," uvedl.