Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Živé betlémy připomenou svátky

  12:25aktualizováno  12:25
Zlínský kraj - Živé betlémy začínají osvětlovat předvánoční čas v nejrůznějších částech kraje. "Dobrú novinu" přinesou tuto neděli obyvatelům Kněžpole i návštěvníkům obce členové folklorních souborů z regionu i občanského sdružení B2. Součástí komponovaného pořadu oznamujícího Narození Páně bude i živý betlém na vesnické návsi.

Slavnosti bude předcházet průvod téměř stovky muzikantů obcí, který vyjde v půl čtvrté odpoledne. Vánoční pořad o Narození Páně sledovaly loni v Kněžpoli stovky diváků, vysoká návštěvnost se očekává i letos.

Také v Sazovicích se tuto neděli rozzáří betlémská hvězda. V 16 hodin odpoledne se před obecním úřadem objeví svatá rodina. Členové místního dětského folklorního souboru Konopka představí své pásmo Půjdem spolu do Betléma, s nímž 25. listopadu vystoupili na nádvoří vídeňského Schönbrunnu, kde každý rok představují svoje vánoční zvyky zástupci jednotlivých národů.

Živé betlémy připravují v těchto dnech ve Zlínském kraji i další církevní organizace, muzea i obecní úřady. Na Ježíška si v něm občas zahrají i v těchto dnech narozená nemluvňata. Dospělí a školáci přinesou k jesličkám dárky a zazpívají koledy.

Herci zahrají celý příběh
Slavný biblický příběh zahraje 21. prosince 30 amatérských herců před vsetínským Domem kultury. Podle Josefa Kovaříka, předsedy pořádajícího Salesiánského sdružení Dona Boska, které pásmo připravilo s místním Křesťanským občanským sdružením, v minulých letech nechyběl u jesliček osel, poníci a ovce.

„Letos máme dokonce dva novorozené kandidáty na Ježíška,“ uvedl Kovařík. Na závěr shromáždění rozdají vsetínští skauti zájemcům s lucerničkami a svíčkami betlémské světlo přinesené ze svatyně v Betlémě.

Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku uvidí lidé vánoční hru s názvem Živý betlém v Dřevěném městečku skanzenu 22. a 23. prosince. Podle evangelia sv. Matouše ji s herci nastudoval etnograf Jaroslav Štika.

Rockový betlém v Modré
Rockový živý betlém předvedou v noci na Štědrý den mladí lidé v Modré na Uherskohradišťsku. „Chtějí překvapit něčím novým, a protože jsou dobří hudebníci, troufli si na náročnější hudbu. Samozřejmě nebudou chybět ani tradiční skladby, koledníci, ovečky, kozy a koník,“ řekl starosta obce Miroslav Kovářík.

Za betlémy do muzea
Betlémy ze sbírek zlínského a uherskohradišťského muzea představí výstava, která v pátek 14. prosince začíná v Muzeu Kroměřížska. Raritou výstavy je vyřezávaný betlém Bernarda Kučery ze Sazovic.

Výstava betlémů

Betlém ve Valašském skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm

Chlapec si prohlíší betlém ve Valašském skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm

Živý betlém v podání dětí kroměřížské církevní základní školy.

Živý betlém.

Autoři: , ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Sezona v Českém Švýcarsku začala otevřením nové přeshraniční stezky

Pravčická brána těsně po dešti

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala ve čtvrtek otevřením nově značné přeshraniční stezky. Přecházet volně...

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

Najdete na iDNES.cz