Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zítra to okoukneme, Drahoušku!

  15:19aktualizováno  15:19
Rozhledny patří k nejvýraznějším architektonickým prvkům v naší krajině. Jejich výlučnost sice v poslední době zastiňují desítky různých stožárů a vysílačů, přesto tyto stavby stále plní svou funkci rozhledových bodů a patří k nejoblíbenějším turistickým cílům. Jen na území Čech, Moravy a Slezska stojí nyní přes 200 rozhleden a k radosti nás všech jejich počet neustále roste.

Která naše rozhledna je nejstarší?

Napadlo vás, že historie naší země vlastně začala také rozhledem? Vzpomeňme na mýtického praotce Čecha, jež se zastavil na vrcholku hory Říp a výhled odtud jej natolik zaujal, že se zde se svou družinou usadil.

První historické stavby, ze kterých se nabízely panoramatické výhledy, však plnily většinou jiné funkce než čistě rozhledové. Hradní, hradební a kostelní věže, vojenské hlásky nebo radniční věže byly vlastně jakýmisi prvními rozhlednami, z nichž mnohé se dochovaly dodnes.

První stavby budované čistě za účelem krásného a neobvyklého výhledu začínají v našich zemích vznikat na konci 18. století.

Za nejstarší rozhlednu u nás je považován romantický minaret, který nechal v lednickém zámeckém parku postavit kníže Alois Liechtenstein podle plánů architekta Hardtmutha. Štíhlá věž v maurském slohu se stavěla v letech 1797-1802 a svou výškou 60 m představuje dokonce nejvyšší stavbu tohoto typu v neislámské zemi.

Málokdo však ví, že ještě starší byly romantické stavby budované hrabětem Auspergem v letech 1775 – 1785 ve vlašimském zámeckém parku. Dodnes se z té doby dochovala replika starého hradu tyčící se nad řekou Blanicí a unikátní čínský pavilón s vyhlídkovým ochozem, dnes už bohužel přerostlý vysokými stromy.

Přehled 10 nejlepších rozhleden v Česku a 10 nejkrásnějších výhledů v Česku - ZDE

Pražská Eiffelovka

Od konce 19. století se stavba rozhleden stává módou doslova v celé Evropě. Tomuto trendu propadly i české země a záhy začínají vznikat desítky nových rozhleden – od honosných zděných staveb přes odvážné ocelové konstrukce až po jednoduché dřevěné platformy.

Z této doby je bezesporu nejznámější Petřínská rozhledna, dodnes jedna z dominant hlavního města. Její podobnost s Eiffelovou věží v Paříži není náhodná – však se její stavitelé z Klubu Českých turistů panem Eiffelem na Světové výstavě v Paříži inspirovali a rozhodli se vytvořit podobnou monumentální stavbu i v Praze.Petřín

Stavba na vrcholu Petřína začala na jaře 1891 a přestože pražští stavitelé měli mnohem skromnější rozpočet než jejich francouzští kolegové, byla již 2. srpna 1891, za rekordní čtyři měsíce, slavnostně předána veřejnosti.

Po útlumu budování rozhleden po II. světové válce (v letech 1945 – 1989 bylo postaveno 37 televizních vysílačů, ale jen 4 rozhledny), dnes prožíváme renesanci těchto užitečných staveb. Vznikají nejenom jednoúčelové vyhlídkové rozhledny, renesanci prožívá v souvislosti s výstavbou telekomunikačních vysílačů i středověká tradice víceúčelových staveb. Mnohé z nich totiž bývají k radosti všech zpřístupněny veřejnosti, a tak v posledních letech můžeme navštívit desítky z nich a potěšit se dosud neokoukaným pohledem na naši krajinu. 

JEŠTĚD VE STROJI ČASU

Svět nám ho závidí, Česko ho nechává chátrat

"Kosmický" vysílač Ještěd

Jedna z nejmladších staveb u nás, které se dostalo ocenění národní kulturní památky, sice není v pravém slova smyslu rozhlednou, v našem výčtu si však své místo po právu zaslouží.

Za svůj vznik vděčí vysílač na Ještědu lidské nepozornosti – když v zimě roku 1963 lehl kvůli neopatrnému rozmrazování horský hotel na vrcholu hory Ještěd, hledalo se řešení, co na spáleništi postavit. Již o 3 roky později byl slavnostně položen základní kámen k novému "kosmickému" objektu podle návrhu ing. arch. Karla Hubáčka, který měl obsahovat rozhlednu, restauraci, hotel a radiokomunikační středisko. Unikátní rotační hyperboloid, který až pozoruhodně navazuje na tvar vrcholu hory, byl zprovozněn na podzim roku 1973.Ještěd

Krátce po svém dokončení zažili její tvůrci dramatické chvíle, když silné proudění vzduchu nebezpečně rozkmitávalo horní části konstrukce. Tento vážný problém byl naštěstí vyřešen umístěním dodatečného, přes půl tuny těžkého závaží v ose stavby a instalací tlumičů kmitů.

V roce 1969 získal projekt prestižní Perretovu cenu od Mezinárodní unie architektů. Ta zejména ocenila začlenění stavby do krajiny a sladění tvaru budovy a její funkce. Z politických důvodů však nebylo architektovi umožněno cenu si osobně v Buenos Aires převzít.

V současné době Ještěd chátrá a jeho osud je nejistý - více ZDE.

Drahoušek a jeho dvojče

Naše povídání o rozhlednách zakončíme příběhem o poměrně málo známé rozhledně – příběhem, který dokazuje, že vznik rozhleden rozhodně nepatří do učebnic historie.

Rozhledna Drahoušek na Sedlčansku je totiž jednou z nejmladších rozhleden u nás. O její vznik se zasloužila středočeská obec Osečany, v jejímž katastru chtěl jeden z mobilních operátorů vybudovat klasickou vysílací věž. Podmínkou zastupitelstva však bylo, že vysílač musí být uzpůsoben tak, aby sloužil veřejnosti zároveň jako rozhledna. Slavnostního otevření na jaře roku 2004 se zúčastnilo velké množství obyvatel okolních obcí, pro které to byla velká událost.Rozhledna Drahoušek

Ačkoliv z estetického hlediska tato stavba nemůže soupeřit s mnohem známějšími rozhlednami, její konstrukce splňuje základní požadavky dnešní doby – jednoduchost a praktičnost. Kovový tubus vysoký 47 metrů nese spirálové schodiště, které vede až k vyhlídkové plošině ve výšce 32 m. Uvnitř tubusu pak vedou telekomunikační kabely a na jeho vršku jsou umístěny antény.

Chůze po otevřeném schodišti však není nic příjemného pro lidi trpící závratěmi, k čemuž ještě napomáhá průhledný rošt tvořící samotné schody.

Totožnou konstrukcí se vyznačuje "dvojče" této rozhledny – rozhledna Sokolí vrch u Dobrné. Doufejme jen, že počet rozhleden typu Drahoušek nezůstane u tohoto počtu a že je v našich krajích budeme vídat stále častěji!

Autor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa. Najdete v ní reportáže a fotografie z osmnácti nejhezčích světových túr pěti kontinentů  – od Aljašky po Nový Zéland včetně map a praktických rad.

Která je podle vás nejhezčí rozhledna v Česku? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v diskuzi.

 

Rozhledna na Onom světě leží ve výšce cca 590 m nad obcí Lašovice nedaleko vodní nádrže Orlík

Ještěd, 2005

Ještěd, 14.9.2004

Ještěd, 2004

Už několik let je Ještěd v noci nasvícen, za jasné noci bývá vidět i z okraje Prahy. Díky světlům se Liberečané dozvěděli například to, že jejich město bude v roce 2009 hostit lyžařský šampionát. V den hlasování v USA se vysílač zhasl a jeho rozsvícení bylo znamením úspěšné kandidatury.

Ještěd, 24.ledna 2006

Ještěd, 2006

Rozhledna Drahoušek

Petřín

Autoři:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Bájné a tajemné stezky komonecké. Kouzelné výlety v okolí Luhačovic

Vrchol Komonce

Místa opředená dávnými pověstmi, tajemné skály a studánky, pohodlné vycházkové okruhy a v neposlední řadě ideální a...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

Najdete na iDNES.cz