Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zimní výšlap na nejvyšší vrchol Moravy

aktualizováno 
Pod nohama křoupe čerstvě napadaný sníh a ohnivá koule na obloze rozsvěcuje jeho krystalky, až oči přecházejí. V dálce přede mnou stojí vysoká štíhlá krasavice - televizní věž s rozhlednou na Pradědu, symbol nejvyšších moravských hor Jeseníků.

Praděd | foto: Luděk PeřinaMF DNESKlikněte na mapu

Stejně jako všechny české hory i Praděd téměř celý leden bojoval s nedostatkem sněhu. Přitom tady, na nejvýše položeném místě, kde se v Česku lyžuje, dosud nevěděli, co to málo sněhu je. Vždy tomu bylo právě naopak - každý rok tu bojují s několikametrovou pokrývkou a Praděd tradičně zůstává místem s nejdelší lyžařskou sezonou u nás.

Letos sem sice od Vánoc přijížděli lyžaři, ale pouze na běžky. Už před Štědrým dnem se zdejší chataři dali dohromady a protáhli běžkařskou stopu.

Loni touhle dobou byste bez problémů dojeli až na Šerák, letos byla v provozu pouze šest kilometrů dlouhá stopa z Ovčárny, kam vás vyveze autobus, na Švýcárnu, k turistické chatě v místech, kde v 19. století stály salaše.

Praděd

Ale nemusíte být běžkařem, abyste si pohodu nejvyšší hory Jeseníků a Moravy, 1491 metrů vysokého Pradědu, vychutnali.

Horská služba sice varuje před výlety po zledovatělých turistických chodnících, kde v posledních dnech přibyl sníh, poměrně bezpečným výletem je však výšlap na samotný Praděd ke zdejší rozhledně, která září na kilometry daleko.

Výhled na celý Jeseník

Jde o poměrně krátkou túru, tam i zpět je to kolem šesti kilometrů. Vyrážíme z Ovčárny, kam turisty kvůli ochraně přírody vozí autobus (za 14 korun bez zavazadel) nebo kam můžete za poplatek 360 korun vyjet autem.

Od stylových horských hotelů vede cesta nahoru k budově horské služby a vlekům. Čas od času se kolem nás závodním tempem proženou osamělí běžkaři, potkáváme i mladého chlapce, který si teprve první krůčky a prudké zastavení na lyžích trénuje.

Ještě pár kroků a nabízí se nám krásný výhled na okolí - dole v údolí vidíme polom, který před pár lety postihl svahy podél turistické stezky vedoucí k pramenům Bílé Opavy.

Nedaleko odtud se tyčí i pověstmi opředené Petrovy kameny - zvláštní skála tabulovitého tvaru, která se jako zázrakem drží na holém hřebeni. Je to zároveň místo, kde prý o svatojánské noci pořádaly své reje čarodějnice. Právě tady prý připravovaly své čáry pro příští rok.

Ale svůj název soubor skal dostal po nešťastném kováři, jehož krásná dcera odtud skočila. Měla být vydána krutému pánu ze Sovince, raději volila smrt. Kvůli ochraně vzácných a ohrožených rostlin nejsou však Petrovy kameny přístupné. V zimě se na jejich severních svazích lyžuje.

Za chvíli vykoukne i uřezaný kopec, kontroverzní stavba elektrárny Dlouhé Stráně, která tak změnila ráz Jeseníků.

Cesta se rozdvojuje - doleva z kopce si to sviští běžkaři směrem na Švýcárnu, doprava je Praděd.
Téměř po celou dobu cesty je vidět náš cíl. 162 metrů vysoká televizní věž. Když je dobrá viditelnost, vyrážejí sem zástupy turistů, kteří z její vyhlídkové plošiny obdivují Jeseníky. Věž byla postavena na místě půvabné kamenné rozhledny, která se v roce 1959 zřítila.

Praděd

Přituhuje, začíná foukat a chůze po cestě lehce zaváté sněhem se stává stále obtížnější. Zbývá zdolat posledních dvě stě metrů do prudkého kopce... a dobyli jsme vrchol.

Odměnou je nám posezení v restauraci, odtud pak vyjíždíme výtahem na rozhlednu. Ten výhled na Jeseníky a okolí je nepřekonatelný.

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Chvalkovický větrný mlýn

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu...

V Záhřebu zapaříte jako ve Stodolní. Výlet noční chorvatskou metropolí

Ulice Tkalčićeva je středobodem záhřebského kavárenského, hospodského i nočního...

Ta záhřebská ulička nemá na délku ani kilometr, bez jediné zastávky ji přejdete za zhruba 11 minut. Jako ulici Ivana...

Dárek od Stalina zbouráme. Ikonický mrakodrap ve Varšavě bojuje o přežití

Kolem Paláce kultury už vyrostlo několik mrakodrapů, ale zatím jsou všechny...

I když jeho historii zdobí řada superlativů, po léta druhá nejvyšší stavba Evropy dnes nemá na růžích ustláno. Přestože...

Najdete na iDNES.cz