Pohled z Velkého Kriváně na západ, v dálce vlevo jsou jasně vidět Západní Tatry

Pohled z Velkého Kriváně na západ, v dálce vlevo jsou jasně vidět Západní Tatry | foto: Jan Hocekpro iDNES.cz

Přes nejvyšší vrcholy Malé Fatry. Panoramatická zimní hřebenovka

  • 14
Národní park Malá Fatra láká návštěvníky i v zimě. Nabízí docela hezkou lyžovačku s výhledem na Velký Rozsutec, jednu z nejkrásnějších hor Slovenska, ale i zajímavé túry po zasněžených hřebenech hor. My jsme během šesti hodin přešli Velký Kriváň, Pekelník, Hromovou, Chleb a Poludňový Grúň.

Na túru jsme vyrazili v době, kdy byl sníh na hřebenech po delší době bez sněžení tvrdý, upěchovaný a nehrozilo nebezpečí lavin.

Na hřebeny pěšky nebo lanovkou

Hlavním přístupovým místem do Malé Fatry je Vrátna dolina, která končí u chaty Vrátna. Tady můžete zaparkovat a pohodlně se dopravit moderní kabinovou lanovkou až pod Snilovské sedlo, do nadmořské výšky zhruba 1 500 metrů.

Kdo se chce dostat na hřebeny pěšky, má několik možností: buďto strmě vystoupá od dolní stanice lanovky po zelené značce do Snilovského sedla, nebo zvolí poněkud pohodlnější nástup po žluté, vedoucí na vrchol Poludňový Grúň.

Pro kompletní přechod hřebene se zejména v létě využívá nástup po červené ze Strečna. V tomto případě je třeba počítat s velkým převýšením a spíše dvěma až třemi dny pro dokončení celé hřebenovky až do Zázrivé.

Vstupní branou do Vrátné doliny je obec Terchová.

Cesta pod Velkým Kriváněm a značení lyžařských tras

Horní stanice lanovky na Chleb od Snilovského sedla

Stoupáme na nejvyšší horu Malé Fatry

Protože máme k dispozici pouze jeden den, vyjíždíme lanovkou do Snilovského sedla. Od horní stanice lanovky a restaurace vyrážíme směr Velký Kriváň s vědomím, že se sem po návratu z nejvyšší hory Malé Fatry vrátíme na lehký oběd.

Nejhezčí túry světa

Autor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa.

Cesta ze sedla je dobře značená tyčemi a v tvrdém sněhu nepřehlédnutelná. Za jasného počasí ostatně není co řešit, jiná situace pochopitelně nastává za mlhy. Sledujeme červenou turistickou značku a zároveň zimní trasy č. 4 a 6, což jsou lyžařské sjezdové trasy Kriváň a Belá, určené skialpinistům a freeriderům.

Po třičtvrtěhodině jsme došli na vrchol Kriváně a můžeme se rozhlédnout. Jsme zhruba uprostřed zasněženého travnatého hřebene Malé Fatry, který se táhne od jihozápadu po severovýchod. Díky jasnému počasí máme jako na dlani nejenom Malou Fatru, ale i další horské celky v okolí.

V údolí západním směrem jasně rozeznáváme Žilinu  a asi tři kilometry vzdušnou čarou stejným směrem obdivujeme ostrý hřeben Malého Kriváně. Opačným směrem na nás zase vykukují vzdálené bílé hřebeny Západních a Nízkých Tater a skalnatý vrchol Velkého Rozsutce.

Rozhodujeme se vystoupat ještě na vrchol Pekelníku, zvaný též Hrana Velkého Kriváňa, kde se otáčíme a po stejné cestě se vracíme do Snilovského sedla na "vyprážany syr" a čaj.

Malá Fatra - panorama

Vyhlídkovou trasou k nejhezčímu vrcholu

Hřebenovka dále pokračuje přes vrcholy Chleb a Hromové k vrcholu zvanému Poludňový Grúň. Přestože se nepohybujeme v nikterak závratné nadmořské výšce, rozdíl oproti údolí Váhu pod námi je skutečně impozantních 1 300 metrů. Díky tomu se můžeme těšit opravdu nádherným výhledům na všechny strany.

Míjíme Chatu pod Chlebom, která nabízí nejen točené pivo, ale rovněž je ideálním útočištěm pro vícedenní přechody Malé Fatry. 

Trasa se výškově pohupuje mezi jednotlivými vrcholy a sedly a stále poctivě sleduje hřeben hor. Od vrcholu Hromové však začínáme pozvolna klesat k Poludňovému Grúni. Na tvrdém a umrzlém sněhu využíváme výhod hůlek a maček, v čerstvém sněhu by zase přišly vhod sněžnice, které jsme nechali odpočívat v kufru auta.

Pohled k jihu od Poludňového Grúně

Sestup po sjezdovce

Po zhruba hodině a půl pohodové chůze ze Snilovského sedla sestupujeme k rozcestí Poludňový Grúň. Hřebenovka odtud dále pokračuje přes Stoh a Velký Rozsutec, odkud je možno sestoupit do Štefanové, my se však rozhodujeme pro sestup už zde.

Scházíme po strmém zasněženém hřebínku po žluté značce a přicházíme k lyžařskému středisku Poludňový Grúň, které navazuje na středisko Vrátna – Paseky, ležící pod ním. Občerstvujeme se v Chate na Grúni, odkud obdivujeme nádherný výhled na Velký Rozsutec.

Pohled z Chlebu na Velký Rozutec (skalnatý vrchol vlevo) a Stoh

Závěrečný sestup vede lesem po žluté a po celkem šesti hodinách se vracíme na stejné místo, k chatě Vrátna.

Malá Fatra

Malá Fatra

Může se hodit

Jak se tam dostat

Malá Fatra patří k nejbližším horským střediskům, z Prahy je to do Terchové 440 km a 5,5 hodiny autem, z Brna si odečtěte 200 km a 2 hodiny cesty. Doporučujeme trasu přes Starý Hrozenkov a Trenčín, z Trenčína pojedete až do Žiliny po rychlé nové dálnici.

Ubytování

Nejvíce možností pro ubytování v soukromí najdete v Terchové, která je zároveň jakousi vstupní branou do oblasti Vrátne doliny. Zajímavou alternativou, kde se zastavil čas, je chata Vrátna, přímo u dolní stanice lanovky na Chleb. Více například zde.

Pokud se vydáte na dvoudenní přechod, přijde vhod přenocování v Chatě pod Chlebom, další možnosti ubytování na hřebeni nabízejí Chata pod Suchým a Chata na Grúni.

Vybavení

V zimním období doporučujeme pro zimní přechody rozhodně hůlky a podle podmínek mačky nebo sněžnice. Za horších podmínek se bude hodit i cepín. Půjčovny vybavení v okolí najdete např. v Hudy Martin a Hudy Žilina.

Lavinové nebezpečí, předpověď počasí

Nepodceňujte Malou Fatru – hřeben je exponovaný a poměrně úzký, za hustého sněžení se tvoří převěje a často hrozí lavinové nebezpečí. Vždy se před túrou informujte na aktuální situaci a podle toho volte trasu a vybavení. Záchranný telefon na slovenskou horskou službu je 18300. Informace o aktuální situaci na horách a předpověď počasí najdete na: www.hzs.sk.

Lanovka na Chleb
Jezdí od 9:00 do 15:30 a jedna jízda stojí 8,5 eur.

Lyžování

Lyžařské středisko Vrátna patří k těm lepším na Slovensku, nabízí celkem 14 km sjezdovek a spoustu freeridových terénů. Víc na: www.vratna.sk.