Jeseníky

Jeseníky | foto: archiv

Zimní Jeseníky nemají zázemí jiných hor

Pro návštěvníky zimních Jeseníků chybí více možností k občerstvení, sociální zázemí, jiné možnosti sportování, když chybí sníh. Lidé tak musí jezdit z hor až do vzdáleného Šumperka či Jeseníku. Turisté mají pocit, že zatímco v Čechách je každý rok nějaká novinka, v Jeseníkách služby pro lyžaře spíš stagnují. V Jeseníkách také, až na jedinou výjimku v Petříkově, chybí provozovatelům stroje na umělé zasněžování, které se v posledních letech ukazují jako nezbytná součást vybavení středisek. Jedinou novinkou ve velkých centrech je zahájení nočního lyžování na Ramzové, kde byli lyžaři o požitek z jízdy při umělém osvětlení ochuzeni.

Možnosti pro další sportovní vyžití nabízí řada hotelů. Horský hotel na Červenohorském sedle má bazén, stejně jako hotel Diana na okraji Velkých Losin. Provozovatelé nabízejí fitcentra, sauny i zastřešené tenisové kurty. Jeseníkám však chybí sportovní areál pro období, kdy není dostatek sněhu. Ten už předloni rozestavěla obec Bělá pod Pradědem. Jenže radnice nedostala všechny slíbené peníze od státu, a tak nemůže areál dokončit. "Víme, že na to návštěvníci hor čekají, ale my nemůžeme dělat nic víc, než intenzivně shánět peníze," řekl místostarosta obce Miroslav Kružík.

Databáze zimních středisek
Lyžařský servis

Horské obce si stěžují, že jim stát neumožňuje vybudovat pro návštěvníky kvalitní zázemí. Například Ostružná se 147 stálými obyvateli se v zimě proměňuje v městečko, kde bydlí 2500 lidí. Přesto má obec prázdnou pokladnu. Majitelé lyžařských areálů i rekreačních objektů či restaurací jsou totiž vesměs z velkých měst, kam za nimi putují i peníze z daní.

Přehled cen jízdného
"Pro rozvoj zázemí nemůžeme příliš udělat. Jsme rádi, když nám stačí peníze na zimní údržbu silnic. Moc by nám pomohlo, kdyby podnikatelé odváděli daně u nás," řekl místostarosta Ostružné Josef Milota.