Chřiby v zimě uspokojí především běžkaře.

Chřiby v zimě uspokojí především běžkaře. | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Zima na jižní Moravě - kde jsou Chřiby?

  • 30
Poslední dobou se v přehledech sněhového zpravodajství začínají objevovat i hory jménem Chřiby. Kde tato oblast leží a co vlastně v zimě nabízí?

Vrchovina Chřiby tvoří přirozený přírodní předěl mezi rovinami Hornomoravského a Dolnomoravského úvalu, jinými slovy mezi Hanou na severozápadě a Slováckem na jihovýchodě.

Chřibům se lidově říká také Buchlovské hory podle nepřehlédnutelné siluety středověkého hradu Buchlov, která tvoří spolu s okolními kopci neodmyslitelnou dominantu krajiny v okolí Uherského Hradiště.

Název "hory“ zároveň napovídá, že se jedná navzdory malé nadmořské výšce o docela členitou a kopcovitou oblast. Není ani divu - Chřiby totiž tvoří přirozené a co do stavby a složení totožné pokračování karpatských hřbetů z Beskyd směrem na jihozápad.

Pokud udeří zima, hřebeny Chřibů vždycky schytají slušnou porci sněhu. Kopce nemají v širším okolí žádnou konkurenci a sbírají srážky z front přicházejících od severozápadu i z opačného směru od východu.

Své o tom mohou vyprávět řidiči putující po hlavní silnici E 50 z Brna do Trenčína. Úsek přes Buchlovské kopce patří v zimě rozhodně k těm nejméně příjemným.

Chřiby
V lesích mezi Halankovicemi a Budačinou

Chřiby v zimě

Chřiby uspokojí v zimě především běžkaře. S upravenými lyžařskými stopami se tady sice nesetkáte, rovnoběžně uspořádané hřebeny však nabízejí řadu možností poměrně dlouhých přejezdů z jednoho konce hor na druhý.

Stopy většinou sledují letní turistické značení, které vede často po lesních cestách. Některé z nich bývají v zimě prohrnuty, nikoli však posypány, takže kromě tradičního šlapání ve stopě se nabízí i možnosti bruslení.

Chřiby nejsou typickou zimní turistickou oblastí, kam se jezdí na dovolenou i během pracovních dnů, takže pokud si chcete dobře zajezdit, volte raději víkend anebo období, kdy po předcházejícím víkendu nesněžilo.

Spolehnutí na vždypřítomnou lyžařskou stopu je prakticky jen v úseku mezi turistickou chatou Bunč a hradem Buchlov.

V posledních letech vyrostlo v oblasti Chřibů několik menších lyžařských středisek, závislých do značné míry na vyrábění technického sněhu.

Chřiby
Skalní útvar Budačina

Vyhlášený je zejména skipark v obci Stupava vedle hlavního silničního tahu E 50, kam s oblibou jezdí nejen obyvatelé nejbližších okolních měst, jako je Uherské Hradiště, Kyjov nebo Kroměříž, ale i z poměrně vzdálené jihomoravské metropole Brna.

Sněhové zpravodajství ze Stupavy se dokonce objevuje v pravidelných celostátních přehledech lyžařských středisek.

na lyžích přes Chřiby

Lyžařský přejezd Chřibů patří za dobrých sněhových podmínek k velmi hezkým krajinářským i sportovním zážitkům. K úspěšnému absolvování je třeba prostudovat spoje hromadné dopravy a nevázat se na vlastní automobil.

Jako nástupní místo zvolte město Napajedla u řeky Moravy, které je dobře dostupné po železniční trati Přerov-Břeclav.

Na nádraží začíná červeně značená magistrála, procházející celými Buchlovskými horami zhruba od východu na západ. První tříkilometrový úsek do Halenkovic vede sice po silnici, zato se však nabere rychle výška a otevřou se hezké pohledy na krajinu kolem.

V zimě je v Halenkovicích dobré červenou značku opustit a vydat se po paralelně vedené zelené značce, která prochází méně obydlenou krajinou a více lesem, což zaručuje souvislejší průběh lyžařské stopy.

Chřiby

Navíc vás zavede ke skalnímu útvaru Budačina s malou pískovcovou jeskyní, který patří k několika pitoreskním chřibským skálám chráněným jako přírodní památka. Obě značky se nakonec opět spojí u dalšího skaliska Komínky.

Kousek odtud, na hlavní hřebenovce, se nachází turistické středisko Bunč a bývá tu hlavně o víkendech docela živo. Turistická chata nazývaná vzletně jako Lesní penzion Bunč nabízí příjemnou možnost občerstvení a odpočinku.

kolem kamenné rozhledny na Brdo

Z Bunče, kam se dá vyjet autem po horské silničce od Kroměříže nebo Uherského Hradiště, se vydává množství běžkařů i pěšáků  po červené značce směrem na západ přes nejvyšší partie Chřibů.

Oblíbeným cílem bývá vrch Brdo (587 m) s překrásná rozhlednou, postavenou z poctivého kyklopského zdiva. Bývá charakterizována jako u nás jediná klasická kamenná rozhledna postavená od 30. let 20. století.

Bohužel v zimě bývá uzavřená, takže kruhovou vyhlídku z nejvyššího vrcholu nelze zcela vychutnat.

Chřiby
Rozhledna na vrcholu Brdo

Na rozcestí turistických cest u samoty Vlčák existují v podstatě dvě varianty dalšího postupu. Modrá vede lesním terénem kolem Stříleckého hradu do Koryčan, červená k hradu Buchlov.

Při volbě druhé varianty můžete z Buchlova sjet na autobus do Buchlovic, nabízí se však i možnost za hájovnou Zikmundov opustit červenou značku, přejít hlavní silnici E 50, napojit se na zelenou a pokračovat dál po hlavní chřibské hřebenovce.

To však vyžaduje hodně času a taky dobré sněhové podmínky. Kolem skalního útvaru Kozel a lesní Koryčanské kaple lze nakonec dojet až k vlaku do Bohuslavic u Kyjova.


Může se hodit


Přehled lyžařských středisek v Chřibech
Stupava - skiareál v nadmořské výšce 350-450 m, funguje od roku 2001. Přepravní kapacita 2 500 osob za hodinu, délka hlavní trasy 500 m. K dispozici půjčovna, servis, lyžařská škola, dětský vlek a lano. Každý den noční lyžování do 20:30, velké parkoviště.
Břestek - lyžařský vlek s jedním širokým a mírným svahem, vhodné pro začátečníky, děti a seniory, nadmořská výška 340 m. V pracovní dny se s výjimkou prázdnin lyžuje až odpoledne. Večerní lyžování, parkoviště pro 200 aut.
Osvětimany - dva vleky a svahy o délce 400 m, vhodné pro začátečníky i pokročilé. Večerní lyžování.


Jak se tam dostat
Autem
- po hlavní silnici E 50 z Brna směr Uherského Hradiště.
Vlakem - po trati č. 330 Přerov-Břeclav nebo po trati č. 340 Brno-Uherské Hradiště.
Autobusem-autobusy do obcí v Chřibech vyjíždějí z Uherského Hradiště, Kroměříže, Kyjova  Brna.

Kde zaparkovat auto a vyrazit na běžkách
Bunč - turistické středisko a letovisko v nejvyšších partiích Chřibů (500 m), restaurace, turistická chata. Vede tudy horská silnička přes Chřiby z Velehradu do Zdounek.
Motorest Samota - motorest na vrcholu stoupání u hlavní silnice E 50 z Brna do Trenčína (480 m). Kolem prochází modrá turistická značka z Koryčan na Vlčák. Ideální východisko k hřebenové trase Vlčák-Brdo-Bunč a zpět.
U křížku - vrchol stoupání horské silničky Koryčany -Vřesovice ve výšce 460 m. Východisko k nenáročným hřebenovým vyjížďkám po okolí - hrad Cimburk, skalisko Kozel, Koryčanská kaple, hradiště Svatý Kliment atd.

Itinerář popisované lyžařské trasy
Napajedla-Halenkovice (červená, 3 km) - Budačina (zelená, 9 km) - Kudlovická dolina (zelená, 10 km) -Komínské skály (zelená, 13 km) - Bunč (červená, 15 km) - Brdo (červená, 18 km) - Vlčák (červená, 20 km) - motorest Samota (modrá, 25 km) - Koryčany (modrá, 32 km).

Varianta B
Vlčák - Buchlov (červená, 28 km) - Buchlovice (žlutá, 31 km)

Varianta C
Vlčák - Buchlovský kámen (červená, 24 km) - silnice E 50 (neznačeno, 26 km) - Ocásek (zelená, 31 km) - U křížku (červená, 33 km) - Koryčanská kaple (červená, 35 km) - Bohuslavice u Kyjova (červená, 41 km)


Mapy
KČT 1 : 50 000 č. 90 Chřiby, jižní Haná
SHOCart 1 : 50 000 č. 63 Slovácko-Chřiby