Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žigulík zůstává ikonou Ruska. A dokonce se v něm i spí

aktualizováno 
Potkat u nás ladu je už téměř rarita. Ne tak v Rusku nebo postsovětských republikách. Tady žiguli pořád patří k možnostem, jak si levně opatřit vlastní auto. Přesto, že krize už dolehla i na automobilku Avtovaz v Togliatti, žigulíky dál zůstávají číslem jedna. V jednom z nich dokonce můžete přespat.

Rusko, Togliatti. Lada žiguli nadále patří k nejoblíbenějším vozům | foto: Lenka KabrhelováČRo1-Radiožurnál

Automobilka Avtovaz se potýká se stále hlubšími problémy: Lady nejdou na odbyt. Do města Togliatti v Samarské oblasti, kde obří továrna od začátku 70. let sídlí, se vypravila zpravodajka Radiožurnálu Lenka Kabrhelová. Jak zjistila, finanční krize místní obyvatele rozhodně nešetří. "Žigulíkem" se ale stále svezete a dokonce v něm můžete i přespat.

Hotel Žiguli stojí na hlavním náměstí sedmisettisícového Togliatti a na první pohled toho se jmenovcem na čtyřech kolech nemá moc společného. Na ten druhý, v tomto případě ale spíše poslech, už je jasněji. Zvuk obstarožního výtahu vás rozhodně nenechá na pochybách.

Zdviž, která má i po rekonstrukci zjevně svá nejlepší léta za sebou, vás spolehlivě zaveze do minulosti, kde se osud obou "žigulíků" – hotelu i auta - protíná:

"Hotel se začal stavět v šedesátých letech společně s prvními domy ve městě, aby měli kde bydlet cizinci, kteří sem přijížděli stavět Avtovaz," vysvětluje mi vedoucí sedmipatrového hotelu Věra Zamyckaja.

A zároveň hrdě dodává: "Hotel byl vlastně první ‚žigulík‘! Své jméno dostal dávno předtím, než proslulé auto spatřilo světlo montážní linky!" hrdě prohlašuje. A odkud se tedy název vzal?

Rusko, Toljati. Hotel Žiguli

Hotel Žiguli

Žiguli jako Žigulevské hory

"Tak tohle jsou Žigulevské hory," ukazuje rukou ke zvlněnému obzoru padesátník Vladimir Lebeděv. "A té vodní ploše, co je pod námi, říkáme ‚Žigulevské moře‘," dodává.

Řeka Volha, na jejímž břehu sovětští budovatelé Togliatti postavili, se tu rozlévá do šířky několika kilometrů. Obrovská vodní plocha, pokrytá stále ještě pevným ledem, působí při západu slunce skutečně poeticky. A zjevně je místem, kam chodí zdejší lidé zapomenout na poněkud bezútěšné řady paneláků rozeseté podél rovnoběžných ulic města, jež bývalo sovětským vzorem.

Rusko, Toljati

Rusko, ToljatiNa krásu místní přírody poukazuje i sociolog Sergej Djačkov. Jak ale hořce dodává, i ona musela budovatelskému úsilí padesátých let ustoupit.

"V místech, kde teď jsme, v Togliatti, dřív nikdo nebydlel. Původní město se jmenovalo Stavropol na Volze. Dnes jsou jeho zbytky pod hladinou, přesně tam, kde se řeka rozlévá do takové šířky. V 50. letech řeku přehradili a historické město, které se nacházelo v záplavové zóně, muselo Kujbyševské přehradě ustoupit," vypráví Djačkov.

"Pár obyvatel, kteří tam bydleli, přemístili z Žigulevských hor o několik kilometrů vedle, do nového města, které dostalo jméno po šéfovi italské komunistické strany Palmiru Togliattim," líčí Djačkov.

Italští komunisté vyhráli

Centrální park v Toljati, pamětní deska AvtovazuV devadesátých letech se prý konalo referendum o možnosti návratu historického názvu, většina ze současných 700 tisíc obyvatel, kteří se sem sestěhovali od 50. let za prací, si ale vybrala italskou variantu. "To víte, uším mnoha ruských lidí to zní líp," ironicky se usměje sociolog.

K deseti, ba dokonce statisícům nově příchozích, kteří do Togliatti a bran Avtovazu v posledních šesti desetiletích proudili, patří i řidič Voloďa. A stejně jako mnozí další, je i on na své bydliště patřičně hrdý.

O to víc v dobách ekonomické krize, která v Rusku kosí, co může: všechny jistoty posledních let, včetně obří automobilky, z jejíchž útrob před lety vyjel první žigulík.

Sedíme v mladší sestře proslulého sovětského auta, Ladě Kalině, a díváme se na zasněženou řeku a zalesněné kopce na protějším břehu.

"Když se řekne žiguli, vždycky si vybavím tenhle pohled," říká padesátník z Togliatti a dodává: "Žigulík jsem potkal všude, kde jsem byl, od Ázerbajdžánu přes Kazachstán až po Dálný východ, ale takovou krásu jako tady jsem neviděl nikde."

Montážní linka Avtovaz v Grozném

Montážní linka Avtovaz v Grozném

ZÁPISNÍK ZAHRANIČNÍCH ZPRAVODAJŮ

ČRo1 - RadiožurnálTuto sobotu a neděli od 10:05 (repríza ve 22:10) na Radiožurnálu:

SOBOTA
Salsa patří k Miami jako slunce, pláže a palmy. Reportáž z taneční školy
Budou se ve francouzských restauracích podávat česká vína?
Příběh lásky Manon Lescaut a rytíře De Grieux ožil na bruselském jevišti

NEDĚLE
Nepálská Pokhara - místo, kde se rodí statční Gurkhové
Příběh sevillské kaštanářky
Návštěva budhistického kláštera, kde si dávali dostaveníčko draci

Audiozáznamy a přepisy všech reportáží naleznete na www.radiozurnal.cz/zzz


Mapy © Google
Autoři:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

OBRAZEM: Život mezi kapkami deště. Kde na světě prší nejvíc?

(ilustrační snímek)

Jsou místa, kam by bez deštníku vyrazil jen blázen. Dokážete odhadnout, kde na světě nejvíc prší a kde spadlo tolik...

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

Tři dny v korunách stromů tropického pralesa. Parádní adrenalin v Laosu

Jízda vysoko nad údolím je nezapomenutelná.

Cítíme stoupající nával adrenalinu. Nasazujeme sedák, připneme karabinu k ocelovému lanu zip-liny a za chvíli už letíme...

Najdete na iDNES.cz