Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Židovská čtvrť v Třebíči spolyká miliony

  13:16aktualizováno  13:16
Židovská čtvrť v Třebíči společně s komplexem basiliky sv. Prokopa aspiruje na zápis do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Musí však být v lepším stavu a to stojí peníze. Téměř patnáct milionů korun je potřeba na opravu městských domů, další peníze si pak vyžádá oprava soukromých domů. Těch je zhruba pětadvacet, ale většina majitelů na to nemá. Jenže právě oprava fasád či plechových garážových vrat je jedním z požadavků komisařů UNESCO, jež rozhodují o tom, která památka bude do světového seznamu zapsána.

Proto se třebíčští radní rozhodli vypracovat vyhlášku, na jejímž základě by město majitelům domů v Židech poskytovalo peníze na opravy. "Nemáme žádné páky k tomu, abychom vlastníky nemovitostí k opravám přiměli. Proto volíme cestu pobídkového systému formou příspěvků, která se již v minulosti osvědčila. Věříme, že ji lidé využijí," řekl tajemník třebíčské radnice Rostislav Novák.

Pracovníci radnice přitom spočítali, že jen na obnovu fasád soukromých domů bude potřeba dalších téměř 750 tisíc korun. Nesplnění požadavků komisařů by však podle Nováka mohlo ohrozit zápis třebíčských památek na světový seznam a tak na jejich odstranění musí radnice peníze najít. V současné době sestavují radní pravidla pro poskytování příspěvků, poté bude z rozpočtu vyčleněna i určitá suma peněz.

"Kdyby radnice něco přispěla, bylo by to dobré. Chceme domek vrátit do původní podoby, ale zatím na to tolik peněz nemáme," řekla pětasedmdesátiletá Aloisie Hoffmannová, která bydlí s rodinou v ulici Leopolda Pokorného. Kvůli nedostatku peněz, ale i dalším záležitostem domek zatím neopravovali ani Štěpánkovi. "Nemáme ani tak špatnou fasádu, ale vlhne nám podezdívka a mám strach, aby nám nevypadla spodní okna," řekla Marie Štěpánková, která v domku na Havlíčkově nábřeží, jenž byl na obytný přestavěn z části bývalé Subakovy továrny, bydlí téměř padesát let.

Marii Folberové, která židovskou čtvrtí denně prochází, zase vadí špína a nepořádek v průjezdech domů. "Nevypadá to dobře. Ale na těch fasádách je vidět, že se něco dělá. Jen aby se to opravilo v tom historickém duchu, protože Židé mají svůj zvláštní ráz," upozornila Folberová. Rekonstrukce třebíčské židovské čtvrti, jedné z nejzachovalejších památek svého druhu v Evropě, která měla být za minulého režimu zbourána, běží od devadesátých let. Náklady prozatím dosáhly osmdesáti milionů korun, z nichž dvaačtyřicet bude město splácet ještě dalších deset let.

Začalo se inženýrskými sítěmi, opravila se zadní synagoga na kulturní stánek, postavila lávka přes řeku Jihlavu spojující lokalitu s centrem města a dnes se postupně opravují zchátralé domy. Právě teď například na Žerotínově náměstí 14, jehož oprava přijde radnici na sedm milionů korun. Na obnově se podílí i soukromí vlastníci, kteří si zde zřizují své provozovny, otevírají restaurace a obchůdky či jako v poslední době galerie. Čtvrtí, kde dříve bydleli především Romové, se už večer není třeba bát projít.

O jejím povznesení výmluvně hovoří i zvyšující se počet turistů, kteří mají zájem o její prohlídku. Možnost zápisu do světového seznamu Unesco rekonstrukční práce ještě zrychlila. "Unesco není zaklínadlo, ale pro zápis musíme něco udělat. Bylo by škoda, kdyby vše skončilo na nějakém nesplněném požadavku komisařů," upozornil tajemník Novák, podle něhož budou opravy pokračovat zhruba dalších pět let.

TŘEBÍČSKÁ ŽIDOVSKÁ ČTVRŤ - je jednou z nejzachovalejších památek svého druhu v Evropě, která měla být za minulého režimu zbourána - náklady na rekonstrukci, která se dělá od 90. let, prozatím dosáhly osmdesáti milionů korun - dnes se postupně opravují zchátralé domy.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Další z rubriky

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

Najdete na iDNES.cz