Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žena musela na letištní skener třikrát. Máte hezkou postavu, řekli jí

  17:52aktualizováno  17:52
Americký Úřad pro bezpečnost v dopravě musí vysvětlovat další nepříjemnou kauzu. Na letišti v Dallasu řekla pracovnice bezpečnosti jedné ženě, že má pěknou postavu, a pak ji nechala opakovaně projít skenerem. Cítila jsem se velmi poníženě, uvedla do médií cestující Ellen Terrellová.

Ellen Terrellová na snímku se svým manželem | foto: Daily Mail

Ellen Terrelová cestovala se svým manželem Charliem, když ji na mezinárodním letišti v Dallasu zastavili a oznámili jí, že byla náhodně vybrána k podrobnější bezpečnostní prohlídce. "Hrajete tenis?" zeptala se jí prý pracovnice bezpečnosti. Když odpověděla, že ne, a zeptala se proč, dostala tuto odpověď: "Máte prostě krásnou postavu."

Hned poté musela Ellen Terrelová, matka několika dětí, projít skenerem podruhé. A pak musela absolvovat prohlídku skenerem ještě jednou, do třetice. Cestující zaslechla, jak pracovnice ostrahy do mikrofonu říká: "Chlapi, není to rozmazané, nechávám ji jít." V zadní místnosti totiž seděli zaměstnanci, kteří mají za úkol průběžné snímky ze skeneru vyhodnocovat. 

Ellen Terrellová se proto domnívá, že byla vystavena sexuálnímu obtěžování. A není jediná. Americký Úřad pro bezpečnost v dopravě (TSA) obdržel od zavedení skenerů velké množství stížností na to, že někomu je bezdůvodně věnována během skenování neúměrná pozornost, přičemž se často jedná například o pohledné ženy.

V USA už instalují modernější skenery

V reakci na rostoucí počet stížností začal TSA instalovat na amerických letištích modernější typ skenerů, které už neodhalují takové detaily těla, ale spíše ukazují jen obecný obrys postavy.

Autorka článku se s tímto novým skenerem, jichž v současné době funguje už asi 600 na 140 letištích v USA, setkala nedávno na McCarranově letišti v Las Vegas. Tady už není potřeba další místnost pro vyhodnocování snímků, bezpečnost vidí rovnou u výstupu ze skeneru jen vaši bezpohlavní siluetu, a pokud by něco v pořádku nebylo, rozblikalo by se v dané partii světýlko. Na dotaz iDNES.cz, jak to funguje, dokonce nezvykle ochotná pracovnice bezpečnosti ukázala na snímek postavy a vysvětlila, že jednoduchý obrys postavy bez detailů je opravdu vše, co tam vidí. A že snímky se ani nikde neskladují, ale rovnou mažou ze systému.

Evropská unie loni v listopadu oznámila, že skenery nebude na svých letištích zavádět, dokud nebudou jednoznačně vyhodnocena případná zdravotní rizika. Ačkoli kontroverzní přístroje vyzařují jen velmi malou dávku radiace, odborníci připouštějí, že v důsledku ozáření v letištních skenerech prý může každoročně onemocnět rakovinou zhruba 100 lidí, uvedl britský list Mail Online.
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

V Číně vznikne obří přírodní rezervace pro pandy za 1,5 miliardy dolarů

Ilustrační foto.

Bank of China slíbila, že v průběhu následujících pěti let investuje nejméně 1,5 miliardy dolarů do vytvoření přírodní...

Najdete na iDNES.cz