V areálu zříceniny hradu Pořešín na Českokrumlovsku představili členové...

V areálu zříceniny hradu Pořešín na Českokrumlovsku představili členové sdružení Hrady na Malší spolu s kolegy z Rakouska výsledky společného projektu Zemská cesta od Malše k Dunaji. Část prostředků z projektu byla použita právě na zřícenině Pořešín. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Patnáct hradů a zámků spojila stezka. Měří 150 kilometrů a je pro pěší

  • 3
Českým a rakouským turistům se v těchto dnech otevírá nová stezka s názvem Zemská cesta. Spojuje deset rakouských a pět českých méně známých hradů a zámků. Zajímavé na ní je, že 150kilometrová trasa je primárně určená pro pěší. Sjet se dá i na kole, ovšem pouze horském.

Hlavními body Zemské cesty jsou dva hrady - na rakouské straně Prandegg a na české Pořešín na Malši na Českokrumlovsku. Oba díky přeshraničnímu projektu dostaly dotace na archeologické i záchranné práce a také hradní muzeum.

"Naprojektovali jsme cestu z Velešína až do Greinu u Dunaje od hradu k hradu a od zámku k zámku pro pěší turisty. Délka trasy je 150 kilometrů a jde ji ujít za sedm dní," vysvětlila Elisabeth Hackel-Winklerová ze sdružení Mühlviertel.

"Nenajdeme tu nablýskané hotely, ale spíše malé hotýlky a penziony, které vaří poctivou místní kuchyni," dodala.

Zemská cesta je dobře značená, turisté se orientují podle symbolu červené a černé věžičky. V nejbližších dnech budou spuštěny i webové stránky, kde se lidé dozvědí informace o ubytování.

Užitečná bude i pro ty, kteří se rozhodnou pro pohodlí auta. Najdou tam rady, kudy jet, kde zaparkovat a podobně.

Projekt vznikl pod patronací agentury Rera. Ta vydala i mapu celé trasy a také bružuru, kde se turisté dozvědí všechno podstatné o jednotlivých zastávkách. Zajímavé jsou vizualizace, jak hrady vypadaly v dobách své největší slávy.

Třicet tisíc hodin práce zadarmo

Páteřní zříceninou stezky je na rakouské straně Prandegg v okrese Freistadt. Není to přitom tak dávno, kdy památce hrozil úplný konec.

"Původně nebyla ani veřejnost nakloněná tomu, aby se opravoval. Změnu vyvolali mladí lidé, kteří na hradu a okolí odpracovali třicet tisíc hodin zadarmo," uvedl kulturní referent a člen obecní rady Freistadtu Dieter Eder, pod jehož kompetenci hrad spadá.

Velký kus práce se díky projektu podařilo udělat i na Pořešíně. "Vybudovali jsme hradní muzeum a několik malých přístřešků, opravili některé části hradu a provedli archeologické průzkumy," vypočítal Radek Kocanda, jednatel sdružení Hrady na Malši.

Ve vitrínách kamenného muzea spatří lidé artefakty, které archeologové objevili při průzkumech. Ty byly velmi bohaté. A to i díky tomu, že hrad byl v 15. století zbořen a celý areál byl pohřben pod několika metry suti. Díky tomu tu hledači pokladů nic nenašli. Členové sdružení suť odstranili a objevili například základy obranné věže, o které se vůbec nevědělo.

Zemská cesta vede z Velešína až do Greinu

Zemská cesta vede z Velešína až do Greinu