Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemědělec prodává mléko v automatu

  16:21aktualizováno  16:21
Osvětimany - Vhodí minci a za odměnu vyteče nápoj. Jako u všech jiných automatů. Jenže v Osvětimanech na Uherskohradišťsku si takto lidé nevychutnávají kafíčko z plastového kelímku. Berou s sebou nádoby a už tři měsíce chodí na mléko. Litr za dvanáct korun. Tuzemská rarita. Místní už si zvykli, přespolní se stále ještě diví.

"A nejvíc lufťáci, co přijíždějí na víkendy. Ale po mléku z automatu jsou jako diví," libuje si soukromý zemědělec Jaroslav Koukal.

To jeho krávy zásobují automat mlékem. Kdyby ovšem zemědělská družstva šmahem nezačala rušit vlastní kravíny, bylo by vše při starém. Žádný automat.

Nevyplatí se jezdit do mlékárny
Mlékárny by dál objížděly své dodavatele a braly mléko i od Koukala. Dojíždět ale jen za ním už nikdo nechtěl. A aby Koukal na cestách do mlékárny v Kyjově denně najezdil šestadvacet kilometrů, to se zase nevyplatí mu.

CO VY NA TO?

Využívali byste podobný automat na mléko i ve vaší obci? Vyjádřete svůj názor ZDE!

Prodal většinu krav, z pětadvaceti mu zůstaly jen čtyři. Věděl ale, že na samotu u lesa, kde bydlí, se lidé kvůli mléku pachtit nebudou. Proto automat v centru obce.

Ani za pronájem zemědělec platit nemusí, automat pověsil na zeď matčina domu. Hned vedle vchodu nechal nakreslit ležící krávu a pouták s nápisem Čerstvé mléko. Trošku kýč. "Stačil jen nápis, ta kráva se mně nelíbí," připouští zemědělcova matka Tekla Koukalová.

"Třicet litrů denně se tady ale vytočí," dodává smířlivě. Je ráda, že se o automat může starat a synovi tím ulehčit.

Nejdříve si zvykli mladí
Místní se prý jen ze začátku tvářili nedůvěřivě. "Mladí ne, ti si zvykli rychle. Ale holky jako já mají s automatem dodnes problémy. Nenechají si vysvětlit, že mince nesmějí házet současně, ale jednu po druhé," směje se Koukalová.

Dřív mívala hned za dveřmi spíž, teď tam stojí lednička a uvnitř velká konev s mlékem. Kolem dokola pár odporových drátů a čidlo, které hlídá teplotu. To aby mléko v trubce nezamrzlo.

"Největší problém byl sehnat mléčné čerpadlo. Pracuje na podobném principu, jako když dojíte krávu. Všechno na automatu je švýcarské, za hranicemi jsou lidé na podobný způsob prodeje mléčných výrobků zvyklí. Je tam běžný," tvrdí Jaroslav Koukal.

Zemědělec plánuje expanzi
Třicet litrů, které v Osvětimanech denně vytočí, bere. Když neprodá všechno, neláteří. Ze zbytku si doma udělá tvaroh. Věří ale, že časem budou lidé kupovat ještě víc. Uvažuje i o expanzi do větších měst.

"Chtělo by to místo, kde je vyšší kupní síla, třeba Zlín nebo Uherské Hradiště," plánuje zemědělec.

Lidé by mu pak možná snáz uvěřili, co si zatím nazlobeně mumlá jen sám pro sebe. Kupovat mléko v krabicích ze supermarketu a pít ho i s bifenyly je prý barbarství. "Prosím vás, co to je za mléko, když má trvanlivost tři měsíce?" ptá se podezřívavě Jaroslav Koukal.

Tekla Koukalová z Osvětiman ukazuje, jak se obsluhuje v republice ojedinělý automat na čerstvé mléko, který patří jejímu synovi. (24.10.2001)

Tekla Koukalová z Osvětiman ukazuje, jak se obsluhuje v republice ojedinělý automat na čerstvé mléko, který patří jejímu synovi. (24.10.2001)

Tekla Koukalová z Osvětiman ukazuje, jak se obsluhuje v republice ojedinělý automat na čerstvé mléko, který patří jejímu synovi. (24.10.2001)

Tekla Koukalová z Osvětiman ukazuje, jak se obsluhuje v republice ojedinělý automat na čerstvé mléko, který patří jejímu synovi. (24.10.2001)

Autoři: ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Další z rubriky

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

Horská střediska chystají investice do letních atrakcí za 30 milionů

10. července byla na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou uvedena do provozu

Česká horská střediska chystají investice do letních atrakcí za více než 30 milionů korun. Jednou z nejatraktivnějších...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Najdete na iDNES.cz