Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zelený ostrov vyhlášených pláží. Korfu, tak trochu jiné Řecko

aktualizováno 
Jako byste ani nebyli v Řecku. Místo rozžhavených, vyprahlých plošin vás tu čekají kopečky pokryté bujnou zelenou vegetací a ta země za průlivem na východním obzoru je ... Albánie. Statisícům turistů navzdory skrývá ostrov Kerkyra (Korfu) mnohá odlehlá zákoutí. Včetně báječných pláží.

Řecko, Korfu. Pobřeží v Sidari s tzv. Kanálem lásky | foto: Vít Štěpánekpro iDNES.cz

Zelený ráj

Korfu, nejsevernější ze skupiny Jónských ostrovů při západním pobřeží Řecka, má podobně jako blízká Kefallonie a Zakynthos jednu nepopiratelnou výhodu. V porovnání s desítkami a stovkami jiných řeckých ostrovů, rozprostřených v Egejském a Krétském moři, je totiž porostlý hustou zelenou vegetací a v horkém období roku bývá tolik žádaný stín snadno při ruce.

A tak se tu Středoevropané, neuvyklí extrémně vysokým teplotám, často cítí lépe než třeba na beznadějně rozpálené Krétě. Mohou za to vysoké zimní srážky, které zde, u návětrné strany Balkánského poloostrova, umožní nakumulovat v podzemí tolik vody, že rostliny a stromy přežijí i teplé léto. V sezoně dovolených se přitom můžete spolehnout, že bude teplo a moře vyhřáté podobně jako jinde v této zeměpisné šířce. Od června do srpna prakticky vůbec neprší.

Řecko, Korfu. Olivový háj s terasami u Makrades

Olivový háj s terasami u Makrades

Řecko, Korfu. Olivy a cypřiše v okolí Lakones

Olivy a cypřiše v okolí Lakones

Pod útesy na severozápad ostrova

Ostrov, pro nějž se v češtině vžila zkomolenina anglického názvu Corfu (Korfu), má tvar zkroucené nálevky a není nijak veliký, ani ne 600 km2. Díky členitému tvaru ale pobřeží měří 217 kilometrů a pláží je tu víc než dostatek.

Za těmi snad nejlepšími místy ke koupání musíte na sever a severozápad ostrova. Krajina je tady členitější a pobřeží spadá do moře řadou útesů a skalisek. Téměř dokonale půlkruhový tvar má zátoka Agios Georgios. Když na ní pohlédnete z výšin okolních kopců, skoro se nechce věřit, že něco tak pravidelného je dílem přírody.

Řecko, Korfu. Záliv Agios Georgios

Záliv Agios Georgios

Pokračujte ale dál k severu a můžete to vzít podél pobřeží pěšky. Záhy se dostanete pod vysoké útesy u obce Peroulades a nakonec dorazíte k divokým skaliskům u mysu Drastis na severozápadní výspě ostrova. Pokud byste sem chtěli dojet, cesta je leda tak pro terénní auta, prokličkovat můžete na motorce.

Jedna z nejhezčích pláží ostrova

Kousek dál leží vklíněné mezi pobřežní skaliska městečko Sidari s jednou s nejproslulejších pláží na ostrově. Tady určitě nebudete sami, v letní sezoně právě naopak, ale zato se tu najde jedna specialita. V pobřežních skaliscích jsou různé jeskyňky a úzké průplavy a jeden z nich se nazývá Canal d’Amour (Kanál lásky). Podle místní legendy získá žena, která se tudy odváží proplavat, srdce milovaného chlapce.

Budete-li pokračovat ze Sidari dál k východu, čeká vás letovisko Roda s jednou z nejdelších pláží na Korfu. Na rozdíl od většiny ostatních lokalit je tu vstup do vody velmi mírný, proto sem jezdí hlavně rodiny s dětmi. Dál je pobřeží zase členité a z bývalé rybářské vesničky Kassiopi už uvidíte přes úzký mořský průliv k východu na evropskou pevninu. Pobřeží, které spatříte, ale nepatří Řecku, nýbrž Albánii.

Řecko, Korfu. Pobřežní útesy u Peroulades

Pobřežní útesy u Peroulades

Opuštěná vesnice pod nejvyšším vrcholem

Plno zajímavých míst se najde i ve vnitrozemí Korfu. Přímo nad Kassiopi se tyčí nejvyšší vrch ostrova Pantokrator s kótou 906 m n. m. Nelze si ho splést, vrcholová část Pantokratoru je bezlesá, na nejvyšším bodě navíc stojí nepřehlédnutelný telekomunikační stožár.

V jeho stínu se krčí malinkatý klášter, ale vy se sem budete obtěžovat hlavně kvůli vyhlídce. Nejlepší je vyrazit zrána (nahoru snadno dojedete po úzké silničce) a panoráma je to úžasné. Na východě vidíte dlouhý kus pobřeží Albánie a Řecka, jižním směrem přehlédnete skoro celý ostrov Korfu i menší ostrovy Parga a Paxos, na západě pak lze za výjimečně dobré viditelnosti spatřit dokonce italské pobřeží kolem Otranta.

Řecko, Korfu. Pantokrator, nejvyšší vrchol ostrova

Pantokrator, nejvyšší vrchol ostrova

Vyhlídkou ale zajímavosti této části ostrova nekončí. Poučná je návštěva opuštěné vesnice Palea Períthia na svazích Pantokratoru. Z obtížně dostupné a vysoko položené vsi (650 m) se totiž ve 20. století obyvatelé vystěhovávali "za lepším", hlavně za snadnějšími výdělky v turistickém byznysu, tak dlouho, až tu žádný nezbyl. Dnes tu trvale nežije nikdo, ruiny původních stavení i cesty mezi nimi zarůstají vegetací a působí to dojmem "města duchů". Ještě, že tu v sezoně funguje aspoň jednoduchá taverna.

Řecko, Korfu. Opuštěná vesnice Palea Perithia

Opuštěná vesnice Palea Perithia

Do hlavního města za dědictvím Benátčanů

Dovolená v zemi stižené krizí? Ano!

Ovlivní finanční krize, která zmítá Řeckem, letošní dovolené? Podle dostupných informací se zdá, že do Řecka letos zřejmě přijede méně turistů z Německa a Spojeného království (právě Britové tvoří na Korfu důležitou klientelu). Není ale žádný důvod se zemi vyhýbat, naopak – relativní nouze o zákazníky nejspíš přinutí hoteliéry i další stlačit ceny, které jsou i dnes spíše mírné, ještě níže. Výjimkou jsou pohonné hmoty, které nedávno kvůli zvýšené dani podražily o téměř 20 centů (Natural 95 nyní stojí kolem 1,40 Euro). Zdražení běžného zboží je vzhledem k pouze nepatrnému zvýšení DPH nepravděpodobné. Leccos může v Řecku naopak i zlevnit, protože obchodníci budou muset koncové ceny přizpůsobit snížené poptávce.

Až vás omrzí pláže i cypřišové a olivové háje, zastavte se aspoň na půl dne v hlavním městě ostrova Kerkyře (Korfu). Zápis staré části sídla na listině světového kulturního dědictví UNESCO je dostatečně silnou pozvánkou, navíc zástavba města Korfu dobře dokumentuje historické vlivy, které se na ostrově uplatnily.

Ostrov byl totiž dlouhou dobu v rukou Benátčanů a architektura to jasně prokazuje. Poznáte to jak na typických fasádách mnoha městských domů, tak na obrovské pevnosti, které městu dominuje v pohledu od moře. "La Serenissima" totiž musela vzhledem ke strategické pozici ostrova na námořní cestě z Benátek do Orientu město důkladně zabezpečit proti Turkům, proto tak mohutné opevnění.

Britové, pozdější držitelé Korfu, přidali do organismu města mnohé neoklasické domy a mezi tím vším se mísí dnešní řecká realita. Nepřekvapí tedy, že ve změti uliček Korfu najdete i přes třicet kostelů, vesměs samozřejmě pravoslavných.

Vedle katedrály poutá největší pozornost chrám sv. Spiridona, v němž jsou uloženy i ostatky patrona ostrova.

Řecko, Korfu. Skály u mysu Drastis

Řecko, Korfu. Skály u mysu Drastis

Odysseus, císařovna Alžběta "Sisi" i Gerald Durrell

Není divu, že tak pozoruhodný ostrov se v minulosti stal cílem mnoha osobností, od těch mýtických až po skutečné. Podle řeckých bájí tu měl přistát sám Odysseus, jedna skála u letoviska Paleokastritsa prý představuje zkamenělou Odysseovu loď. K tomu, že se zde bájný řecký rek skutečně objevil, se kloní i někteří archeologové.

Bezesporu doložené jsou na Korfu pobyty císařovny Alžběty "Sisi", manželky Františka Josefa I. V roce 1890 si císařovna, která hovořila plynně řecky, nechala postavit jižně od hlavního města ostrova velký zámek Achilleion. Dnes patří k nejnavštěvovanějším místům na Korfu.

Řecko, KorfuŘecko, Korfu

Z literátů je pak s Korfu spojen britský spisovatel a zoolog Gerald Durrell, který na ostrově prožil v dětství pět let. Ozvěny Korfu poznáte v jeho proslulém románu O mé rodině a jiné zvířeně.

může se hodit

Jak se tam dostat

Individuální doprava je složitá a taky drahá - Korfu patří k nemnoha místům, kam se vyplatí, i finančně, vyrazit s cestovní kanceláří. Pobyty s leteckou dopravou nabízí v Česku řada cestovních kanceláří. Pravidelné letecké spojení s Prahou neexistuje, z nízkonákladových společností sem létají např. easyJet (z Berlína či Londýna), Condor či Germanwings.

Doprava po ostrově

Veřejná doprava je sporadická a do odlehlých míst nejezdí vůbec. Pokud vás nebude moc, půjčte si skútr, na úzké silnice s mnoha zatáčkami je to dopravní prostředek jako stvořený, navíc lacinější než auto. A dostanete se s ním i k těm nejzapadlejším plážím.

Užitečné Informace

www.corfu.gr/web/guest/home: oficiální stránky ostrova (anglicky)
www.greeka.com/ionian/corfu/corfu-tourism.htm: neoficiální průvodce po ostrově (anglicky)
www.kerkyra.cz: "elektronický průvodce" po ostrově (česky)

Mapy © Google

Autoři:
Nejčtenější

„Dnes už jsou bicykly o něčem jiném. Mají kola 29 palců, všechno je lehké z...
Hurikán, přepadení a 107 defektů. Jako první Čech objel svět na kole

Deset let příprav, tři roky dobrodružného cestování a pak dvě desítky let vzpomínání. V září uplyne 20 let od chvíle, kdy jeden z nejznámějších českých...  celý článek

Microsoft Image Composite Editor - výběr zobrazení (projekce)
NÁVOD: Jak vyfotit a složit dechberoucí panorama? Zvládne to každý

Široké panoramatické fotografie dokážou na první pohled zaujmout. Lépe zachytí pohled na město nebo krajinu a zprostředkují tak zážitek, který běžná fotka 4:3...  celý článek

Medvěd s uloveným lososem
Aljaška, z které mrazí. Lososí hostina pro medvědy na vlastní oči

Jeden z nejúžasnějších zážitků v pozorování zvířat, jaký se dá na naší planetě v divočině zažít, je tažení lososů, na které čekají hladoví medvědi a nedočkavě...  celý článek

Britský zaoceánský parník Queen Elizabeth 2 (spuštění na vodu v září 1967)
Komfortní gigant na vodě Queen Elizabeth 2 místo oslav čeká na svůj osud

Zaoceánská pýcha Spojeného království Queen Elizabeth 2 slaví padesátku. Za 40 let služby loď přeplula Atlantik více než 800krát a převezla 2,5 milionu...  celý článek

Solná poušť po dešti
Dotknout se nebe. Putování nádhernou Bolívií s bleskem za zády

Druhá půlka mého bolivijského pobytu byla stejně nabitá jako ta první. Vydáváme se na povedený trek do And, poté sestoupíme do Amazonské nížiny a nakonec...  celý článek

Další z rubriky

Barely ropy zkrátka k Dubaji patří. Snímek byl pořízen 4. srpna 1961.
Před padesáti lety bylo v Dubaji 13 aut. Neznámá fakta o ropné metropoli

Perla pouště. Marnotratná, krásná, fascinující. Ačkoli je Dubaj známá svým oslnivým luxusním životním stylem a světovými rekordy, její kořeny sahají do...  celý článek

Až do nedávné doby bylo lezení po petrohradských střechách sice časté, ale...
Prohlídky ze střech Petrohradu jsou drahé, zlobí se nelegální průvodci

Mimořádné vyhlídky na ruský Petrohrad ze střech města už několik dní nabízí cestovní agentura, která několik let bojovala s místními úřady, aby získala...  celý článek

Vzhledem k absenci silnic spojujících města a vesnice na pobřeží tu kromě...
Kde žije víc psů než lidí. V zemi barevného ledu vládne tma a pořádný mráz

Od zvláštního zpravodaje MF DNES v Grónsku Za velkoměsto se tu bere vesnice s pěti tisíci lidmi, po ulicích běhají bílí tažní psi, zima zalézá hluboko do kostí a do sousedního města dojedete jen lodí....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.