Londýn, podmanivý Green Park

Londýn, podmanivý Green Park | foto: Libor Budinskýpro iDNES.cz

Zelené velkoměsto. Úchvatné parky závidí Londýnu celý svět

  • 27
Paříž, Řím i Praha mohou Londýnu jenom závidět. Tak obrovské parky přímo uprostřed města, to se hned tak nevidí. Ale Londýn je svým zeleným srdcem vyhlášený. Vždyť v britské metropoli napočítáte neuvěřitelných 1 700 parků a parčíků.

Londýn patří k nejzelenějším městům světa. Těsně vedle sebe se tu rozprostírá romantický St. James's Park, elegantní Green Park či rozlehlý Hyde Park. A jen o kousek dál můžete vstoupit do Regent 's Parku či do divokého parku Battersea.

Samozřejmě, Londýn je mnohokrát větší než Praha. Nicméně si aspoň představte, že parky v Londýně zabírají plochu 174 kilometrů čtverečních, což je čtverec o stranách 13 kilometrů. To je více než třetina celé Prahy.

Díky obrovské zelené ploše v centru města a výrazným ekologickým opatřením je dnes londýnské ovzduší mnohem čistší a zdravější, než tomu bylo dřív. A slavné londýnské mlhy už přicházejí skutečně jen výjimečně.

Ochočení pelikáni

Zřejmě nejznámějším parkem je St. James's Park nedaleko Trafalgarského náměstí, který je plný velkolepých květinových záhonů, romantických zákoutí a pohodlných laviček. Uprostřed parku najdete malé jezírko, kolem něhož se soustřeďuje bohatě krmené vodní ptactvo, včetně několika vyhlášených a ochočených pelikánů.

Londýn, tři pelikáni v St. James parkuLondýn, vstup do St. James parku

St. James's Park hojně využívají zaměstnanci úřadů z okolí, kteří si sem se sendvičem a kelímkem kávy odcházejí odpočinout v době oběda. A to prakticky po celý podzim, který je v Londýně díky jeho ostrovnímu počasí mnohem teplejší a přívětivější než u nás. Od jara do léta tu leží stovky lidí na trávě a v parku vyhrávají kapely.

Londýn, podzimní květiny v St. James parku

Londýn, podzimní květiny v St. James´s Parku

Noblesní platany

Těsně vedle St. James's Parku najdete proslulý Green Park. Zajímavostí je, že do něho můžete vstoupit ze stejného kruhového objezdu jako do Buckinghamského paláce, londýnské rezidence královny Alžběty. Mimochodem, ta příští rok v únoru začne už šedesátý rok svého panování.

Brána do parku je stejně honosná jako brána do paláce a samotný park patří mezi nejkrásnější ve městě. Vznikl vysušením bažin v 17. století a královská rodina ho dlouho využívala k letním projížďkám a vycházkám. Nechyběl zde ani speciální dům pro uchování ledu, který sloužil k chlazení letních nápojů. Později park zpustl, ale v roce 1826 byl znovu upraven a otevřen pro všechny Londýňany. Dnes je vyhledávaný především kvůli nádherným alejím vzrostlých platanů, které dávají parku noblesní půvab. Hlavně na podzim, kdy jejich listy hrají všemi barvami.

Londýn, honosný vstup do Green parku

Londýn, honosný vstup do Green Parku

Bruslaři a koňaři

Zatímco rozloha Green Parku činí pouhých 19 hektarů, sousední Hyde Park je mnohonásobně větší. Společně s Kensingtonskými zahradami zabírá plochu 253 hektarů a je největším parkem v centru Londýna. Kdysi sloužil jako soukromý královský lovecký revír, ale už Karel I. ho v roce 1637 zpřístupnil veřejnosti.

Právě Hyde Park je dnes nejoblíbenějším místem londýnských sportovců. Kolem umělého jezera Serpentine se pořádají běžecké závody, na asfaltových cestách se prohánějí cyklisté i bruslaři na inlinech, zatímco vedle nich, na speciální hlinité dráze, cválají vyšňořené dámy na koních. A samozřejmě tu nechybí ani vyhlášená výletní restaurace na břehu jezera.

Londýn, kavárna v Hydeparku

Londýn, kavárna v Hyde Parku

Olympiáda v parku

Hyde Park je známý také svým politickým nádechem, v jednom z rohů se od roku 1872 shromažďují nejrůznější řečníci a pronášejí zde bouřlivé projevy. Ale nutno dodat, že naléhavost a bouřlivost hlásaných ideálů značně poklesla a přestože sem kdysi chodil například filozof Karel Marx, ruský revolucionář Vladimír Iljič Lenin či spisovatel George Orwell, v posledních letech zde vystupují spíše jen nejrůznější náboženští fanatici.

Ale to neznamená, že by měl park všechnu slávu za sebou. Naopak. Za rok a půl se bude na Hyde Park dívat celý svět. V roce 2012, až bude Londýn hostit letní olympijské hry, se v Hyde Parku utkají borci v triatlonu.

Londýn, romantické zákoutí v Hydeparku

Londýn, romantické zákoutí v Hyde Parku

Londýn, sportovci v Hydeparku

Londýn, sportovci v Hyde Parku

Lékárnická zahrada

Další dva vyhlášené parky už leží o trochu dále od samotného centra.

Severně od Hyde Parku najdete další vyhlášenou zelenou oázu v podobě rozkošného Regent's Parku.

Naopak na jihu Londýna, vedle ikonicky známé elektrárny Battersea (její fotografie zdobila album skupiny Pink Floyd) je velký a poměrně divoký park stejného jména. A protože sousedí přímo s Temží, nabízejí se z něj zajímavé výhledy na sousední, velmi módní a drahou čtvrť Chelsea.

Londýn, Battersea park

Battersea Park

Vstup do londýnských parků je samozřejmě zdarma, jednu z mála výjimek představuje nejstarší londýnská botanická zahrada v Chelsea, kde se vstupné platí (dospělí 8 liber, děti a nezaměstnaní 5 liber). Tuto zahradu založila v roce 1673 společnost lékárníků a mnohá místa se zachovala téměř v původní podobě, včetně nejstarší britské skalky z roku 1772. V unikátním 'žijícím' muzeu najdete přes pět tisíc různých rostlin.


Britská královská rodina