Zelená hora: kde vládnul major Terazky

Při vyslovení jména Zelená hora se každému asi vybaví známý film Černí baroni. Ale jen pro některé je zámek na Zelené hoře víc než sídlem velitele filmových černých baronů majora Terazkyho a kulisou řady humorných příhod. Využití zámku armádou totiž bylo jen předposledním dějstvím v dlouhé a bohaté historii Zelené hory.

 

Předchůdcem zámku byl klášter, který však nestál na stejném místě jako nynější zámek, ale pod kopcem v místech dnešní vesničky Klášter.

Klášter cisterciáků byl založen pravděpodobně roku 1145 českým knížetem Vladislavem nebo jeho bratrem Jindřichem. Postupně se rozrostl v jeden z největších a nejbohatších klášterů v Čechách. Žilo v něm až 200 mnichů, platil třetí nejvyšší zemskou daň a do klášterního panství patřila tři městečka a 90 vesnic.

Konec kláštera nastal v roce 1420, když ho dobyli husité, kteří se usadili na sousedním vrcholu Zelené hory. Klášter se ze zkázy již nikdy nevzpamatoval, v jeho troskách sice ještě nějaký čas živořila malá mnišská komunita, ale od poloviny 16. století vznikla na jeho místě vesnička Klášter.

Dodneška z vesnické zástavby vykukují malebné zbytky klášterních staveb a návsi dominuje zbytek ohradní zdi s klášterní branou.

***UPOZORNĚNÍ

Od 28.5.2005 do 25.9.2005 je zámek otevřen pouze každou sobotu a neděli v době: 13:30-17:00h (poslední prohlídka 16:30h).

Vstupné v letní sezoně: dospělí 30,-Kč, děti od 6ti let 10,-Kč, mladší děti vstup zdarma

Součástí prohlídek je výstava k historii zámku a kdysi slavného (ne)pomuckého kláštera v bývalé konírně, dále pak výstava k Rukopisu zelenohorskému, další zajímavosti o Černých baronech či jiných událostech souvisejících ze zámkem.

Ve zdejším kostele je umístěna výjimečná expozice Václava Fialy Stavby ve stavbě, zpřístuněna je i místnost, kde byl r. 1817 nalezen Rukopis zelenohorský či nejzachovalejší a nejváznější zámecké místnosti - Císařské pokoje. Otevřeno je rovněž třetí patro zámku jako vyhlídkové prostory (unikátní výhled na město Nepomuk a jedinečnou nepomuckou krajinu). 

Bližší informace a objednávky prohlídek mimo otev. dobu na tel. 371 591 153 

Na místě původního husitského opevnění na vrcholu Zelené hory vyrostl nejprve hrad, který vlastnili od sedmdesátých let 15. století Šternberkové. Nejvýznamnější z nich, Zdeněk, byl iniciátorem takzvané Jednoty zelenohorské, spolku katolické šlechty proti králi Jiřímu z Poděbrad. Šternberkové postupně upravili malý hrad na pohodlný zámek.

Roku 1817 byl na zámku nalezen známý Rukopis zelenohorský, hlásící se k 9. století a dlouho vyvolávající spory o svou pravost. Místo jeho nálezu dodnes připomíná pamětní deska.

Poslední majitelé zámku z řad šlechty, Auersperkové, provedli v sedmdesátých a devadesátých letech 19. století poslední stavební úpravy, které měly zámku vtisknout romantizující ráz.

V roce 1938 se stal majitelem zámku československý stát a po druhé světové válce ho využívala armáda. Na začátku devadesátých let minulého století získala zámek obec Klášter, která jej od té doby postupně rekonstruuje.

Zámek je otevřen o všech prázdninových víkendech. Návštěvníkům nabízí kromě nádherného výhledu z třetího patra i expozici k historii zámku a nedalekého kláštera, výstavu k dějinám PTP - černých baronů - a příležitostné výstavy.

Za návštěvu stojí i nedaleké město Nepomuk, rodiště svatého Jana Nepomuckého. Jeho osobu připomíná výstava v městském muzeu a krásný barokní kostel, údajně na místě jeho rodného domu.

 

ZELENÁ HORA U NEPOMUKU. Tady se "našel" Rukopis zelenohorský.

, ,