Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zdymadlo v Hoříně zve k návštěvě

  14:31aktualizováno  14:31
Nedaleko od Mělníka najdeme obec Hořín. Od poloviny 18. století byla majetkem rodu Lobkoviců, na které tehdy přešla sňatkem poslední majitelky z rodu Černínů s Augustem z Lobkovic. Zdejší Lobkovicové tu vystavěli dokonce rodinnou hrobku a stojí zde i v současné době zchátralý zámeček. Obec Hořín se nachází asi kilometr od soutoku Labe s Vltavou a leží tedy na břehu frekventované vodní cesty. Turisté tu tak mohou navštívit zajímavou technickou památku -zdymadlo z přelomu století, které je po domluvě zpřístupné veřejnosti.

Rozmáhající se doprava ve 2. polovině 19. století vedla k prosazení myšlenky splavnit celý tok Vltavy a Labe na našem území. V případě Vltavy šlo koncem století v podstatě již jen o dolní tok, o úsek z Prahy do Mělníka. Zemský sněm schválil příspěvek ve výši jedné třetiny celkových nákladů na tento projekt v roce 1896 a v následujících letech se začalo s realizací. Většina stavebních prací byla zadána firmě Lanna. Vojtěch Lanna (1836 - 1909), tehdejší majitel jedné z nejznámějších firem v Čechách a neméně známý mecenáš a podporovatel umění, řídil práce až do své smrti, pak pokračoval jeho syn stejného jména, čtvrtá generace majitelů firmy.

Firma Lanna nasbírala v průběhu 19. století velké zkušenosti při stavbě dopravních projektů. Základy k jejímu podnikání položil jihočeský obchod s dřevem a jeho doprava, pro niž se hojně využívalo vodních toků, a proto se firma podílela i na jejich splavňování. Později se firma účastnila stavby železnic na českém území. Zkušenosti s vodními stavbami vedly až k účasti na stavbách mostů - nejznámější je stavba řetězového mostu v Praze počátkem 40. let 19. století, který však dnes už nestojí.

Ve 2. polovině 19. století se firma opět soustředila hlavně na realizaci vodních dopravních cest. Komise pro kanalizování Labe a Vltavy zahájila svou činnost roku 1897 a stavbu prvního zdymadla u Klecan zadala právě Lannovi. Stejně tak i následující stavby. Na zdymadlo v Hoříně došlo počátkem 20. století. Co to vlastně je zdymadlo? Technický slovník nás poučí, že v původním slova smyslu jde o "zařízení ke vzdouvání (dříve nadýmání) vody".

Dále praví, že právě v době, kdy začala kanalizace Vltavy a Labe, tedy koncem 90. let 19. století, se tohoto názvu začalo užívat pro celý splavňovací celek, tedy jak jez s propustí, tak i plavební příslušenství, plavební komoru s umělým kanálem. Tyto součásti najdeme i v Hoříně. Projekt pro zdymadlo vypracoval architekt František Sander (1871 - 1932). Sander se kromě hořínského zdymadla účastnil i prací na dalších, podobných stavbách, např. přímo na území Prahy. Byl stoupencem secesního romantismu, jak dokládá i ztvárnění hořínské stavby, kde - kromě jiných - najdeme např. kamennou desku se secesními tvary číslic, připomínajícími rok dokončení a i další ozdobné motivy, vyvedené v kameni.

Celé zdymadlo bylo dokončeno v roce 1905 a celý systém zdymadel na dolním toku Vltavy, dokončený v témže roce, tak spojil pravidelnou plavbou Prahu s Mělníkem, a tedy s Labem.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Najdete na iDNES.cz