Zbořený Kostelec bude patřit rytířům

  17:26aktualizováno  17:26
Rekonstrukcí historické bitvy ožije v sobotu zřícenina hradu Zbořený Kostelec na Benešovsku. Součástí takzvané Bitvy o brod bude také dobové tržiště, hudba a tanec. O týden později se v Kostelci koná festival středověké hudby. Program letních bitev v ČR najdete v článku.

Pokud bitvu nestihnete o tomto víkendu, můžete se do Kostelce vypravit ještě o týden později, v sobotu 6. července.  Sdružení Řád rytířů bílého kříže totiž chystá ještě další středověkou událost  -  festival středověké hudby Musica exaltat anima. Vystoupí na něm mimo jiné skupiny Řemdih, Ergo, Cormalen a Bag Ban i taneční soubor Loviatar.

Sdružení Řádu rytířů bílého kříže se prostřednictvím těchto akcí snaží přispět k záchraně této přes 600 let staré památky.

Zbořený Kostelec patrně královským hradem, i když počátky jeho dějin nejsou doloženy. První písemná  zmínka o hradu pochází z roku 1341, kdy ho král Jan Lucemburský  dal do zástavy Oldřichu z Valdeka. Později hrad vykoupil a opět
několikrát zastavil Karel IV. 

PŔEHLED DALŠÍCH LETNÍCH BITEV A STŘEDOVĚKÝCH KLÁNÍ

ŽEBRÁK, pátek 5. 7 - sobota 7.7: bitva u La Rochelle aneb Tři mušketýři  - historické a divadelní slavnosti, dobové úsměvy, oživený divadelní a řemeslný hrad, bitva v hradním příkopu (každý den ve 13 a v 16 hodin).

ORLÍK, pátek 5. 7 - 6. 7: středověké slavnosti na Orlíku a tradiční středověký hodokvas. Uvidíte a uslyšíte: Kejklíře a hudebníky, rytíře v plné zbroji a sličné panny. Bramborové divadlo pro děti a i dospělé. Tanečnice a tanečníky v prudkém reji. Žebráky a další svoloč. Divadelní představení pro dospělé. Veliký jarmark a večerní kramářské písně (denně od 10 hodin).

OSTRÁ U LYSÉ NAD LABEM, pátek 5. 7 – 7. 7: velká bitva o Ostrou, letní jarmark v historické vesnici řemesel a umění. Zažijte na vlastní kůži atmosféru bitvy z období Třicetileté války. Každoroční obléhání Staré Ostré v areálu historické vesnice, kde skupiny předvádějí nervy drásající podívanou, okořeněnou humorem a historickým zpravodajstvím (od 10 hodin - 17 hodin).

HRADEC KRÁLOVÉ, sobota 6. 7:  v údolí Chlumu u Hradce Králové se střetnou rakouská a pruská vojska, která sehrají rekonstrukci slavné bitvy z roku 1866. V bitevní scéně vystoupí zhruba čtyři stovky nadšenců v dobových uniformách z České republiky i zahraničí. Letos chtějí pořadatelé divákům přiblížit zejména úvodní fázi bitvy.
 
ŽEBRÁK, sobota 27. 7 - 28. 7:
středověké hrátky  - oživený hrad, šerm, řemesla, stánky, divadlo (od 10 hodin).

ŽEBRÁK, sobota 3. 8 - neděle 4. 8: probíhá "Living history" - divadelní, šermířská a hudební vystoupení, včetně rekonstrukce bitvy s mezinárodní účastí (od 10 hod).

 

 

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Nejnavštěvovanějším městem světa je Bangkok, Praha spadla na 26. místo

Turisté na prohlídce Královského paláce v Bangkoku.

Praha byla loni 26. nejnavštěvovanějším městem na světě. Meziročně si na žebříčku pohoršila o šest pozic. Vyplývá to ze...

Zaniklé tratě v Česku. Podkováňka se proplétala hlubokým údolím

Lokomotiva BS 200 při zkouškách na trati Skalsko - Chotětov. 50.4008883N,...

Ve dvanáctém díle seriálu Zaniklé tratě zamíříme na sever středních Čech, do okolí Mladé Boleslavi. Podíváme se na...Najdete na iDNES.cz