Závadná voda přinese táborům pokuty

  • 1
Olomouc - Organizátoři táborů to budou mít letos těžší, rodiče mohou být o něco klidnější. Nový zákon o veřejném zdraví totiž nařizuje provozovatelům dětských táborů zajistit nezávadnou pitnou vodu. Pokud skupina dětí putuje z místa na místo, musí se neznámým vodám vyhnout. Vedoucí by měl zajistit, aby měl jeho tábor s sebou balenou vodu.

"Pořadatelé táborů musí mít už před začátkem tábora doklad, že berou vodu z evidované obecní studny s pitnou vodou," řekla Hana Kabátová z krajské hygienické stanice v Olomouci.

Tisíce dětí, které letos vyrazí na tábor, chrání novelizovaný zákon. Podle něj jsou nově povinni oznámit konání dětské rekreace i provozovatelé táborů s počtem dětí menším než dvacet a dobou pobytu kratší tří dnů.

"Kromě nezávadné vody budeme důrazně kontrolovat také zdravotní průkazy kuchařů a posudek o zdravotní způsobilosti vychovávat děti. Ten musí mít vedoucí, kteří běžně nepracují s dětmi," uvedla hygienička.

Děti se papírování také nevyhnou. Rodiče jim před cestou musí vystavit potvrzení, že jsou zdravé, další potvrzení od lékaře potřebují děti s vrozenými vadami nebo cukrovkou.

Spoléhat se na vodu ze studánky nebo důvěryhodnost vedoucích se organizátorům táborů může vymstít. Hygienici mají totiž v ruce normu, která může neopatrnému provozovateli tábor rázem prodražit. Právnickým osobám hrozí za těžší prohřešky proti zákonu až dvoumilionová pokuta, ale pokud se v táboře vyskytne epidemie, mohou očekávat i pokutu tři miliony korun.

Loni hygienici provedli na Olomoucku asi sto kontrol v táborech. Kromě špatných nebo chybějících potvrzení udělili pokuty například za to, že pořadatelé dávali dětem málo jídla.

"Energetická a biologická hodnota stravy byla nízká. Když mají k obědu chleba s marmeládou, není to dobré," dodala Kabátová. Jejich kolegové z Brna ale například loni museli na jihu Moravy zrušit tři tábory.

"Myslím přísnost je v pořádku. I studánka, která se zdá naprosto čistá, může být rizikem. Nikdy člověk neví, jestli tam není nějaký průsak," míní Michal Bartoš z ekologického střediska Sluňákov olomoucké radnice, které pravidelně pořádá dětské tábory.