Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Závadná voda přinese táborům pokuty

  8:42aktualizováno  8:42
Olomouc - Organizátoři táborů to budou mít letos těžší, rodiče mohou být o něco klidnější. Nový zákon o veřejném zdraví totiž nařizuje provozovatelům dětských táborů zajistit nezávadnou pitnou vodu. Pokud skupina dětí putuje z místa na místo, musí se neznámým vodám vyhnout. Vedoucí by měl zajistit, aby měl jeho tábor s sebou balenou vodu.

"Pořadatelé táborů musí mít už před začátkem tábora doklad, že berou vodu z evidované obecní studny s pitnou vodou," řekla Hana Kabátová z krajské hygienické stanice v Olomouci.

Tisíce dětí, které letos vyrazí na tábor, chrání novelizovaný zákon. Podle něj jsou nově povinni oznámit konání dětské rekreace i provozovatelé táborů s počtem dětí menším než dvacet a dobou pobytu kratší tří dnů.

"Kromě nezávadné vody budeme důrazně kontrolovat také zdravotní průkazy kuchařů a posudek o zdravotní způsobilosti vychovávat děti. Ten musí mít vedoucí, kteří běžně nepracují s dětmi," uvedla hygienička.

Děti se papírování také nevyhnou. Rodiče jim před cestou musí vystavit potvrzení, že jsou zdravé, další potvrzení od lékaře potřebují děti s vrozenými vadami nebo cukrovkou.

Spoléhat se na vodu ze studánky nebo důvěryhodnost vedoucích se organizátorům táborů může vymstít. Hygienici mají totiž v ruce normu, která může neopatrnému provozovateli tábor rázem prodražit. Právnickým osobám hrozí za těžší prohřešky proti zákonu až dvoumilionová pokuta, ale pokud se v táboře vyskytne epidemie, mohou očekávat i pokutu tři miliony korun.

Loni hygienici provedli na Olomoucku asi sto kontrol v táborech. Kromě špatných nebo chybějících potvrzení udělili pokuty například za to, že pořadatelé dávali dětem málo jídla.

"Energetická a biologická hodnota stravy byla nízká. Když mají k obědu chleba s marmeládou, není to dobré," dodala Kabátová. Jejich kolegové z Brna ale například loni museli na jihu Moravy zrušit tři tábory.

"Myslím přísnost je v pořádku. I studánka, která se zdá naprosto čistá, může být rizikem. Nikdy člověk neví, jestli tam není nějaký průsak," míní Michal Bartoš z ekologického střediska Sluňákov olomoucké radnice, které pravidelně pořádá dětské tábory.

Autoři:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Najdete na iDNES.cz