Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Závadná voda přinese táborům pokuty

  8:42aktualizováno  8:42
Olomouc - Organizátoři táborů to budou mít letos těžší, rodiče mohou být o něco klidnější. Nový zákon o veřejném zdraví totiž nařizuje provozovatelům dětských táborů zajistit nezávadnou pitnou vodu. Pokud skupina dětí putuje z místa na místo, musí se neznámým vodám vyhnout. Vedoucí by měl zajistit, aby měl jeho tábor s sebou balenou vodu.

"Pořadatelé táborů musí mít už před začátkem tábora doklad, že berou vodu z evidované obecní studny s pitnou vodou," řekla Hana Kabátová z krajské hygienické stanice v Olomouci.

Tisíce dětí, které letos vyrazí na tábor, chrání novelizovaný zákon. Podle něj jsou nově povinni oznámit konání dětské rekreace i provozovatelé táborů s počtem dětí menším než dvacet a dobou pobytu kratší tří dnů.

"Kromě nezávadné vody budeme důrazně kontrolovat také zdravotní průkazy kuchařů a posudek o zdravotní způsobilosti vychovávat děti. Ten musí mít vedoucí, kteří běžně nepracují s dětmi," uvedla hygienička.

Děti se papírování také nevyhnou. Rodiče jim před cestou musí vystavit potvrzení, že jsou zdravé, další potvrzení od lékaře potřebují děti s vrozenými vadami nebo cukrovkou.

Spoléhat se na vodu ze studánky nebo důvěryhodnost vedoucích se organizátorům táborů může vymstít. Hygienici mají totiž v ruce normu, která může neopatrnému provozovateli tábor rázem prodražit. Právnickým osobám hrozí za těžší prohřešky proti zákonu až dvoumilionová pokuta, ale pokud se v táboře vyskytne epidemie, mohou očekávat i pokutu tři miliony korun.

Loni hygienici provedli na Olomoucku asi sto kontrol v táborech. Kromě špatných nebo chybějících potvrzení udělili pokuty například za to, že pořadatelé dávali dětem málo jídla.

"Energetická a biologická hodnota stravy byla nízká. Když mají k obědu chleba s marmeládou, není to dobré," dodala Kabátová. Jejich kolegové z Brna ale například loni museli na jihu Moravy zrušit tři tábory.

"Myslím přísnost je v pořádku. I studánka, která se zdá naprosto čistá, může být rizikem. Nikdy člověk neví, jestli tam není nějaký průsak," míní Michal Bartoš z ekologického střediska Sluňákov olomoucké radnice, které pravidelně pořádá dětské tábory.

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Horská střediska chystají investice do letních atrakcí za 30 milionů

10. července byla na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou uvedena do provozu

Česká horská střediska chystají investice do letních atrakcí za více než 30 milionů korun. Jednou z nejatraktivnějších...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Najdete na iDNES.cz