První krev první světové války. Objevte poklady zámku ve Velkém Meziříčí

Toto město se obvykle mihne v zrcátku řidičů, když překonají známý dálniční most. Možná občas ještě periferně dole v hlubinách zaregistrují kontury půvabného zámku, který se vypíná nad červenými střechami. V jeho komnatách se ukrývá mimořádně vzácný předmět. Doprovází ho příběh události, která změnila svět.
Vstupní brána nezapře prvky hradní architektury.

Vstupní brána nezapře prvky hradní architektury. | foto: Jakub Hloušek, pro iDNES.cz

Velkomeziříčský zámek zdědil počátkem dvacátého století hrabě František Maria Harrach. Roku 1909 se v blízkém okolí konaly velké vojenské manévry. Cvičení se zúčastnil rovněž následník trůnu – František Ferdinand d´Este. Tomu Harrach zajistil komfortní zázemí zdejšího sídla.

Oba urození pánové si padli do noty. Hrabě Harrach se záhy stal následníkovým pobočníkem. Později se společně vydali na nešťastnou cestu do Sarajeva, kde František Ferdinand d´ Este taktéž vykonal inspekci při armádních manévrech.

Navenek se zdálo, že vše proběhne bez komplikací. Hrabě Harrach poskytl následníkovi trůnu svůj luxusní kabriolet. A arcivévodu osobně doprovázel při jeho osudové jízdě Sarajevem. Když u nároží vedle Latinského mostu Gavrilo Princip vypálil smrtící střely, hrabě Harrach pohotově vytáhl batistový kapesníček a následníkovi trůnu otřel zkrvavené rty.

Bílý kapesník s drobnými nahnědlými skvrnami zaschlé krve, která odstartovala válečné běsnění, byl poté zasazen do robustního skleněného stojanu. Ten evokuje staré církevní relikviáře, avšak bez jakýkoliv dekorací. Masivní sklo pouze pietně vroubí černé orámování se symbolem kříže a nápis „arcivévoda František Ferdinand, Sarajevo 28. června 1914“.

Zatímco Harrachův kabriolet dnes zdobí prostory Vojenského historického muzea ve Vídni, kapesníček s první prolitou krví první světové války spatří návštěvníci během prohlídky velkomeziříčského zámku.

Bílá paní i zapomenutý most

Kromě unikátní relikvie a připomínky sarajevského atentátu představí zdejší prohlídkové trasy také obytné místnosti vybavené dobovým mobiliářem i bohaté sbírky muzea. Nynějšímu půvabnému zámku předcházel středověký hrad. Ten patřil k nejstarším na Moravě. Dochovala se z něj síň s úchvatnými freskami.

Zámek ve Velkém Meziříčí. Původně se tu tyčil hrad, který dohlížel na obchodní komunikaci mezi Brnem a Jihlavou.

Samozřejmě, že zámeckými chodbami v noci brouzdá „bílá paní“. Zdejší přízrak patří duchu šlechtičny Marie Eleonory z Quastally a Sabionetty. Ta zemřela ve věku třiceti let. Nešťastně upadla pří jízdě na koni. Současně jí noha zůstala zaklíněna ve třmenu. A kůň ji poté usmýkal. Bílá paní prý v noci obejde tiché interiéry a pak se z balkónu vrátí zpět do hrobky.

Vedle zámku začíná rozlehlý park. Na jeho konci, skoro až u dálnice, chátrá pod korunami stromů dřevěný krytý most, který původně spojoval břehy Oslavy v Krásněvsi. I historické centrum v podhradí, přesněji v podzámčí, pozitivně překvapí. Tady už z nádherné starobylé zástavby čiší duch poetické atmosféry rázovitých městeček jižní půle Českomoravské vrchoviny a přilehlých oblastí Rakouska. Těm sice zcela jasně udává tón Telč se Slavonicemi, nicméně ani Velké Meziříčí se neztratí.

Kadibudka vedle zvonů

Náměstí krášlí vyšperkovaná radnice, kde se v klenutých prostorách mázhausu zkrášlených freskami nachází infocentrum. Radnici pak sekundují reprezentativní měšťanské domy s renesančními sgrafity. Rázovitý kolorit náměstí doplňuje barokní kašna i sloup se sochou svatého Jana Nepomuckého a malý parčík, jehož čisté lavičky bez pobudů vábí k odpočinku. Okolo korzují hlavně místní. Turisté zůstávají zanedbatelnou menšinou.

Uvnitř radnice se nachází gotický dřevěný strop, který sem byl přenesen ze zbořené hospody. Teď zdobí zasedací místnost.

Tajuplným nádechem rezonují boční uličky i dvorky. Tady se našlo místo pro obchody a menší podniky. Mně padla k srdci útulná stylová kavárna ihned vedle radnice.

Lomené gotické portály u některých budov prozrazují, že jejich kořeny sahají do středověku. A dlouhá historie též doprovází kostel svatého Michala, jehož interiér ukrývá sochu „Velkomeziříčské Madony“. Nechal jsem se namotivovat k výstupu na kostelní věž. Vyhlídka mile potěšila. Kdo však zatouží zdolat větší výšiny, vyšvihnout se nad úroveň dálničního mostu, a pozorovat celé město kompletně z ptačí perspektivy, ten ať zkusí blízkou rozhlednu na Fajtově kopci.

Pohled z chrámové věže

Nahoře ve věži, vedle vstupu na ochoz, se původně nalézal byt věžníka. O patro níže, bezprostředně u zvonů, si věžník na dřevěné plošině choval kozu. A jak řešil nutnou potřebu? K ní sloužil suchý záchod. Přímo uvnitř věže. Také vedle zvonů. Proto tu kromě otepí slámy a figuríny kozy spatříte i kadibudku.

Katovna za řekou

Při pohledu z věže oko zaznamená areál židovského hřbitova. A u okraje městského jádra se dochovaly pozůstatky židovské čtvrti se dvěma synagogami. Stará synagoga pochází ze 17. století a zdobí ji zajímavý portál. Nová synagoga nese letopočet 1870.

Občas virtuální prostředí rozčísne výkřik, který se opovržlivě pozastavuje nad skutečností, že Nová synagoga slouží jako krytá tržnice. Poté standardně následuje debata a rychlý rozsudek – „jak je toto možné“ – doprovázený zuřivým spíláním lidem, úřadům, „čecháčkům“ atd. Takové sebemrskačství je však úplně zcestné. I městský úřad si je tohoto stavu vědom a v infomateriálech uvádí, že budovu vlastní Židovská obec Brno. Tudíž jde o jednoznačný interní vztah zcela legitimního vlastníka a nájemce.

Dvojice velkomeziříčských synagog: cihlová Nová a vedle ní Stará. Mezi nimi se ještě dochovaly zbytky třetí svatyně – Malé synagogy.

Stejně tak mohou vyvolat pozdvižení drátěné koše s lacinou obuví či textilem v chodbě noblesního renesančního paláce bývalého luteránského gymnázia. Palác je ale velice citlivě opraven, koše každý večer zmizí a jeho umělecká i architektonická hodnota není nijak dotčena.

Jihovýchodní okraj starého jádra uzavírá skromná Dolní brána se zbytky hradeb. Za ní se otevře pohled na místo, které darovalo městu jméno – a to soutok dvou řek, Oslavy a Balinky. Na druhé straně, podle dobových zvyklostí kus cesty od dřívějšího opevnění a úplně stranou, se krčí budova bývalé katovny. Obydlí mistra popravčího bývá příležitostně zpřístupněno v rámci dnů otevřených dveří.

Může se hodit

Poklad lítého válečníka
Už dlouhou dobu se spousty badatelů, počínaje odborníky a konče amatérskými dobrodruhy, usilovně snaží vypátrat hrob legendárního Attily. Nelítostný vůdce Hunů a obávaný válečník přezdívaný „Bič boží“ byl podle pověsti pohřben s bohatou výbavou ze zlata a cenností. Attilovi spolubojovníci poté nad jeho hrob údajně svedli koryto řeky. Jiná verze zmiňuje mohylu vedle soutoku dvou řek. A materiály z infocentra naznačují, že ono místo by mohlo dobře pasovat i na Velké Meziříčí.

Jak se tam dostat
Cestu automobilem díky známému dálničnímu mostu je zbytečné podrobně zmiňovat. Drážní romantiky při cestě do Velkého Meziříčí určitě chytne za srdce jízda loudavým motoráčkem po trati mezi Křižanovem a Studencem, kdy spatří půvabná zákoutí Vysočiny. Zejména úsek vinoucí se partiemi Třebíčska stoprocentně pohladí tulácké duše. Přímé autobusové linky, leckdy i v poměrně častých intervalech, sem jezdí například z Jihlavy, Brna či Žďáru nad Sázavou. Dálkové spoje ale zcela absurdně nezajíždějí na zdejší autobusové nádraží, k výstupu je třeba využít zastávku Novosady.

Klenot středověku
Okolí města s Nesměřským údolím přitahuje trampy a rovněž příznivci historických památek zde objeví schované poklady. Například kostel v blízkém Měříně zdobí nádherný románský portál. Ten nese rukopis stejné kamenické hutě, která se podílela na stavbě třebíčské baziliky, zapsané do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Měřín tehdy totiž patřil benediktinům z Třebíče.  

Internet
www.turistikavm.cz
www.muzeumvm.cz

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...