Zámek v Mníšku pod Brdy se otevřel veřejnosti

  • 2
Barokní zámek v Mníšku pod Brdy v okrese Praha-západ se poprvé po padesáti letech otevřel veřejnosti tento víkend. Šlechtické sídlo, v němž byl doposud archiv, otevřel středočeský památkový ústav u příležitosti tradiční Skalecké pouti. "Trvale zpřístupnit bychom ho chtěli do tří let," řekl vedoucí správy zámku Petr Digrín. Rekonstrukce památky bude stát zhruba 60 až 70 miliónů korun. Letos přijde na řadu oprava krovů, dodal.

Zaplněné zámecké nádvoří svědčilo o zájmu návštěvníků, přestože komnaty zejí prázdnotou a čekají na řemeslníky. V budoucnu v nich bude zřejmě expozice přibližující bydlení na přelomu 19. a 20. století. Původní exponáty, kterých se podařilo zachránit kolem 400, doplní předměty ze sbírek památkového ústavu.
   

Průvodkyně Petra Cejpková se příchozím představila v roli jedné ze zámeckých paní, hraběnky Anny Marie z Unvertu. "Proslula tím, že milovala školní děti, vlastní neměla. Zvala je na zámek a obdarovávala je sladkostmi, v zimě jim dávala vlastnoručně pletené ponožky," prozradila Cejpková.
   

Mníšecký zámek má pouze tři věže. Důvodem je nízká urozenost jeho zakladatele Serváce Engela z Engelslussu. Byl pouze rytíř a patřil k nižší šlechtě. Čtyři věže mohlo tehdy mít pouze sídlo příslušníku vyšší šlechty, podotkla průvodkyně.
   

Zámek byl postaven v letech 1656 až 1672 ve stylu baroka. Jeho poslední majitel Llevellin Kast o své sídlo přišel po druhé světové válce kvůli kolaboraci s Němci. V zámku pak krátce sídlil národní výbor a potom v něm byl archiv ministerstva vnitra.