Zámek se mění v perlu Fulneku, má z něj být skvostný hotel

  12:59aktualizováno  12:59
Fulnecký zámek s parkem, někdejší pýcha městečka na Novojičínsku, se po mnoha desetiletích chátrání opět stává skvostem regionu. Současný majitel, podnikatel Teodor Reinhold, by rád areál přeměnil v reprezentativní hotelový komplex, momentálně dokončuje fasádu zámku. Hotovo by mělo být na konci příštího roku.

Zámek ve Fulneku na Novojičínsku se rychle mění v honosné sídlo. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Nejvýraznější dominanta Fulneku v poslední době poutá čím dál větší pozornost. Za poslední dva roky, kdy se její nový majitel pustil do rozsáhlých oprav, zámek dostal novou střechu a téměř celou fasádu. Z oprýskané chátrající budovy se tak znovu stává klenot.

Zámecký areál s náměstím J. A. Komenského ve Fulneku z ptačí perspektivy.

"Před revolucí se o něj nikdo moc nestaral, nechali ho chátrat. Byl tam sklad pro vojáky. Teď vypadá konečně k světu," komentuje situaci fulnecká rodačka žijící v Ostravě Eva Hlucháňová.

Z historie zámku

Zámek vznikl na místě bývalého gotického hradu. K zásadní přestavbě hradu v dvoupatrový renesanční zámek došlo až v 60. a 70. letech 16. století.

V roce 1801 vypukl v zámku rozsáhlý požár, který se rozšířil i na město. Svou konečnou podobu pak zámek dostal po úpravách, které skončily v roce 1824.

Areál tvoří dva objekty - Horní zámek a mladší takzvaný Dolní zámek. Ten byl budován od poloviny 18. století na místě opevnění. Posléze byl upraven na byty a kanceláře vrchnostenských úředníků a hospodářské prostory.

"Momentálně dokončujeme fasádu. Pak nás bude čekat zařizování vnitřních prostor," říká Teodor Reinhold, ostravský podnikatel, který si historickou budovu pořídil před třemi lety za 10,8 milionu korun na brněnské dražbě.

Na začátku oprav před dvěma lety avizoval, že do tří let by chtěl rekonstrukci dokončit. "Teoreticky bychom to stihnout mohli. Na konci příštího roku bychom chtěli otevřít," dodává.

Zahrada se stala oblíbeným místem snoubenců

Město jeho snahu vítá. "Panu Reinholdovi určitě fandíme a budeme rádi, když bude zámek co nejdříve přístupný veřejnosti," říká starostka Fulneku Jana Mocová s tím, že peníze, které město získává každý rok na památky, tentokrát poskytli vlastníkovi zámku.

"Požádali jsme o dotaci z ministerstva kultury na regeneraci památkových zón. Dostali jsme 1 milion 20 tisíc korun. Museli jsme dokrýt 10 procent, vlastník památky 40 procent."

Zatímco se zámek opravuje, zámecká zahrada se stává stále oblíbenějším cílem snoubenců. "Nový majitel zahradu udržuje a zvelebuje. Jsou tam nádherné svatby," zmiňuje starostka a dodává, že sňatky se tam uzavíraly i v minulosti. "Teď jich je ale více. Musí však být hezky, protože na nepříznivé počasí zahrada zařízena není," poukazuje starostka.

Tak vypadal zámek  ve Fulneku v roce 2009.

Tak zámek ve Fulneku vypadal v roce 2009.

Zámek z 16. století koupil asi před osmdesáti lety poslanec a velký vlastenec Jaromír Špaček, kterému jej zabavili nejprve nacisté, později pak komunisté. "Své sídlo na zámku měla armáda, kterou vystřídal sklad zdravotnického materiálu," uvedl amatérský historik Jiří Kovář, který se zabývá památkami na Novojičínsku.

Rostislav Špaček, potomek původního majitele, hlavně zvelebil zámeckou zahradu.

Po sametové revoluci v roce 1989 zažádal o navrácení zámku Špačkův syn Rostislav. Jeho žádost o restituci ale dlouho blokoval jeho bratranec. Před pár lety měla o zámek zájem Česká centrála cestovního ruchu, která zde chtěla vybudovat luxusní hotel s golfovým hřištěm. Projekt se však neuskutečnil.

Čechoameričan Rostislav Špaček přesto do majetku mnoho investoval. Právě on zvelebil okolí zámků včetně rozsáhlých parkových úprav. Více však už starý muž neměl sílu zorganizovat, proto zámek nabídl k prodeji. Pak se na scéně ocitl ostravský podnikatel Reinhold.

Autoři: ,

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Zaniklé tratě v Česku. Dráha pod Lysou horou nedostala šanci na přežití

Poslední vlak projíždí kolem nádraží Ostravice Řečice 11. ledna...

Ve 14. dílu Zaniklých tratí se vydáme mezi strmé svahy Beskyd. Podíváme se na dráhu, která musela ustoupit přehradě s...

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Další z rubriky

Na internetu se až příliš kopíruje, říká autor největší encyklopedie o Česku

Ukázka z dílu Severní Morava a Slezsko encyklopedie Český atlas

Ucelený soubor Český atlas je dosud nejrozsáhlejším obrazovým vlastivědným průvodcem o České republice. Detailní...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Projeďte se klášterní železnicí pod Lipnem

Lokomotiva 210.045-1 čeká ve stanici Lipno nad Vltavou na trati 195 na jízdu do...

Další díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do jižních Čech, do kaňonu řeky Vltavy. Jedna z nejromantičtějších...

Najdete na iDNES.cz