Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámek na den otevře brány

  6:56aktualizováno  6:56
Kunín - Zámek v Kuníně byl ještě před pár lety ruinou. Teď ho chce parta nadšenců vrátit do původního stavu. V neděli předvedou, jak se jim to daří. Když se kunínští radní před více než třemi roky rozhodli vzít si do péče zdevastovaný zámek a spolu s partou nadšenců slíbili, že mu znovu vrátí lesk a slávu, mnozí je považovali za fantasty. Tuto neděli se brány jinak pro veřejnost uzavřeného barokního sídla otevřou.
Lidé se mohou přesvědčit, že sny se mění ve skutečnost. "Parlament letos uvolnil na rekonstrukci vnitřních prostor zámku devatenáct a půl milionu korun. Za ně bude zrekonstruováno první a druhé podlaží," líčí novojičínský historik Jaroslav Zezulčík, jeden z těch, kteří usilují o záchranu vzácné památky.

Dosud se jim podařilo dát jí novou fasádu. Už třetím rokem organizují letní slavnosti. Ty se pomalu stávají tradicí a do Kunína na ně v minulých dvou letech přijely tisíce lidí. Výtěžek z nich také slouží k rekonstrukci. Tuto neděli se brány zámku, parku a chrámu otevřou od deseti do osmnácti hodin.

"Smyslem předchozích ročníků bylo upozornit na havarijní stav objektu, který je odborníky považován za jeden z nejcennějších barokních zámků na Moravě. Při letošní slavnosti chceme lidem ukázat, jak postupují stavební práce," říká Zezulčík.
Celkem si rekonstrukce vyžádá padesát až šedesát milionů korun. Pořadatelé plánují, že pak na zámek vrátí původní historické sbírky a otevřou ho pro veřejnost.

Zámek má krásný park a zajímavou historii. Dílo významného rakouského stavitele Jana Lukáše Hildebrandta bývalo majestátní rezidencí rodiny Harrachů. Velkého rozkvětu dosáhl Kunín v osmnáctém a devatenáctém století, kdy zámek patřil Marii Valburze. Ta v něm založila školu pro děti z chudých rodin, ve které se učil například František Palacký. Zámek byl zkonfiskován, pak ho vyrabovali sovětští vojáci.

Později patřil vysoké škole veterinární a chátral. "Máme v obci zámek, tak se přece nemůžeme dívat, jak se rozpadá," shrnuje starosta Kunína František Kojetinský.
Kromě prohlídek zámku s odborným výkladem, které začínají v jedenáct, čtrnáct a sedmnáct hodin, jsou v neděli pro návštěvníky Kunína připraveny koncerty, jarmark a řada atrakcí.

Přijedou i historické pluky. Vrcholem letošní slavnosti bude v patnáct hodin bohoslužba v kunínském chrámu, kterou bude celebrovat biskup ostravsko-opavský František Václav Lobkowicz. Její součástí bude koncert Chrámového orchestru a sboru Chorus Odry a Komorního orchestru Pavla Josefa Vejvanovského.


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek

Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny....

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Najdete na iDNES.cz