Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámek je muzeem i sídlem šlechty

  11:03aktualizováno  11:03
Velké Meziříčí - Při cestě po dálnici z Prahy do Brna se u Velkého Meziříčí naskytne krásný pohled z mostu. Krajina je zde zarámována panoramatem velkomeziříčského zámku, který se hrdě vypíná na stejném skalním masivu jako opěrný pilíř mostu. Do zámku byla na začátku 80. let umístěna expozice věnovaná pozemním komunikacím, která pak dala vzniknout názvu celého muzea. Od roku 1995 je zámek opět majetkem rodiny Podstatzkých-Lichtensteinů. Rodině byl zámek zabaven v roce 1948. Jeho prostory nyní spravuje právě Muzeum silnic a dálnic. Jeho ředitelkou je historička Marie Ripperová. Na zámek přišla už před sedmnácti lety a v roce 1997 se stala ředitelkou zdejšího muzea.

Muzeum je dnes na zámku v nájmu a jeho expozice a depozitáře zabírají větší polovinu památky. Zbývající část zámku využívají potomci paní Josefy Podstatzké-Lichtensteinové. Její děti se na rodový zámek vrátily z různých koutů světa a nyní jej obývají.

"Spolupráce s rodinou původních majitelů funguje dobře, vycházíme si navzájem vstříc," říká ředitelka muzea. Rodina Podstatzkých-Lichtensteinů hradí i opravy, které se v současnosti na objektu konají. Původním majitelům tak připadl úkol zrekonstruovat střechy a zabezpečit statiku objektu. "Se statikou jsou na zámku problémy už od 18. století, kdy se musela z jižní strany přizdívat opěrná zeď," říká paní Ripperová. "Celý objekt je vystaven na skále a určitě mu nijak neprospěla ani stavba dálnice."

Velkomeziříčský zámek hostil rakouské císaře Josefa II. a Františka Josefa I., rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este i německého císaře Viléma II. Dějiny památky připomíná zámecká expozice, která prochází původními zámeckými pokoji. Zajímavostí je výstava věnovaná císařským manévrům z roku 1909 a také batistový kapesník, jímž byla v Sarajevu setřena krev ze rtů následníkovi rakouskému trůnu, na něhož byl spáchán atentát.

Muzejní exponáty jsou tematicky rozdělené do několika samostatných celků. "Expozice vycházejí ze sbírek muzea a představují i místní rodáky či přírodu a kulturu zdejšího regionu," říká ředitelka muzea. Stálé výstavy se v muzeu obměňují a rozšiřují. Dnes se jedná o díla sochaře Jiřího Marka, sbírku ptáků bývalého okresu Velké Meziříčí, sbírku mořské fauny, expozici kubistického nábytku či instalaci věnovanou dalšímu z významných Meziříčanů, letci Janu Čermákovi.

Asi dvacet procent muzejních prostor zabírá expozice věnovaná tuzemským silnicím a dálnicím. Hlavním cílem této specializace byla snaha zmapovat a zachytit co nejvíce informací z oboru stavitelství silnic a mostů.

Na památku každý rok zavítá přibližně sedm tisíc lidí. Mimo ně prostory navštěvují také účastníci zdejších kulturních akcí. Muzeum totiž organizuje koncerty vážné i folkové hudby. Mezi největší podnik patří Zámecký den, pořádaný pravidelně okolo 20. července, kdy se nádvoří zámku promění v historické módní tržiště, rynek se stravováním a řemesly určitého historického období. "Snažíme se vždycky zaměřit na jinou historickou epochu. Letos to byl empír," přibližuje ředitelka.

Novým zážitkem pro návštěvníky by měla být interaktivní výstava v zámeckém sklepení věnovaná hrdelnímu právu, která bude otevřena v září. Ta bude zahrnovat ukázky mučicích nástrojů a také demonstraci popravy odsouzených.

V září také oživí nádvoří zámku tradiční sraz historických vozidel organizovaný ve spolupráci s Veterán klubem ve Velké Bíteši.

Kulturní akce sice nejsou moc výdělečné, ale pomáhají k popularizaci památky. Do jejich organizace se zapojují všichni zaměstnanci muzea. "My jsme tady všichni šílenci a v těch historických kostýmech tu blbneme rádi," říká se smíchem ředitelka. A i když při letošním Zámeckém dni zaměřeném na období empíru na ni historický kostým nezbyl, už se těší na další rok. "To bude baroko a rokoko, tak doufám, že se najde kostým i pro mě."

Ředitelka muzea musí zastat kdejakou práci - od průvodcovství až po úklid nádvoří. Přes řadu povinností se snaží neztratit kontakt s profesí historičky, proto občas připravuje výstavy. Ve zdejším muzeu se z ní stala odbornice na dějiny zámku i města. "Historie mě zajímala vždycky a zámek byl už v dětství prvním a nejbližším objektem mého zájmu," říká. Ke zdejšímu objektu ji navíc pojí i skutečnost, že se zde narodila. Ve velkomeziříčském zámku totiž byla od začátku padesátých let až do roku 1975 porodnice.

Zámek ve Velkém Meziříčí
* Velkomeziříčský zámek byl původně románským hradem ze 13. století. Byl několikrát přestavěn. Z jednotlivých stavebních slohů zůstala zachována goticko-renesanční lodžie, renesanční vstupní brána z roku 1578 a barokní hlavní budova z let 1723 - 1731. Poslední novogotické úpravy z počátku 20. století se projevily především na budovách v předzámčí. Zámek vlastní rodina Podstatzkých-Lichtensteinů a sídlí na něm také Muzeum silnic a dálnic. Pro laickou veřejnost se prezentuje především fotografiemi a modely mostů, zatímco pro odborníky je určen archiv a knihovna.

Základní údaje:
* Otevřeno je od 1. května do 31. října od devíti do sedmnácti hodin (denně kromě pondělí). Poslední prohlídka je hodinu před ukončením pracovní doby.

Vstupné:
* Dospělí 30 korun, děti od 6 let, studenti a důchodci 15 korun

Marie Ripperová, ředitelka Muzea silnic a dálnic, jež sídlí na zámku ve Velkém Meziříčí

Marie Ripperová na zámku ve Velkém Meziříčí pracuje již 17 let

Autoři:


Nejčtenější

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cukrovarská dráha rezignovala až před autobusy

Motorový vůz M131.1133 na vlaku 90705 opouští stanici Smidary, 29. 5. 1976,...

V jedenáctém díle Zaniklých tratí zamíříme do východních Čech. Ukážeme vám krátkou lokálku, která se 95 let proplétala...

Najdete na iDNES.cz