Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zámek je muzeem i sídlem šlechty

  11:03aktualizováno  11:03
Velké Meziříčí - Při cestě po dálnici z Prahy do Brna se u Velkého Meziříčí naskytne krásný pohled z mostu. Krajina je zde zarámována panoramatem velkomeziříčského zámku, který se hrdě vypíná na stejném skalním masivu jako opěrný pilíř mostu. Do zámku byla na začátku 80. let umístěna expozice věnovaná pozemním komunikacím, která pak dala vzniknout názvu celého muzea. Od roku 1995 je zámek opět majetkem rodiny Podstatzkých-Lichtensteinů. Rodině byl zámek zabaven v roce 1948. Jeho prostory nyní spravuje právě Muzeum silnic a dálnic. Jeho ředitelkou je historička Marie Ripperová. Na zámek přišla už před sedmnácti lety a v roce 1997 se stala ředitelkou zdejšího muzea.

Muzeum je dnes na zámku v nájmu a jeho expozice a depozitáře zabírají větší polovinu památky. Zbývající část zámku využívají potomci paní Josefy Podstatzké-Lichtensteinové. Její děti se na rodový zámek vrátily z různých koutů světa a nyní jej obývají.

"Spolupráce s rodinou původních majitelů funguje dobře, vycházíme si navzájem vstříc," říká ředitelka muzea. Rodina Podstatzkých-Lichtensteinů hradí i opravy, které se v současnosti na objektu konají. Původním majitelům tak připadl úkol zrekonstruovat střechy a zabezpečit statiku objektu. "Se statikou jsou na zámku problémy už od 18. století, kdy se musela z jižní strany přizdívat opěrná zeď," říká paní Ripperová. "Celý objekt je vystaven na skále a určitě mu nijak neprospěla ani stavba dálnice."

Velkomeziříčský zámek hostil rakouské císaře Josefa II. a Františka Josefa I., rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este i německého císaře Viléma II. Dějiny památky připomíná zámecká expozice, která prochází původními zámeckými pokoji. Zajímavostí je výstava věnovaná císařským manévrům z roku 1909 a také batistový kapesník, jímž byla v Sarajevu setřena krev ze rtů následníkovi rakouskému trůnu, na něhož byl spáchán atentát.

Muzejní exponáty jsou tematicky rozdělené do několika samostatných celků. "Expozice vycházejí ze sbírek muzea a představují i místní rodáky či přírodu a kulturu zdejšího regionu," říká ředitelka muzea. Stálé výstavy se v muzeu obměňují a rozšiřují. Dnes se jedná o díla sochaře Jiřího Marka, sbírku ptáků bývalého okresu Velké Meziříčí, sbírku mořské fauny, expozici kubistického nábytku či instalaci věnovanou dalšímu z významných Meziříčanů, letci Janu Čermákovi.

Asi dvacet procent muzejních prostor zabírá expozice věnovaná tuzemským silnicím a dálnicím. Hlavním cílem této specializace byla snaha zmapovat a zachytit co nejvíce informací z oboru stavitelství silnic a mostů.

Na památku každý rok zavítá přibližně sedm tisíc lidí. Mimo ně prostory navštěvují také účastníci zdejších kulturních akcí. Muzeum totiž organizuje koncerty vážné i folkové hudby. Mezi největší podnik patří Zámecký den, pořádaný pravidelně okolo 20. července, kdy se nádvoří zámku promění v historické módní tržiště, rynek se stravováním a řemesly určitého historického období. "Snažíme se vždycky zaměřit na jinou historickou epochu. Letos to byl empír," přibližuje ředitelka.

Novým zážitkem pro návštěvníky by měla být interaktivní výstava v zámeckém sklepení věnovaná hrdelnímu právu, která bude otevřena v září. Ta bude zahrnovat ukázky mučicích nástrojů a také demonstraci popravy odsouzených.

V září také oživí nádvoří zámku tradiční sraz historických vozidel organizovaný ve spolupráci s Veterán klubem ve Velké Bíteši.

Kulturní akce sice nejsou moc výdělečné, ale pomáhají k popularizaci památky. Do jejich organizace se zapojují všichni zaměstnanci muzea. "My jsme tady všichni šílenci a v těch historických kostýmech tu blbneme rádi," říká se smíchem ředitelka. A i když při letošním Zámeckém dni zaměřeném na období empíru na ni historický kostým nezbyl, už se těší na další rok. "To bude baroko a rokoko, tak doufám, že se najde kostým i pro mě."

Ředitelka muzea musí zastat kdejakou práci - od průvodcovství až po úklid nádvoří. Přes řadu povinností se snaží neztratit kontakt s profesí historičky, proto občas připravuje výstavy. Ve zdejším muzeu se z ní stala odbornice na dějiny zámku i města. "Historie mě zajímala vždycky a zámek byl už v dětství prvním a nejbližším objektem mého zájmu," říká. Ke zdejšímu objektu ji navíc pojí i skutečnost, že se zde narodila. Ve velkomeziříčském zámku totiž byla od začátku padesátých let až do roku 1975 porodnice.

Zámek ve Velkém Meziříčí
* Velkomeziříčský zámek byl původně románským hradem ze 13. století. Byl několikrát přestavěn. Z jednotlivých stavebních slohů zůstala zachována goticko-renesanční lodžie, renesanční vstupní brána z roku 1578 a barokní hlavní budova z let 1723 - 1731. Poslední novogotické úpravy z počátku 20. století se projevily především na budovách v předzámčí. Zámek vlastní rodina Podstatzkých-Lichtensteinů a sídlí na něm také Muzeum silnic a dálnic. Pro laickou veřejnost se prezentuje především fotografiemi a modely mostů, zatímco pro odborníky je určen archiv a knihovna.

Základní údaje:
* Otevřeno je od 1. května do 31. října od devíti do sedmnácti hodin (denně kromě pondělí). Poslední prohlídka je hodinu před ukončením pracovní doby.

Vstupné:
* Dospělí 30 korun, děti od 6 let, studenti a důchodci 15 korun

Marie Ripperová, ředitelka Muzea silnic a dálnic, jež sídlí na zámku ve Velkém Meziříčí

Marie Ripperová na zámku ve Velkém Meziříčí pracuje již 17 let

Autoři:Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

Horská střediska chystají investice do letních atrakcí za 30 milionů

10. července byla na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou uvedena do provozu

Česká horská střediska chystají investice do letních atrakcí za více než 30 milionů korun. Jednou z nejatraktivnějších...

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Šumava, jaká byla. Po stopách zaniklých osad kolem Strážného

Cesta procházející zaniklým Horním Cazovem. Příroda si bere svůj prostor zpět.

Pěší okruh kolem Strážného a Horní Vltavice, v samém centru Šumavy, nabídne to nejlepší z české části pohoří:...

Najdete na iDNES.cz