Zámecké perly ve Slezsku

Slezské zámky, kterých se v někdejší nejmenší historické zemi Koruny české zachovalo podnes na padesát, patří stále k těm nejméně navštěvovaným v zemi. Tyto památky přitom rozhodně stojí minimálně za víkendový výlet! Mezi nejkrásnější patří expozice zámku v Raduni nedaleko Opavy.

V Raduni je už několik let částečně deponován mobiliář z nedalekého zámku v Hradci nad Moravicí, který prochází velkou rekonstrukcí. Oba tyto zámky jsou už druhým rokem nově vyhlášenými národními kulturními památkami.

"Kromě toho, že u nás turisté mohou vidět knihovnu knížat Lichnovských se šestnácti tisíci svazky ze sousedního Hradce, vytvořili jsme i vlastní zámeckou expozici se zřetelem ke slohu druhého a třetího rokoka," informuje správce zámku Eva Kolářová.

Zámek se tak stal reprezentativní ukázkou aristokratického venkovského sídla z 19. století. "Tento vyumělkovaný a v detailech načančaný sloh je v očích laické veřejnosti asi nejbližší pohádkovým představám o šlechtických sídlech," láká do Raduně Kolářová.

Zpřístupněné části nedalekého zámku v Hradci nad Moravicí naopak reprezentují noblesní aristokratické sídlo elity slezské šlechty, k níž knížata Lichnovští bezesporu patřila. Více info o zámku najdete ZDE.

Ve stínu Řádu německých rytířů

Z dalších přístupných zámků ve Slezsku by poutník neměl minout bruntálský zámek. Barokní průčelí skrývá renesanční arkádové nádvoří, na kterém začínají zámecké prohlídky. Zámek, jenž byl až do druhé světové války v majetku Řádu německých rytířů, připomíná své někdejší majitele prakticky v každé místnosti.

"V kapitulním sále najdeme osobní erby velmistrů Řádu německých rytířů a kabinet arcivévody Evžena zase nese jméno posledního habsburského velmistra Řádu německých rytířů, jenž se zasloužil i o sbírky lovecké zbrojnice, dalšího ze sálů zámku," vysvětluje Hana Garncarzová, ředitelka Muzea Bruntálska, které je správcem zámku.

Dalším nepřehlédnutelným slezským zámeckým skvostem je zámek v Javorníku ve Slezsku na Jesenicku. Nejenže tady turista najde největší sbírku dýmek v České republice, ale v někdejším sídle vratislavských biskupů ho uhrane i bohatá zámecká expozice, která připomíná někdejší slávu zámku jakožto kulturního centra Slezska, kam přijížděla řada velkých umělců.

Mimo jiné tady lze rozjímat na Eichendorfově lavičce, odkud se měl v 19. století do širých slezských rovin rozhlížet jeden z největších německých romantických spisovatelů Josef von Eichendorf.

Na zámku uhlobaronů

Západní Slezsko je dnes s východním Slezskem spojeno jen úzkým pásem země na sever od Ostravy na řece Odře. Zatímco přístupné zámky západního Slezska jsme si již prohlédli, ve východním Slezsku neboli na Těšínsku najdeme přístupné jen dva.

První z nich je v exteriérech i v interiérech unikátním svědectvím empírové slohu a zároveň i posledním reprezentantem slávy uhlobaronské rodiny Larischů na Karvinsku. Zámecká expozice je mimořádnou prezentací empíru, historizujících slohů i secese, tedy stylů, které patřily k době, kdy na Karvinsku Larischové začali těžit uhlí.

"Letos v září jsme navíc obnovili další křídlo zámku, takzvaný Lottyhaus, a zámek ve Fryštátě se tak přiřadil k nejkrásnějším empírovým zámkům v zemi. Je srovnatelný například se zámkem Kačina v Čechách,"  láká do Slezska správkyně zámku v Karviné-Fryštátě Alexandra Rebrová.

Malý zámecký okruh nabízí v těšínské části Slezska také Muzeum Beskyd na frýdeckém zámku, někdejším dočasném sídle proslulého markýze Gera z Bezručových Slezských písní.

Zaniklá sláva a psí hřbitov

Více než třetina slezských zámků byla od roku 1945 zničena, další jsou i dnes ohroženy a turista by neměl otálet s návštěvou, protože jejich osud je velmi nejistý.

V podobně žalostném stavu je například barokní zámek ve slezské Ropici nedaleko Třince. Ruina už drží při sobě jen silou vůle a každá fotografie zámku může být tou poslední.

Romanticky založený návštěvník navíc v zámeckém parku v Ropici najde i jednu nevšední raritu. Předválečným majitelům zámku hraběti Heřmanu Künburgovi a jeho ženě Valérii osud nedal děti, což byl asi důvod, že se stali uznávanými chovateli čtyřnohých miláčků. A křoviny za zámkem dodnes skrývají psí hřbitov, kterému vévodí pomníček psa Fincala.

 

Zámek ve Fryštátě na Těšínsku nabízí mimořádnou prezentaci empíru, historizujících slohů i secese

Romantickou podobu exteriérů i interiérů získal zámek v Raduni na Opavsku na přelomu 19. a 20. století

Zámek ve Frýdku je otevřen od pondělí do pátku od 8 do 16 h, o víkendech od 13 do 17 h.

,