Zámek v Hradci nad Moravicí bude od května otevřen i ve všední dny.

Zámek v Hradci nad Moravicí bude od května otevřen i ve všední dny. | foto: MF DNES

Zámecké novinky - atomový kryt nebo ohnivý pes

  • 1
Obrovské pantofle a spousta paroží. To je patrně to první, co každého napadne, když si vzpomene na dávnou prohlídku některého ze zámků v dětství. Hrady a zámky se však snaží návštěvníky nalákat i na něco, co ještě opravdu nikdy neviděli.

Opravdovou lahůdku v tomto směru připravil zámek v Rychnově nad Kněžnou. V zámeckých sklepeních lidé uvidí dvoupodlažní protiatomový kryt.

"Ten byl vybudovaný pro okresní funkcionáře komunistického režimu," řekl správce zámku Pavel Sršeň. Kryt se nejvíc využíval v roce 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy.

Vysílalo se odtud totiž rozhlasové zpravodajství, jímž redaktoři informovali posluchače o pohybu okupačních vojsk.

zámek v Rychnově nad Kněžnou
Zámek v Rychnově nad Kněžnou

Vstupenky přes internet

Větší komfort si užijí návštěvníci dvou nejpopulárnějších středočeských hradů. Lístky do unikátní kaple svatého Kříže na Karlštejně a do soukromých pokojů Františka Ferdinanda na Konopišti se budou poprvé prodávat přes internet. Místo tlačení ve frontě si lidé vstupenku vytisknou doma na počítači.

"V rámci ústavu je to novinka. Nic podobného tady zatím nefungovalo," uvedl provozní náměstek Petr Svoboda. Zatím si lidé museli vstupenky objednávat přes rezervační systém.

"Zaplatili takzvaný voucher buď osobně, anebo platebním příkazem. Voucher si pak vyzvedli a na místě vyměnili za vstupenku," popsal Svoboda.

Nový systém, který bude zkušebně spuštěn od června, postup výrazně zjednoduší. Lidé vyplní na webových stránkách rezervace.npu.cz dotazník a pomocí platební karty vstupenku zaplatí. Tu si pak sami vytisknou.

"Během léta bude ve zkušebním provozu možné rezervovat jen mimořádné prohlídky. Třeba kaple na Karlštejně nebo soukromých pokojů Františka Ferdinanda na Konopišti. Od roku 2009 půjde o běžnou službu," dodal Svoboda s tím, že seznam bude rozšířen o všechny památky spravované Národním památkovým ústavem.

Kopie koruny
Plastová kopie císařské koruny

Královský průvod na Karlštejn

Na dvě velkolepé akce letos sází Karlštejn. Jednou z nich je královský průvod, který z Prahy na Karlštejn vyjde první červnový víkend už podruhé.

"Je to dobrý pokus o rekonstrukci historické události, kdy se císařská koruna, poté co byla vystavena na Dobytčím trhu (dnešní Karlovo náměstí v Praze), vozila zpátky na Karlštejn," řekl karlštejnský kastelán Jaromír Kubů. Na hrad tak zamíří stovky lidí v dobových kostýmech, kejklíři, sedláci i rychtáři.

Příští rok by měl být královský průvod atraktivnější o věrnou kopii císařské koruny. Středočeské hejtmanství si objednalo její výrobu za 800 tisíc korun. (více zde) Letos ještě pořadatelé vystačí s divadelní atrapou.

Císařská koruna váží 3,5 kilogramu a její originál je vystaven ve vídeňském Hofburgu. Kopie jsou v Cáchách, ve Frankfurtu a na hradě Trifels v Porýní-Falci.

Turistům vyjde vstříc také nejznámější jihočeský zámek - Hluboká. Právě na něm totiž začíná "nekonečná sezona", takže zámek bude turistům přístupný už celoročně.

Hluboká nad Vltavou
Zámek Hluboká

Tři nová místa zpřístupní Pražský hrad. Kromě opravené Fürstenberské zahrady to bude Schwarzenberský palác s novou expozicí barokního umění a poprvé v historii se veřejnosti otevře i palác jménem Ústav šlechtičen.

Unikátní barokní hospitál Kuks ve východních Čechách rozšíří expozici o čtyři místnosti s exponáty o historii rodu Šporků, k vidění bude také model Kuksu. Zájemci se dostanou i do Šporkovy rodinné hrobky, která byla v minulých letech uzavřena.

Nejpohádkovější zámek má nové nádvoří

V Moravskoslezském kraji se návštěvníci po sedmnáct let dlouhé rekonstrukci projdou po nádvoří zámku Hradec nad Moravicí. Novou obrazárnu odhalí zámek Linhartovy poblíž Krnova.

Bez omezení bude nově přístupné severní sklepení hradu. Dosud mohli turisté místo navštívit jen za slunečného a teplého počasí. Do sklepení však teď nově přibyla elektroinstalace, která zabrání zimě a vlhkosti.

Od prvního května bude zámek otevřen i ve všední dny. A jedna z tras návštěvnického okruhu je prodloužena o tři místnosti hostinských pokojů s nábytkem z přelomu 19. a 20. století.

Zámek, na kterém pobývali Ludwig van Beethoven, Nicola Paganini nebo Ferenc Liszt, nedávno vyhrál anketu Národního památkového ústavu o nejpohádkovější hrad či zámek. - více zde

Křivoklát
Hradní nádvoří Křivoklátu

Křivoklátu bude 900 let

Na velkolepé oslavy se chystá hrad Křivoklát na Rakovnicku. Příští rok uplyne 900 let od jeho založení a 80 let od převedení na český stát.

"Letos poprvé jsme se rozhodli prodloužit sezonu až do konce prosince," prozradil kastelán Luděk Frencl.

Od června do srpna tradičně Křivoklát ožije festivalem koncertů, divadelních představení a výstav, které jsou pořádány pod názvem Léto na Křivoklátě.

Pokračovat budou i vyhlášené akce, jako je řezbářské sympozium Křivořezání. Popáté se na Křivoklát sjedou 20. září rychtáři z okolních obcí na tradiční Křivoklátské panování.

Karlovarský Bečov a svatý Maur

Zámek Bečov, v jehož trezoru se ukrývá relikviář svatého Maura - po korunovačních klenotech nejvzácnější česká památka - chystá novinek několik.

Například krytá skříňová vévodská nosítka, která sloužila podle erbu některé ze šlechtičen rodu Beaufortů. A rodinnou zpovědnici.

"Vzhledem k tomu, že kněz věděl, kdo z rodiny se zpovídá, není zakrytá," uvedl správce bečovských sbírek Ondřej Cink.

Zámecké interiéry jsou dovybaveny historizujícími textiliemi a koberci. Na volně přístupném počítači v prostorách s pokladnou můžete poslat přátelům bezplatně virtuální pohlednici z bečovského zámku, který vloni navštívilo téměř šedesát tisíc návštěvníků.

Relikviář sv. Maura
Relikviář svatého Maura

Na Radyni se zabydleli Radouš i ohnivý pes

Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na pohádkové bytosti, které se nově zabydlely na hradě Radyni. Setkáte se tu třeba se skřítkem Radoušem nebo ohnivým psem.

V přízemí hradní věže byla zcela nově a natrvalo instalována pohádková expozice s tajemnými bytostmi z pověstí o hradě Radyni a jejím okolí.

"Návštěvníci se mohou těšit na audiovizuální představení s oživlým Radoušem, ohnivým psem a dalšími pohádkovými bytostmi, které jsou s krajem spjaty," říká Eva Vlachová, která má na starosti památky ve Starém Plzenci.

V budoucnosti by mělo být první patro hradní věže vybaveno historickou expozicí, která se vztahuje k hradu Radyně a jejímu zakladateli Karlu IV.

,