Zákupy jsou cennou barokní památkou

  15:56aktualizováno  15:56
Jednou z nejcennějších památek barokního stavitelství a výtvarného umění 19. století v kraji je zámek v Zákupech u České Lípy, tvořící monumentální komplex rezidence, hospodářského příslušenství, zahrady a parku. Zákupský hrad snad lze ztotožnit se Smojnem, objevujícím se od počátku 14. století v predikátu šlechtického rodu, který vystřídali Vartenberkové.

Renesanční zámek Berků z Dubé byl vybudován v letech 1548-1552 na místě gotického hradu. Zámek dal velkoryse přestavět ve stylu raného baroka v letech 1670-1683 císařský vojevůdce František Julius, vévoda sasko-lauenburský, autorem architektonického řešení byl Giovanni Domenico Orsi.

Významná kapitola dějin zámku je spojena též s vdovou po Juliovi, Annou Marií Františkou, jež se podruhé vdala za velkovévodu toskánského, žila na zámku se svým dvorem a pokračovala v jeho úpravách.

Za velkého nevolnického povstání 1775 zámek napadli vzbouření sedláci. Spíše za historickou kuriozitu lze považovat rozhodnutí povýšit panství Zákupy na vévodství a jmenovat Napoleonova syna Orlíka, vnuka rakouského císaře Františka I., zákupským vévodou, neboť Zákupy sám nikdy ani neviděl.

Otázka: Kdy (přesné datum) byli v zámecké kapli Zákup oddáni František Ferdinand d´Este a Žofie Chotková?
Zpět na hlavní
stránku soutěže

Pro císaře Ferdinanda V. Dobrotivého, posledního korunovaného českého krále, který Zákupy proměnil v jednu ze svých rezidencí, byly interiéry zámku znovu náročně umělecky vyzdobeny. S historií Zákup jsou spojeny i osudy Františka Ferdinanda d´Este a Žofie Chotkové, jež byli oddáni ve zdejší zámecké kapli.

Zámek má čtyřkřídlý uzavřený půdorys, jehož vnější fasády jsou nečleněné, prolomené zdvojenými okny, v jednoduché, ale působivé červenobílé barvě. Strohý vzhled zámku oživuje na vstupní straně štít; erb ostrví patří Zdislavu Berkovi z Dubé, nejvyššímu hofmistru a zakladateli zákupského zámku.

Na rozdíl od neokázalého exteriéru si vnitřek zámku uchoval bohatou, umělecky cennou výzdobu. Kaple sv. Františka z Assisi má dosud raněbarokní štukaturu a nástěnné malby V. Kandlera z let 1850-1851. Barokní figurální kompozice dosud pokrývají valenou klenbu s lunetovými výsečemi ve velké jídelně.

Interiéry zámku z počátku 50. let 19. století byly upraveny ve stylu druhého rokoka za účasti předních mistrů, jako byli architekt Jan Bělský, sochař Václav Levý, malíři Josef Navrátil, Vilém Kandler, Jan Quast ad.

Zvláštní atmosféru druhého patra s hlavními obytnými a reprezentačními prostory vytváří hodnotná malířská výzdoba J. Navrátila. Pozornost poutá výmalba salonu císařovny s půvabnými obrazy krajin a kyticemi, monumentální figurální scéna Alexandra Velikého a Roxany a pestrá paleta dalších motivů.

Navrátilovy malby v zákupském zámku jsou řazeny k nejvýznamnějším památkám českého malířství 19. století. K zámku patří areál raněbarokního předzámčí s honosným vstupním portálem, pivovaru a zejména pozoruhodná zahrada.

Stupňovité terasy se spojovacími schodišti, balustrádami, nikami a sochařskou výzdobou, koncipované jako vodní kaskáda, vznikly v 80. letech 17. století za účasti drážďanského mistra Jeremiáše Süssnera. K zajímavým objektům patří i barokní voliéra, vložená do bývalého hradního příkopu.

ZÁMEK ZÁKUPY

Otevřeno: květen-září 9-17 hodin (kromě pondělí), duben, říjen 9-16 hodin (pouze sobota, neděle a svátky); tel.: 0424/76 23 05

(texty použity z publikace autorů V. Brycha, V. Přenosilové a J. Rendka Hrady a zámky Libereckého kraje, kterou v červnu vydává nakladatelství KNIHY 555, Liberec)

Zámek Zákupy

Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Trendy nejlepších restaurací světa. Co objevili čeští kuchaři na cestách?

Kachní prsa s kachními játry foie gras v La Verandě – inspirace ze Singapuru

Návštěva nejlepších restaurací světa je zážitek, na který se nezapomíná. Co všechno v nich hosty čeká, prozradí...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Jak překonávají pasažéři v koši strach z létání

Příprava horkovzdušného balonu před letem

Šestý díl seriálu S balonem do oblak se zaměří na pasažéry zážitkových a vyhlídkových letů. Jaká touha je žene do...

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

VIDEO: Procházka centrem Prahy je pomalu za trest. Kvůli turistům

Praha je přeplněná turisty

Návštěvnost Prahy pravidelně stoupá již několik let a z centra města se v některých dnech stává téměř neprostupná...Najdete na iDNES.cz