Zákupy jsou cennou barokní památkou

  15:56aktualizováno  15:56
Jednou z nejcennějších památek barokního stavitelství a výtvarného umění 19. století v kraji je zámek v Zákupech u České Lípy, tvořící monumentální komplex rezidence, hospodářského příslušenství, zahrady a parku. Zákupský hrad snad lze ztotožnit se Smojnem, objevujícím se od počátku 14. století v predikátu šlechtického rodu, který vystřídali Vartenberkové.

Renesanční zámek Berků z Dubé byl vybudován v letech 1548-1552 na místě gotického hradu. Zámek dal velkoryse přestavět ve stylu raného baroka v letech 1670-1683 císařský vojevůdce František Julius, vévoda sasko-lauenburský, autorem architektonického řešení byl Giovanni Domenico Orsi.

Významná kapitola dějin zámku je spojena též s vdovou po Juliovi, Annou Marií Františkou, jež se podruhé vdala za velkovévodu toskánského, žila na zámku se svým dvorem a pokračovala v jeho úpravách.

Za velkého nevolnického povstání 1775 zámek napadli vzbouření sedláci. Spíše za historickou kuriozitu lze považovat rozhodnutí povýšit panství Zákupy na vévodství a jmenovat Napoleonova syna Orlíka, vnuka rakouského císaře Františka I., zákupským vévodou, neboť Zákupy sám nikdy ani neviděl.

Otázka: Kdy (přesné datum) byli v zámecké kapli Zákup oddáni František Ferdinand d´Este a Žofie Chotková?
Zpět na hlavní
stránku soutěže

Pro císaře Ferdinanda V. Dobrotivého, posledního korunovaného českého krále, který Zákupy proměnil v jednu ze svých rezidencí, byly interiéry zámku znovu náročně umělecky vyzdobeny. S historií Zákup jsou spojeny i osudy Františka Ferdinanda d´Este a Žofie Chotkové, jež byli oddáni ve zdejší zámecké kapli.

Zámek má čtyřkřídlý uzavřený půdorys, jehož vnější fasády jsou nečleněné, prolomené zdvojenými okny, v jednoduché, ale působivé červenobílé barvě. Strohý vzhled zámku oživuje na vstupní straně štít; erb ostrví patří Zdislavu Berkovi z Dubé, nejvyššímu hofmistru a zakladateli zákupského zámku.

Na rozdíl od neokázalého exteriéru si vnitřek zámku uchoval bohatou, umělecky cennou výzdobu. Kaple sv. Františka z Assisi má dosud raněbarokní štukaturu a nástěnné malby V. Kandlera z let 1850-1851. Barokní figurální kompozice dosud pokrývají valenou klenbu s lunetovými výsečemi ve velké jídelně.

Interiéry zámku z počátku 50. let 19. století byly upraveny ve stylu druhého rokoka za účasti předních mistrů, jako byli architekt Jan Bělský, sochař Václav Levý, malíři Josef Navrátil, Vilém Kandler, Jan Quast ad.

Zvláštní atmosféru druhého patra s hlavními obytnými a reprezentačními prostory vytváří hodnotná malířská výzdoba J. Navrátila. Pozornost poutá výmalba salonu císařovny s půvabnými obrazy krajin a kyticemi, monumentální figurální scéna Alexandra Velikého a Roxany a pestrá paleta dalších motivů.

Navrátilovy malby v zákupském zámku jsou řazeny k nejvýznamnějším památkám českého malířství 19. století. K zámku patří areál raněbarokního předzámčí s honosným vstupním portálem, pivovaru a zejména pozoruhodná zahrada.

Stupňovité terasy se spojovacími schodišti, balustrádami, nikami a sochařskou výzdobou, koncipované jako vodní kaskáda, vznikly v 80. letech 17. století za účasti drážďanského mistra Jeremiáše Süssnera. K zajímavým objektům patří i barokní voliéra, vložená do bývalého hradního příkopu.

ZÁMEK ZÁKUPY

Otevřeno: květen-září 9-17 hodin (kromě pondělí), duben, říjen 9-16 hodin (pouze sobota, neděle a svátky); tel.: 0424/76 23 05

(texty použity z publikace autorů V. Brycha, V. Přenosilové a J. Rendka Hrady a zámky Libereckého kraje, kterou v červnu vydává nakladatelství KNIHY 555, Liberec)

Zámek Zákupy

Autor:

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Zaniklé tratě v Česku. Dráha pod Lysou horou nedostala šanci na přežití

Poslední vlak projíždí kolem nádraží Ostravice Řečice 11. ledna...

Ve 14. dílu Zaniklých tratí se vydáme mezi strmé svahy Beskyd. Podíváme se na dráhu, která musela ustoupit přehradě s...

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Další z rubriky

Na Lipno budou jezdit turisté z Indie a Blízkého východu, tvrdí odbornice

Tajvan na Lipně

Okolí lipenské přehrady je podle expertů na turistiku ideální pro turisty z Blízkého východu, Indie nebo jihovýchodní...

S balonem do oblak. Nejkrásnější místa, která se vyplatí vidět z nadhledu

Hrad Křivoklát z horkovzdušného balonu

V osmém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nejkrásnější místa, kde se dá u nás i v cizině létat. Pilot...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

Najdete na iDNES.cz