Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Deset míst v Řecku, která vám zůstanou pod kůží

aktualizováno 
Nabízejí něco víc než ležení v písku nebo laskání mořských vln. Mají příběh, dobrodružství, ale také adrenalin. Přinášíme tipy na zajímavá místa v Řecku, která vám umožní hlouběji poznat tuto krásnou zemi a na která budete ještě dlouho vzpomínat.

1.Akropole z výšky

Z jediného místa uvidíte athénskou Akropoli shora: z pahorku Likavitos. Na 277 m vysoký kopec se dostanete pěšky za 45 minut, lanovkou pohodlněji. Výhled na Athény je ještě lepší než z Akropole, protože vidíte i ji. Nejlépe v hodině mezi psem a vlkem, efekt světel v soumraku je magický. Chodí sem rádi i Athéňané. Na vrcholku stojí "mladá" kaple Agios Georgios z 19. století, kavárničky a divadlo pod širým nebem.

2.Buvoli, koně, ptáci

Tip na dovolenou

Chcete zažít pohádkovou dovolenou? Vyberte si zájezd do Řecka na dovolena.iDNES.cz.

V deltě řek Axios, Loudias a Aliakmonas, kousek od Soluně i Olympské riviéry, leží přírodní národní park, kam se vyplatí vzít i děti. Najdete tu bohatství ptáků včetně ohrožených pelikánů kadeřavých nebo ledňáčků, rozkošných, jakoby pruhovaných bukáčků a kolpíků se zobákem jako lžíce. Je zde jedna z největších kolonií volavek v Řecku a hnízdí tu orel mořský. Při troše štěstí uvidíte divoké koně a koupající se buvoly indické. Okružní trasa vede i k majáku nebo byzantskému hřbitovu s masivními kamennými kříži, vysokými až dva metry, které tu jsou už od 10. století. Nezapomeňte dalekohled.

Přírodní národní park v deltě řek Axios, Loudias a Aliakmonas

Přírodní národní park v deltě řek Axios, Loudias a Aliakmonas

3.Adrenalinový vlak

Úzkokolejka na severu Peloponésu z Diakopta do Kalavryty, dlouhá 22 km, začíná nevinně: po rovině, mezi pomerančovníky a citroníky. Jenže z nadmořské výšky 15 metrů se musí dostat do 770 metrů a stoupání někde dosahuje poměru až 1:7. Málokomu v tu chvíli dojde, že zpátky se pojede pořádně z kopce. Chvíli krokem, pak svižně, skalními tunely, po uzoučkých mostech, nad hlubokými stržemi, divokými říčkami, kolem vodopádů a mezi skalními stěnami, jichž se lze dotknout. Vzrušující hodinka.

Úzkokolejka na severu Peloponésu z Diakopta do Kalavryty

Úzkokolejka na severu Peloponésu z Diakopta do Kalavryty

4.Zlato, zlato

Stálá expozice v Archeologickém muzeu v Soluni obsahuje téměř 600 šperků a dalších předmětů z 6. až 2. stol. př. n. l., rafinovaných tvarů, překrásných detailů a jemné práce. Dozvíte se, jak se zlato těžilo a zpracovávalo. Zlatníci měli jednoduché nástroje z bronzu, železa, dřeva, kostí a hlíny. Jemné a tenké plátky zlata se vyklepávaly oblým kladivem mezi dvěma vrstvami kůže, nebo pergamenu. Vykovali tak plátek tenký až setinu milimetru, ačkoliv normální tloušťka byla desetina milimetru. Tenoulinké plátky se používaly na pozlacování. Z plátků se dělaly i zlaté šňůrky na zdobení šperků: vytvořily se úzké proužky, které se po délce zkroutily.

Archeologické muzeum v Soluni

5.Evropan Homo sapiens

Jedinečnost půvabných jeskyní Petralona spočívá v tom, co v nich bylo nalezeno: lebka a kosti dokazující podle antropologů, že Homo sapiens pochází z Evropy. Kolébkou lidstva podle nich není Afrika. Pozůstatky pocházejí z doby před 700 až 800 tisíci lety.

Fotogalerie

Petralonský člověk byl Homo erectus a lebka je nejkompletnější a nejlépe zachovaná lebka předneandertálského typu na světě. Muž byl vysoký 155 až 157 centimetrů a zemřel zřejmě sešlostí věkem jako velmi starý kmet v 30 až 35 letech. V té době se lidé dožívali průměrně 18 až 20 let. Ve vedlejším muzeu ukazují i nejstarší známé důkazy ohně na světě, popel starý 1,7 milionu let.

6.Vykrajované pobřeží

Na východním pobřeží poloostrova Máni na jižním Peloponésu jako by si někdo hrál s vykrajovátkem: jedna zátoka vedle druhé, v každé nejméně jedna pláž a průzračné moře. Mnohde nacházejí útočiště turisté s obytnými auty, pro ně je tato část Řecka zemí zaslíbenou. Lidé se zde považují za potomky spartských válečníků a nikdy je nikdo nezkrotil ani neovládl.

Východní pobřeží poloostrova Máni na jižním Peloponésu

Východní pobřeží poloostrova Máni na jižním Peloponésu

Největší konflikty měli paradoxně mezi sebou a řadu století vedli krvavé spory o pozemky. Stavěli si kamenné věže, z nichž zasypávali protivníky kameny. Jenom když se museli postarat o úrodu, uzavírali příměří. Tradice věží přetrvává, spousta novostaveb je z kamene a vypadá jako dávné opevněné rodové domy. Z mnoha zrekonstruovaných věží jsou hotýlky nebo lovecké zámečky pro podzimní sezonu křepelek a hrdliček.

7.Korintský průplav

Jen pro toho, kdo nemá závratě. Ale ačkoliv je mám, vydržela jsem stát na mostě nad průplavem dlouho. Tak statečná, abych si skočila bungee jumping, jsem však nebyla. Stěny průplavu vypadají jak ušmiknuté dortovým nožem. Můžete je obhlédnout zblízka při projížďce lodí. Zajímavé to je i u severního vjezdu do průplavu: velké lodě jsou na dotek a zjistíte, jak se dostanou dovnitř, když je tu silnice.

Korintský průplav

Korintský průplav

8.I dnes je to chlap

To byli chlapi, řekne si nejedna žena při pohledu na sochu krále Leonida na památníku bitvy u Thermopyl. Padl tu jako hrdina v srpnu 480 př. n. l., kdy Řekové podlehli perské přesile, a zpráva Lakedaimonským neboli Spartským patří k nejznámějším citátům antiky. Thermophylai znamená "horká brána" a původně starověké lázně s teplými sirnými prameny fungují nedaleko památníku kousek od dálnice z Lamie na Athény dodnes. Vykoupat se lze v několika bazéncích.

9.Divadlo s nejlepší pověstí

Nejde o to, že Epidauros je nejlépe zachovaným antickým divadlem v celém Řecku, ale o to, že vás ohromí: monumentálností a akustikou. Sedněte si nahoře, představte si zbývajících 11 999 lidí, kteří se sem vejdou, a nechte někoho zazpívat na jevišti pár tónů. V létě se tu hraje divadlo, z letoviska Tolo sem jezdí speciální autobus. Vykopávky v okolí odhalují Asklepionovo léčebné centrum, uvidíte skvostné mozaiky.

Antické divadlo Epidauros

Antické divadlo Epidauros

10.Užijete si dvakrát

Poprvé na místě, podruhé doma. Pár kilometrů od přístavu Patras je už 152 let vinařství Achaia Clauss. Po prohlídce impozantních sklepů ochutnáte (můžete i nakupovat) skvělá růžová nebo suchá bílá vína, ale jezdí se sem hlavně kvůli dezertnímu Mavrodafni. Nejméně tři roky zraje v dubových sudech a někomu připomíná portské. Má temnou jiskřivou barvu a báječně se s ním v zimě vzpomíná na letní dovolenou. Jen musíte koupit víc lahví.

Kolik to stojí

(Ceny jsou pouze orientační, mohou se lišit podle místa)

V obchodě:
tzatziki (vanička 200 g) 1,80 €
sušenky 0,90-1,50 €
bonbony 1-2 €
chipsy 1,10-1,30 €
pivo Mythos 0,50 €
pohlednice od 0,50-1 €
známka do ČR 0,70 €
voda 1,5l 0,50 €
cigarety 2-5 €
víno 0,7l 4,00 €
Coca-Cola 1,5 l 1,70 €
víno Retsina 1,5 l 3,10 €
broskve 1 kg 2-2,50 €
meloun 1 kg 1 €
meruňky 1 kg 2 €
hroznové víno 1 kg 2 €
měkký salám 1 kg 5-10 €
chléb 1,50-1,80 €
olivy (vážené) 1 kg 4-6 €
olivový olej 1 l 6-7 €
zmrzlina (kopeček) 1-2 €
Restaurace:
minerálka 1€
gyros pita 2,50 €
gyros talíř 5-6 €
řecký salát 3-5 €
frappé od 2,50 €
nealko 2,50 €
pivo 3 €
smažené rybičky 6 €
klasická řecká jídla 6-8 €
rybí speciality a mořské plody 10-12 €
džus, cola atd. 1,20-1,50 €
džbánek vína (0,5 l) 2-3 €
Pláže a auta:
slunečník a 2 lehátka 5-8 €/den
šlapadlo od 8 €/hod
auto 40-50 €
motorka 20-25 €
Nejčtenější

Za mřížemi v Kambodži. Bez peněz a pomoci zvenku nepřežijete

Václav Pavlát, přezdívaný Wendi, strávil Vánoce v kambodžském vězení....

Šestačtyřicetiletý Čech Václav Pavlát, známý jako Wendi, je pro údajné sexuální zneužívání nezletilé khmerské dívky ve...

Hluk, zvracení, drogy i prostitutky. V Budapešti bojují s návalem turistů

HORKÁ KOUPEL. Návštěvníci si užívají koupel v horké vodě venkovního bazénu...

„V noci se od hudby chvějí zdi a ráno musím často čistit auto od zvratků,“ říká Dora Garaiová. Budapešť je novou...Češky zabloudily na palestinské území, místní na ně házeli kameny

Pro dopravu k hranicím používají Palestinci bez pracovního povolení moderní...

Policisté museli přijít na pomoc dvěma českým turistkám pobývajícím v Izraeli, které vozem s izraelskou registrační...

XXXL cestování v letadle. Jak aerolinky zápasí s obézními zákazníky

(Ilustrační snímek)

Na jedno standardní sedadlo se nevejdou, takže zabírají i část sedadel sousedních. Obézní cestující v letadle jsou...

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí

Husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznily v Zermattu 13 000 lidí

Silné sněžení a velké nebezpečí pádu lavin uvěznilo kolem třinácti tisíc turistů ve švýcarském zimním středisku...

Další z rubriky

Mizející kmeny i Antarktida. Fotograf míří do míst, kde neznají civilizaci

Fotograf Václav Šilha zaznamenal Antarktidu i mizející světy

Václav Šilha procestoval svět s fotoaparátem v ruce. Vydal se do Antarktidy za tučňáky a kosatkami, ale také do míst v...

Hluk, zvracení, drogy i prostitutky. V Budapešti bojují s návalem turistů

HORKÁ KOUPEL. Návštěvníci si užívají koupel v horké vodě venkovního bazénu...

„V noci se od hudby chvějí zdi a ráno musím často čistit auto od zvratků,“ říká Dora Garaiová. Budapešť je novou...

OBRAZEM: Vyndejte dědečka z hrobu, potřebuje novou košili

Smrt není konec cesty, říkají Torajané z indonéského ostrova Sulawesi a podle...

Smrt není konec cesty, říkají Torajané z indonéského ostrova Sulawesi a podle tohoto hesla se také náležitě řídí. O...

Najdete na iDNES.cz