Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zájezdy budou letos dražší

  8:54aktualizováno  8:54
Vinou nových legislativních požadavků, které cestovním kancelářím předepisují mimo jiné povinné pojištění, v některých regionech ubývá podnikatelů v tomto odvětví. Například na Mladoboleslavsku, přestože dosud není ukončeno transformační řízení, podle pracovníků živnostenského úřadu nezůstane více než deset cestovních kanceláří. Z dosavadních cestovních kanceláří se 25 transformovalo v cestovní agentury a 57 zaniklo zcela. Jisté ale je, že zájezdy budou letos v drtivé většině dražší než v několika minulých letech.

"Na škodu poskytování služeb to v žádném případě není, jenom se pročistilo podnikatelské prostředí v tomto oboru," uvedl vedoucí Živnostenského úřadu v Mladé Boleslavi Václav Řezáč. Ceny zájezdů se však oproti minulým rokům zvýší. Třeba nymburská cestovní kancelář CDK Fabia nabízí pro tuto sezonu zájezdy přibližně o 150 korun dražší než loni. "Hlavně nás ničí to, že musíme odvádět depozitum do garančního fondu. My jsme malá cestovka a přitom musíme zaplatit ročně sto tisíc korun," postěžoval si majitel CDK Fabia Vlastimil Semecký.

Aby si především menší cestovní kanceláře na vklad do fondu vydělaly, musejí podle Semeckého zdražit zájezdy. Jiným způsobem vyřešila zdražení kolínská cestovní kancelář Monatour, která působí ve třech středočeských okresech. Ta stanovila ke každému zájezdu jednotný povinný příplatek 200 korun pro dospělého a 100 korun pro dítě. "Ani tento příplatek ale v reálu neodpovídá nákladům na pojištění, které musíme dotovat," uvedl Roman Škramárek z CK Monatour.

Naproti tomu, podle majitelky příbramské cestovní kanceláře Trumf Stanislavy Jarolímkové specializující se na autokarové zájezdy, a to zejména do Španělska a Chorvatska, se povinné pojištění zájezdů nepromítne do jejich ceny. "U zájezdu v hodnotě pět tisíc korun to dělá asi tak sto korun. Tento rozdíl pokrýváme ze zisku," tvrdí. Dodala však, že k mírnému navýšení cen zájezdů dochází každý rok, a to neustálým růstem fixních nákladů, jako je například cenou pohonných hmot. "To navýšení představuje každoročně sto až dvě stě korun podle druhu zájezdu," vysvětlila Stanislava Jarolímková.

Na Berounsku se po zavedení povinnosti platit pojištění zájezdů počet cestovních kanceláří nesnížil. Problémy však mají jejich majitelé se splněním všech administrativních podmínek nutných k vydání živnostenského oprávnění. "Především řada z nich nemůže stále pochopit, že skončila doba, kdy mohli ve styku s institucemi používat fantazijní názvy svých firem," uvedl Karel Bok, vedoucí okresního živnostenského úřadu.

Od nabytí platnosti nových podmínek pro podnikání v oblasti cestovních kanceláří zaniklo na Berounsku 29 těchto živností. Zhruba deset z nich však již požádalo o vydání nového živnostenského oprávnění a u dalších se to předpokládá. "Jedenáct cestovních kanceláří, které většinou dělaly zprostředkovatele na prodej zájezdů pro jiné cestovní kanceláře, se přeměnilo v cestovní agentury. Ty jsou zproštěny povinnosti platit povinné pojištění," řekl Karel Bok.

Zdůraznil také, že stanovená výše povinného pojištění, která se u jednotlivých cestovních kanceláří na Berounsku pohybuje od půl milionu do jednoho a půl milionu korun, jim nečinila při uhrazení žádné problémy. "Určitě to nemá likvidační důsledky pro cestovní kanceláře. Vždyť v rámci celé České republiky požádalo o vydání živnostenského oprávnění tisíc padesát cestovních kanceláří, a to je hodně vysoké číslo," podotkl.

Na Příbramsku zaniklo po zavedení nových podmínek pro podnikání v oblasti cestovních kanceláří 72 ze 106 cestovních kanceláří. Majitelé velké většiny z nich však mají v současné době zažádáno o vydání nových oprávnění. Dvacet dva cestovních kanceláří se přeměnilo v cestovní agentury. Zcela s podnikáním v této oblasti skončilo pět subjektů. "Nevím ale o žádném případu, kdy by to bylo z důvodu zavedení povinnosti platit pojištění zájezdů," upozornila vedoucí okresního živnostenského úřadu v Příbrami Marie Matějková.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

Najdete na iDNES.cz