Zadní hory: nejhezčí beskydská hřebenovka

  • 24
Chcete si zalyžovat v kraji, kde doposud nezvítězil turistický průmysl, kde je lacino a kde po kopcích běhají vlci? Zajeďte si do Zadních hor v Beskydech. Sněhu je tu stále dost, v náročném terénu si dáte trochu do těla a odměnou vám budou krásné přírodní scenérie, které hned tak někde neuvidíte...

Přední a Zadní hory
Geografové dělí Moravskoslezské Beskydy na tři hornatiny – Radhošťskou, Lysohorskou a Klokočovskou. Lidé však už dávno před vznikem novodobé vědy rozdělili Beskydy na Přední a Zadní hory.

Jako Zadní hory se lidově označuje část Klokočovké hornatiny, která zasahuje ze slovenských Kysuc na Moravu. Konkrétně se jedná turistickou oblast mezi horským sedlem Bumbálka, obcí Bílá a rekreačním střediskem Bílý Kříž. Přestože Zadní hory dosahují poměrně malých nadmořských výšek (nejvyšší kóta má jenom 900 m), sněhové podmínky zde bývají mnohdy lepší než v tzv. Předních horách, kam patří např. Pustevny, Lysá hora nebo Javorový.

A jak je to s těmi v úvodu zmiňovanými vlky? Ti do těchto končin přeběhli ze Slovenska a zdá se, že se tu, navzdory silným snahám o nelegální vyhubení, natrvalo usadili.

Nabídka pro sjezdaře
Sjezdaři si přijdou v Zadních horách na své především v Bílé, kde se nachází kvalitní vlek o délce 900 m a převýšením 280 m. Jeho horní stanice leží ve výšce 770 m, kousek pod vrcholem hory Zbojnické.

Dobré sněhové podmínky na tomto svahu, určeném především zkušenějším sjezdařům, zaručuje severní orientace. Pro méně zdatné lyžaře a rodiče s dětmi jsou vhodnější dva kratší vleky (220 a 160m) v osadě Mezivodí, která leží asi 5 km od Bílé. Dalším významným střediskem sjezdového lyžování je Bumbálka.

Bývají zde zpravidla lepší sněhové podmínky, avšak tak dlouhý svah jako Zbojnická v Bílé zde není. K dispozici je několik severně orientovaných vleků v délce 200 až 315 m.



Zadní hory

Lahůdka pro běžkaře
Spíše než cíl sjezdového lyžování slouží Bumbálka jako východisko běžkařům, kteří se odtud mohou vydat na několik směrů. Jedním z nich je právě hřebenovka Zadních hor, která sleduje česko-slovenskou hranici přes chatu Konečná až k Bílému Kříži.

Ve srovnání s ostatními beskydskými hřebenovkami jsou Zadní hory méně navštěvované, terén je náročnější a členitější, střídají se poměrně ostré výstupy a sjezdy, které vyžadují výbornou lyžařskou techniku a fyzickou zdatnost. Odměnou jsou krásné přírodní scenérie, ve kterých se střídají lesy, louky a rázovitá beskydská stavení.

Krásný rozhled se odkrývá například z holého vrcholu hory Bobek (871 m), odkud lze při hezkém počasí pozorovat na jedné straně téměř všechny významné vrcholy Moravskoslezských Beskyd, na druhé straně ostré hřbety Malé Fatry. Hřebenovku Zadních hor z Bumbálky na Konečnou provázejí po celé délce červené značky, její délka měří 13 km.

Itinerář hřebenovky Zadních hor
Bumbálka (860 m n. m.) – Beskyd, tur. chata 2 km – Kmínek, tur. chata 3,5 km (- 50 m) – Osada Janošec 5 km (+ 50 m) – sedlo Hluchanka 6 km (-120 m) – osada a vrchol Bobek 9 km (+ 110 m) – Konečná, tur. chata 13 km (-120 m) – Bílý Kříž 19 km (+120 m, - 120 m, + 120 m) – Visalaje 22 km (-150m)

Nejlepší nakonec
Koho by 13 km neuspokojilo, může pokračovat dále po státní hranici dalších 6 km na Bílý Kříž, odkud lze sjet k rekreačnímu středisku Visalaje na autobus. Trasa je velmi malebná, prochází kolem horských samot, z nichž některé jsou ještě stále obydlené. Kuriózní je, že hraniční patníky procházejí místy jen pár metrů od stěn domků.

Před Bílým Křížem začíná poměrně zdlouhavé stoupání na horu Sulov (903 m), která představuje zajímavý přírodní výtvor. Její severozápadní svah usekává více než deset metrů vysoká pískovcová skalní stěna, která vznikla destrukčním působením mrazu a je připomínkou dávné ledové doby. Na nových mapách je zaznačena odborným termínem mrazový srub.

Za jasného počasí a dobré viditelnosti patří přejezd Zadních hor k nejkrásnějším hřebenovkám u nás.

Turistická východiska Zadních hor

Bílá - bývalá dřevařská osada, dnes turistické letovisko s kvalitním vybavením pro zimní sporty. Kdysi sem vedla železnice, která však byla zrušena z důvodu výstavby přehrady Šance. Na vrchu Zbojnická se podle legendy sešli zbojníci Ondráš z Beskyd a Jánošík ze Slovenska. Autobusy sem jezdí z Rožnova, Ostravy, Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí a Ostravice.
Bumbálka – horské sedlo s rekreačními chatami, důležitý silniční hraniční přechod na Slovensko, parkoviště, kratší sjezdovky. Autobusy sem jezdí ze směru od Rožnova i od Frýdku-Místku. Zastávka mezinárodních dálkových autobusů. Ze slovenské strany sem vede krátká přístupová cesta (5 km) od konečné železniční stanice v Makově (mohou ji využít turisté z Ostravska.
Baraní–Konečná – česko-slovenská osada na hřebeni Zadních hor, silniční hraniční přechod, krátké sjezdovky, turistická chata. Autobusy sem jezdí z Ostravy, Frýdku-Místku a Turzovky. V okolí mnoho malebných beskydských samot.
Bílý Kříž – rekreační oblast na uzlu horských hřebenů ve výšce 900 m, pojmenovaná od bíle natřeného lidového kříže u cesty na Visalaje. Mnohé rekreační chaty dnes nefungují. Poblíž větrná elektrárna a výzkumné lesnické pracoviště. Přístup pouze po úzké horské silničce vlastním vozem.

Zadní hory

V osadě Dorotiakovci v Zadních horách na česko-slovenské hranici

Zadní hory

Zadní hory