Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plachetnici vyprostil bagr, lidé na její záchranu poslali přes milion

  19:32aktualizováno  19:32
Česká replika korzárské plachetnice, která ztroskotala u Španělska, se po dvou týdnech nejistoty vrátila na moře. Majitelé se rozhodli La Grace zachránit stůj co stůj, od spřízněných námořníků se jim sešlo přes milion korun. Celý víkend ji z mělčiny vyprošťovala záchranná loď vybavená bagrem.

Záchranná loď bagruje písek kolem ztroskotané plachetnice La Grace. (10. 11. 2012) | foto: Archiv La Grace

Dva dlouhé týdny ležela historická plachetnice na levoboku poblíž španělské Marbelly a pomalu ji pohřbíval písek.

Plachetnice La Grace

Česká školní plachetnice ztroskotala v noci z 25. na 26. října u španělského letoviska Marbella při cestě z Itálie na Kanárské ostrovy, kde měla strávit zimní sezonu.  

La Grace se jmenuje podle lodi pobělohorského exulanta a prvního českého námořníka Augustina Heřmana. Ten ve službách holandské Západoindické společnosti přeplul několikrát Atlantik. Po osamostatnění začal s La Grace přepadat španělské obchodní lodi a později se stal největším vývozcem tabáku v Americe.

Plachetnice pro více než třicetičlennou posádku je dlouhá 32 a široká 6 metrů, stěžně má vysoké až 25 metrů. Dva roky ji stavěli dobrovolníci v Egyptě. Poprvé vyjela na moře v prosinci 2010, loni v květnu ji v Řecku slavnostně pokřtili. Minulou zimu strávila v Karibiku, v letní sezoně brázdila moře mezi Elbou a Korsikou.

Počasí záchrannému týmu nepřálo, minulý týden ke všemu udeřila několikadenní silná bouře a přes loď se valily vysoké vlny. La Grace ale vydržela. A v neděli v podvečer se vrátila na moře.

La Grace má právo žít, rozhodl kapitán

Naděje na záchranu české repliky korzárské lodi z 18. století vzrostly v pátek, kdy do přístavu v Marbelle dorazila záchranná loď Elmar Dos s bagrem. Celý víkend ztroskotanou plachetnici vyhrabávala z mělčiny, aby potápěči mohli zjistit rozsah škod, provizorně utěsnit díry a aby 120tunový trup lodi mohl zpátky na hloubku.

"Loď se podařilo vyprostit, už je na hloubce a drží se nad vodou," hlásil šťastně ze Španělska kapitán lodi Josef Dvorský z Hradce Králové. "La Grace přestála neuvěřitelnou bouřku. Její trup vydržel silné vlny a tím dokázala, že má právo žít dál," vzkázal kapitán.

Teď La Grace čeká cesta do přístavu Algeciras, kde ji vyzdvihnou z vody a přes zimu opraví. 

"Přesto, že poškození vnitřku lodi jsou fatální a oprava převýší stavbu nové lodi, rozhodl jsem se a také podepsal, že loď opravíme. Mám tu loď nesmírně rád a udělal bych cokoli pro její záchranu," uvedl Dvorský, který na místě záchranné práce koordinuje.

Během týdne vybrali na záchranu lodi přes milion korun

Do Španělska vyrazil spolu s dobrovolníky poslední říjnový pátek, kdy La Grace ztroskotala. Při nočním kotvení se uvolnila kotva a protože nenastartoval motor, silný vítr zahnal plachetnici na mělčinu (více čtěte zde).

Majitelé po ztroskotání zveřejnili výzvu na záchranu lodi a námořníci i obdivovatelé lodi okamžitě začali posílat peníze. Jen za první den přistálo na účtu La Grace 190 tisíc korun a během prvního týdne se částka vyšplhala dokonce přes milion korun.

Fotogalerie

"Jsme velmi vděční za jakoukoliv pomoc a jsme velmi rádi, že osud lodi není zdejším lidem lhostejný. Všem moc děkujeme za podporu, velmi si ji vážíme," poděkovala mluvčí klubu La Grace Lucie Forštová.

Ani vybraný milion ale na záchranu lodi zdaleka stačit nebude, jen její vyproštění a odvlečení se odhaduje na dva až deset milionů korun. Pojišťovna pravděpodobně zaplatí opravu lodi, ale ne její transport.

"Ačkoliv se vybraná suma zdá opravdu veliká, a jsme za ní velmi vděční, záchranná operace je finančně o mnoho náročnější. Proto je postoj pojišťovny klíčový. Její jednání je vstřícné, ale dosud nezveřejnila žádné zásadní stanovisko. Ale ani v tom nejlepším případě pojišťovna neuhradí škodu celou, a proto jsou vybrané finanční dary tak důležité," vysvětlil Dan Rosecký, jeden z majitelů lodi a předseda klubu La Grace.

Bagr záchranné lodi odhalil poškozený kýl lodi

Záchranné práce probíhaly celý uplynulý víkend prakticky nonstop. "Nejprve se vybagruje třímetrová jáma po pravoboku lodi. Poté se k La Grace přidělají na tento bok čtyři vaky, každý o výtlaku pěti tun. Potápěči udělají díry pod kýlem, kterým protáhnou popruhy na druhou stranu," popsal v pátek plánovaný postup záchranných prací kapitán.

Po překlopení na druhý bok se postup opakoval a záchranáři kolem lodi udělali obrovský "bazén". Tým musel pracovat velmi opatrně.

"Stále hrozí nebezpečí, že se La Grace může rozlomit nebo potopit, pak by celá záchrana přišla vniveč," obával se ještě v neděli kapitán. Nakonec ale v podvečer přišla dobrá zpráva - La Grace pluje sama, čerpadla stíhají a plavidlo se drží nad hladinou i bez záchranných vaků, přivázané k záchranné lodi.

Hrozilo přitom, že pokud ztroskotanou La Grace nedostali majitelé pryč do 15 dnů, tamní úřady by ji podle španělských zákonů odstranily samy. S největší pravděpodobností by ji zničily (více čtěte zde).

"Naštěstí byl termín patnácti dnů prodloužen o týden," uvedla mluvčí klubu La Grace. Špatné počasí a velké vlny ale dlouho znemožňovaly záchranné práce a tým alespoň držel na břehu nepřetržité hlídky.Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Najdete na iDNES.cz