Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na pirátské lodi La Grace spadl přes palubu. Nyní ji pomáhá zachránit

  15:59aktualizováno  15:59
Měsíc strávil jako kadet na palubě repliky české pirátské brigy La Grace, přežil i dramatický pád přes palubu. Dnes je Liberečan Michal Novák jedním z mnoha českých jachtařů, kteří sledují ubývající čas potřebný k záchraně této jedinečné české plachetnice.

Replika plachetnice La Grace ztroskotala u španělské Marbelly. (26. 10. 2012) | foto: Jiří Pacák

Stejně jako desítky jiných poslal peníze i Michal Novák a nezbývá mu, než držet kamarádům palce. Plachetnice totiž ztroskotala a leží bezmocně na boku u pláže El Cable v andaluské Marbelle. Pokud se majitelům loď nepodaří včas vyprostit, Španělé ji zničí.

"Loď jsem si zamiloval, asi jako každý, kdo se na ní plavil. Mám velkou chuť nějak pomoci, s vyproštěním, opravou nebo čímkoliv, co bude potřeba. Věřím, že se loď nakonec podaří vyprostit a opravit, i když to bude stát nemalé úsilí spousty dobrovolníků a peněz. Alespoň peníze jsem už poslal, zatím ale můžu jen držet palce," uvedl Novák.

Dnes žije s rodinou v New Yorku, předtím bydlel na Sychrově. Na lodi se plavil z Dominikánské republiky přes Atlantický oceán na Azory přes Gibraltar dále do Středozemního moře.

"Je to opravdu smutný pohled na takhle 'vyvrhnutou' La Grace na španělské pláži a vím, že pro Pepu Dvorského a spoustu dalších českých dobrovolníků co jí pomáhalo v Egyptě stavět, to musí být těžké," uvedl.

Nejen on dnes vzpomíná na dramatickou událost, při které zněl varovný výkřik "muž přes palubu!" a při níž se málem utopil. Když kasal vratiplachtu, uhodil jej takzvaný vratipeň, který drží dolní část plachty. "Byl jsem moc rád, že jsem se 'cestou' přes palubu nezamotal do otěží vratipně, které jsem měl na starost a po žbluňknutí do vod Atlantiku se těch otěží mohl držet a nechat se táhnout za lodí," popsal český námořník dramatickou událost.

Fotogalerie

Během deseti minut stál zase na palubě La Grace. "Naštěstí se celá situace odehrála za klidného počasí, bez vln a za denního světla. Pokud by ale počasí bylo nepříznivé a celé se to odehrálo uprostřed noci, tak šlo skutečně o život a celé to mohlo dopadnout jinak," ještě dnes se leká možných následků Novák. Z této příhody mu zůstala přezdívka "Plaváček".

Solidaritu projevují jedinečné české plachetnici nejen všichni jachtaři z Libereckého kraje, ale z celé země. Zpráva se všemožnými kanály bleskově rozšířila.

"Loď byla stavěná v Egyptě, protože tam používají tradiční technologii výroby, ale pluje pod českou vlajkou. Pro Čechy, kteří mají něco společného s mořem, je to symbol, a proto se jí snaží pomoci. V současné době je to naše největší plachetnice, všichni jsme na ni nesmírně pyšní. Pro české jachtaře je doslova vlajková. Posíláme peníze, jak to jde, zprávy o ohrožení této lodi posíláme dál. Je to takový řetěz," řekla liberecká jachtařka Jana Eichlerová.

Na záchranu La Grace přispívají i děti - rozbíjejí prasátka

La Grace ztroskotala 29. října a Španělé dali majitelům 15 dní na její odstranění. Jinak ji odstraní, jak uznají za vhodné. Loď leží ve dvacetistupňovém náklonu na levoboku. Čeští jachtaři hledají cestu, jak stodvacetitunový trup lodi dostat na větší hloubku. Špatné počasí a vlny to znemožňují a příliv ji pomalu zasypává pískem.

Pomoc pro La Grace

Kdo chce přispět, může poslat peníze na účet klubu La Grace.

Číslo účtu je 240290748/0300.

Do zprávy pro příjemce uveďte své jméno.

Jako variabilní symbol napište 26102012

"Loď sice leží, pojišťovna už ale vybrala firmu, která by ji měla transportovat do loděnice. Naštěstí byl termín patnácti dnů prodloužen o týden," uvedla mluvčí klubu La Grace Lucie Forštová. Podle mluvčí to zatím vypadá tak, že pojišťovna sice bude hradit opravu lodi, ale ne transport. Ten vyjde na 70 až 90 tisíc euro.

"Financování je ještě pořád velmi nejisté. Moc nás překvapila pomoc lidí, vyvolalo to spoustu ohlasů a vlnu solidarity. Píší nám, že dávají aspoň pětistovku, jedno dítě nám napsalo, že vysypalo kasičku s jednatřiceti korunami a posílá nám je," doplnila mluvčí.

Až se La Grace podaří vyprostit, čeká ji cesta do přístavu Algeciras, kde bude loď vyzdvižena z vody a opravena. To chtějí majitelé dokázat přes zimu, aby mohla zase v létě brázdit vody Středomoří.

Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Najdete na iDNES.cz