Za živa v Bystrici, po smrti v nebi

- V Itálii se říká: »Vidět Neapol a umřít.« Na Slovensku zase platilo: »Za živa v Bystrici, po smrti v nebi.«
Bylo tomu ovšem skutečně tak? A kdo vymyslel tuto okřídlenou větu, která má svůj původ ve středověku?
Údajně patricijové mnoha národností, vlastnící zlaté a měděné doly v okolí, kteří si zde od 13. století stavěli honosné domy. Dále horníci, většinou němečtí přistěhovalci, kteří se sem ve středověku hnali za prací. I místní Slováci. Vymysleli ji prý všichni společně.

Jenže platí ta věta ve středoslovenské metropoli - Banské Bystrici - i dnes?

 »Určitě. Je to jistě jedno z nejkrásnějších měst na Slovensku,« vysvětluje místní historička Alexandra Martinkovičová.

 »Má všechno, co může turisty přitáhnout. Historicky vzácné a v současnosti dobře rekonstruované centrum s desítkami obchodů a restaurací. Ze všech stran jej obklopují hory - v létě zvou k poklidným procházkám, v zimě k dramatickým sjezdům na lyžích. A navíc je to město tak akorát: ani příliš velké,ani příliš malé. Jeden den vám ale určitě postačí na poznání jeho největších zajímavostí,« dodává Martinkovičová.

 Ale proč vlastně za živa v Bystrici a po smrti v nebi? Kdysi, než se sídlo rozrostlo do své dnešní podoby a domy se tady nestrmily do takové výšky, byl údajně právě zde úžasně čistý vzduch. Bystrica navíc po léta kvůli svým dolům prosperovala a patřila k nejvýznamnějším městům tehdejšího Uherska. A měla a má to, co sice ve středověku tak nevnímali, ale co se dá rychle poznat i dnes krásnou přírodu ve svém okolí.

S tím čistým vzduchem to už samozřejmě není tak skvělé, protože tisíce automobilů brázdí silnice i zde. Ale jinak tady turisté naleznou zajímavosti, které nebývají jinde právě obvyklé.

Při návštěvě se začíná na náměstí Slovenského národního povstání v samotném srdci města. Je to pozoruhodný celek působící na první pohled kompaktně,ale jinak je složen ze staveb,které k sobě vůbec nepatří. V jeho dolní části je černý obelisk věnovaný ruským osvoboditelům z druhé světové války.

Popojděte o pár kroků dál a narazíte na fontánu z minulého století. Pak následuje morový sloup Panny Marie a potom už stojíte před hodinovou věží z roku 1552. Něco se vám na ní nezdá? Máte pravdu: je to šikmá věž! Některé údaje hovoří o tom, že je doleva vychýlená o 40, další o 60 a jiné, že o 90 centimetrů. Vyberte si a potom na její ochoz vystupte. Naskytne se vám jiný pohled na město. Pohled, jenž většinou na pohlednicích neuvidíte.

Na náměstí SNP najdete (alespoň podle tvrzení zdejších architektů) i dva nejkrásnější domy města. Prvním je T hurzův dům - gotická stavba s renesančními prvky. Prý úplně nejhezčí je ovšem Benického dům, jenž nese na náměstí popisné číslo 16. Zdobí jej renesanční portál a nádherně malovaná velká arkádovitá lodžie.

 Že už jste těmi památkami unaveni? Před deseti lety by to byl problém, protože v centru města bylo restaurací pomálu a na dobré pivo, byl to pravda český Budvar, by vás znalci poslali do hospody U červeného raka. T am můžete zajít i dnes a budete stále spokojeni. Jenže v posledních letech přibyly v Banské Bystrici desítky barů, restaurací, vináren, cukráren. Projít se dnes po centru, to znamená i vybírat mezi nimi. Zvláště v létě je to práce příjemná, protože podniky se ještě rozrůstají o zahradní restaurace.

V Bystrici si můžete zahrát i na pátrače.

V roce 1589 bylo totiž tehdejší město kompletně obestavěno mohutnými kamennými hradbami. Ty jej měly chránit před nájezdy T urků. Ukázalo se to jako správné, protože orientální nájezdníci přes několik pokusů Bystrici skutečně nikdy neudolali. Dílo to bylo masivní a tak se části opevnění a hradeb na několika místech zachovaly dodnes. Jejich hledání vás současně zavede k dalším zajímavým koutům města.

A až vypátráte i tajemství z dávné minulosti, tak si zajeďte do blízkého okolí. Co tam uvidíte?

 Několik hradů, zámků a klášterů. Lázně Sliač, K ováčová a Brusno. Jak již bylo řečeno, v létě nepřeberné množství turistických cest a v zimě kilometry sjezdovek (například Donovaly, Krížna) či běžeckých stop.

Banská Bystrica je také strategické místo položené v srdci Slovenska. Podívejte se na vzdálenosti: Bratislava - 190 kilometrů, K ošice - 240, Vysoké Tatry - 125, Oravská přehrada - 170. Ale například i maďarská Budapešť je vzdálená jenom necelých dvě stě kilometrů.

Může se hodit

JAK SE TAM DOSTAT

Cesta z českých zemí do Banské Bystrice je jednoduchá. Například z Prahy (a po cestě tedy i z dalších českých a moravských měst) sem jezdí autobus i vlak. Cesta autem z Prahy je dlouhá kolem 460 kilometrů (trasa: Brno, Uherský Brod, Prievidza) a zabere pět až sedm hodin.

KDY PŘIJET

Neomezeně po celý rok. V létě působí ale centrum města daleko svěžejším dojmem, protože jsou zde otevřeny zahradní restaurace.V zimě je to ideální výchozí místo pro blízké cesty k mnoha lyžařským terénům.

CO OCHUTNAT

Brynzové halušky, ovčí sýry, ale dobrou chuť má i místní pivo Urpín.

INFORMACE

Hlavní informační středisko se nachází v areálu Městského hradu, pár kroků od náměstí SNP v samotném centru města. Zde si můžete koupit různé publikace, pohlednice a dostane se vám dobrých rad.

Dolní ulice, jedna z nejkrásnějších tepen Banské Bystrice.