Za zámeckým bludištěm na Loiru

Kam se vydat nejdříve? Nahoru? Dolů? Vpravo, nebo vlevo? A nezabloudíme? Ty otázky jsou na místě, protože francouzský zámek Chambord má přesně 440 místností. Je to největší zámek na řece Loiře, která je šlechtickými sídli doslova obsypaná (a některé jsou dokonce na prodej!). Proslulý Henry James o Chambordu řekl: "Tento zámek je vskutku královský - královský je velikostí, velkolepou atmosférou a lhostejností k běžným věcem." Těžko se hledá příhodnější charakteristika tohoto sídla. Prohlédněte si fotogalerii ZDE.

Ať chcete, nebo nechcete, začátek prohlídky zámku začíná u jedné z největších pozoruhodností rozsáhlého objektu - dvojitého schodiště. Podle nedoložených údajů ho navrhl samotný Leonardo da Vinci, jeden z největších koumáků lidské historie. Vtip je v tom, že se na jednom sloupu jsou zavěšeny dvě spirály schodiště, takže osoba, která jde nahoru, se nemůže setkat s člověkem, který ve stejnou chvíli kráčí dolů...

Leonardo údajně stál u zrodu celého zámku. Zámek je duchovních dítětem výstředního krále Františka I., který stavbu svého panovnického sídla začal velkou demolicí. Na místě velkolepé stavby totiž dříve stával lovecký zámeček. Začátkem 16. století ale byl stržen a začal se budovat Chambord. Snad právě podle Leonardových plánů. Ale teprve koncem 17. století dokončil započaté dílo král Slunce, Ludvík IX.

Velkolepá stavba, z níž dodnes jakoby vyzařují symboly královské moci, si vyžadovalo nebývalé stavební úsilí. V jednu chvíli pracovalo na stavbě 1800 dělníků a dva zedničtí mistři. Stavěli vysoké věže, terasy a tvrz. V jednu chvíli dokonce František I. požadoval, aby byl tok nedaleké Loiry sveden přímo k zámku. Ale nakonec se spokojil s odkloněním bližší řeky Closson.

V zámku může turista prožít spoustu času a rozhodně se nenudí, i když na první pohled vypadá spoustu místností stejně a není v nich nic moc k prohlížení. Mnoho místností je prázdných, anebo jen skromně zařízených. Ale i samo procházení místností a objevování, co se kde skrývá, stojí rozhodně za to.

Třeba při procházce objevíte na stěnách či stropech všech sedmdesát vyobrazení salamandra, kterého si František I. vybral jako své erbovní zvíře. Snad najdete i pracovnu Františka I., která byla v 18. století upravena na oratoř. A neminete ložnici Ludvíka IX. v nejpřepychovější části zámku a ložnici Františka I., kde král, zhrzený neopětovanou láskou naškrábal na okenní tabuli nápis "Všechny ženy jsou přelétavé, blázen ten, jenž některé věří."

Část zámku Chambord

Unikátní schodiště - Kdo jde nahoru, nepotká toho, kdo jde dolů

Jedna ze 440 místností zámku

Salamandr, erbovní zvíře Františka I.

Vnitřní část zámku

V zámku měli své "komnaty" i psi

"Obyčejná" šlechtická postel